Stoličky sú niečo ako mučiaci nástroj. Mnohí presedia na stoličke bez pohybu hodiny a hodiny, no možno si neuvedomujú, že si vlastne ubližujú.
Môžeme hovoriť o štyroch fázach bolesti chrbta:
Z tohto pohľadu nie je ťažké vidieť, ako sa relatívne menšie zranenia vyvíjajú. Pre mladých ľudí, nazvime ich chair warriors, je tuhosť len nejaké podráždenie. Pre fyzioterapeuta je to však začiatok konca!
Aký je problém so sedením?
Problémom je imobilita. Všetko funguje na určitom spôsobe odozvy a nič nefunguje len tak, bez nejakého predošlého stimulu. Prvým dôsledkom nehybnosti je stagnácia mäkkých tkanív, na ktorú zomrel napríklad aj Christopher Reeve (infikovaný preležaninami, doslova). Ak sa dokážeš pohybovať, ale nerobíš to tak často, ako by si mal - ako veľa pracovníkov v kanceláriách - v podstate máš seriózny problém. Tvoje svaly budú kričať, že chcú a potrebujú fyzické a neurologické stimulácie na prežitie a prosperovanie. Pohybom odstraňuješ to, čo nechceš, aby sa stalo - aby sa stali 'mŕtve'. Okrem toho sa však pri minimálnom pohybe stávajú choré. Najviac postihnuté sú ramená, chrbát a boky, ktoré majú tendenciu zostávať relatívne nehybné.
Poznáme celkom populárne tvrdenie, že nadmerné sedenie spôsobuje skracovanie svalového tkaniva (najmä skrátenie bedrových flexorov). Toto tvrdenie je samo o sebe v podstate pravdivé. Napríklad v jednej štúdii sa zistilo, že vysoké podpätky spôsobujú skrátenie lýtkových svalov o 13 %. K téme problémového, neustáleho sedenia sa vyjadril aj dôveryhodný biológ D. Lieberman:
'Papier za papierom, štúdia za štúdiou dokazujú, že stoličky naozaj spôsobujú problémy s chrbtom, pretože skracujú bedrové flexory, oslabujú chrbticu a robia z nás jednoducho sedavé - neaktívne osoby. Trávime veľa času sedením na stoličke, ale mnohým to vlastne ani nevadí - veď no a čo, sú pohodlné.'
Nanešťastie, toto všetko nie je až tak jednoznačné. Aj keď sa skracujú svaly, nemusí to okamžite znamenať pohromu. Skracovanie lýtkových svalov, ktoré je spomenuté vyššie? Autori tejto štúdie tiež zistili, že to vlastne nemalo žiadny merateľný vplyv na funkciu členku, ale...!
'Je známe, že imobilizácia kĺbu počas dlhšieho času, môže viesť k strate svalovej kontraktúry a zosieťovaniu spojivového tkaniva.'
V niektorých štúdiách sa však zistilo, že akékoľvek negatívne vplyvy môžeme odstrániť aj krátkym, nie frekventovaným pohybom. V jednej štúdii nechali vedci sval 'soleus' (šikmý lýtkový) potkana úplne imobilizovaný v sadre po dobu 10 dní. Každé 2 dni bola sadra odstránená a sval roztiahnutý v dĺžke asi 15 minút. To stačilo na to, aby sa zachovala dĺžka tkaniva. V ďalšej štúdii, v ktorej denná dĺžka 'naťahovania sa' bola max 30 minút a ostatný čas bol vyplnený sedením na stoličke sa zistilo, že sedenie na stoličke takmer celý deň nespôsobí stratu dĺžky tkaniva, ak sa sem tam prejdete a navštívite napríklad chladničku.
Veď si kúpim nejakú super stoličku a bude to v poriadku
Nuž, nie, nebude! Význam extrémne pohodlných a ergonomicky oslňujúcich stoličiek je tak trochu prehnaný. Niečo také, ako perfektná stolička, neexistuje. Nášmu telu jednoducho nie je pohodlné vysedávanie niekoľko hodín v kuse.
Takže stačí, keď idem v práci párkrát niečo oskenovať alebo zájdem na WC?
Áno, ale aj nie. Akékoľvek vstávanie je oveľa lepšie, než byť nalepený na stoličke. O tom niet pochýb. Ale na druhej strane, nestačí to! Kľúčovým bodom je, že prechádzanie sa po kancelárii tvojim svalom chrbta moc nedá. Stáť nad skenerom a stláčať tlačidlá tiež nie je muskuloskeletálna výzva, rovnako ako výprava na WC. Jednoducho treba byť počas dňa aktívny - najlepšie bude cvičenie. Niektorých práca si ale sedenie niekoľko hodín na stoličke vyžaduje. Snažte sa teda minimálne nemať monitor nad úrovňou očí, nemajte prekrížené nohy počas sedenia, chodidlá majte položené rovno na podlahe (koleno a prostredníček na nohe by mali byť v rovnakom uhle). Skúste mať boky a kolená v pravom uhle. Koľkí z vás zmenili polohu? :-)
Aké sú jedny z najčastejších, bežných, no doslova katastrofálnych vecí?
Žiadne mini-prestávky pri sedení, monitory vysoko nad úrovňou očí a časté držanie telefónu pri uchu pomocou ramena. Samozrejme občasné porušenie týchto vecí nerobí až taký problém, ale podobný denno-denný režim môže viesť k nepretržitým bolestiam hlavy a krku.
Na záver treba dodať, že neustále sedenie síce nemusí okamžite viesť k závažným problémom, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to tak skutočne o pár rokov nakoniec bude. Minimálne riskujete (chronické, seriózne, závažné, bolestivé problémy s mobilitou a flexibilitou), a to naozaj. Zdravý životný štýl jednoducho nie je kompatibilný s chair warriormi. Ak si vaša práca vyžaduje niekoľko hodinové sedenie na stoličke, snažte sa dĺžku sedenia skracovať, často vstávať, naťahovať sa, no nezabudnite na to najdôležitejšie - celková aktivita. Takisto môžete využiť tipy z nášho článku o rozcvičke, kde vo videách nájdete mnohé rady, ako sa vyvarovať bolestiam (aj) chrbta. A teraz už... vstaň!