Čo je na internete, to je pravda. Teda, takto si to aspoň mnohí myslia. Kvôli neoverovaniu si zdrojov, nečítaniu kompletných štúdií, ba ani len abstraktov z nich a zdieľaniu po Facebooku či známych mamičkovských portáloch, nastávajú škody. Aké? No, najmä šírenie nepravdy a hlúpostí, ale pravdepodobne sa aj znižuje priemerný inteligenčný kvocient na Slovensku. Jedným z prípadov je aj téma, že pohár vína sa vyrovná jednej hodine cvičenia vo fitku. Takto to písalo svetovo-známe médium Huffingtonpost a po ňom pochopiteľne aj naše slovenské portály.
Samozrejme, ako už tušíš (dúfame, že áno), ide o hlúposť a zavádzajúcu informáciu, ktorá je postavená na krásnom 'click-bait' nadpise. Tento virálny obsah si všimol samozrejme aj autor štúdie z University of Alberta, pán Jason Dyck, ktorý asi zostal prekvapený nielen kvôli nadpisom, ale aj podtitulkom ako: „Nový výskum ukazuje, že preskočiť návštevu posilňovne v prospech krčmy je v poriadku.“
Jason to však nenechal tak a aj on sám sa k celej problematike vyjadril. „Bohužiaľ, aj keď by tomu ľudia chceli veriť, nie je to tak.“ Ide vlastne o vyše 2 roky starý výskum, ktorý médiá prepierali len v nedávnom období. Výskum riešil problematiku resveatrolu, teda zlúčeniny nájdenej v hrozne a iných potravinách, ktorá potenciálne môže zvýšiť fyzickú zdatnosť u tých ľudí, ktorí už cvičia. „V našej štúdii sme nepoužili žiadne červené víno a takisto sme nikde nepísali a nikomu neodporúčali, nechodiť do posilňovne.“ Štúdia dospela k záveru, že resveratrol môže pomôcť zlepšiť benefity cvičenia u ľudí s obmedzenou toleranciou v rámci záťaže, ako napr. u pacientov so srdcovým zlyhaním. Jason hovorí, že také titulky môžu naviesť ľudí, aby klikli na článok a preštudovali si výskum, ale povedzme si narovinu, nebuďme naivní. Táto zlúčenina by musela byť s hodnotami koncentrácie oveľa vyššími ako alternatíva v podobe pohára vína. „Aby sme dosiahli rovnaké množstvo, ktoré sme podávali pacientom alebo hlodavcom, museli by sme vypiť množstvo niekde okolo 100 až 1000 fliaš vína denne.“ Na záver len dodal, že „keď vidíte všetku vašu tvrdú prácu v labáku, ktorá je pretvorená do takýchto nepravdivých fráz, je to trochu skľučujúce.“
Tak, snáď je mýtus, ktorý vlastne zapríčinili médiá, zažehnaný aj oficiálne. Robte si research, snažte sa vŕtať v problematike, kontaktujte relevantných ľudí, nečítajte len abstrakty zo štúdií a neverte všetkému len tak, pretože to bolo online. Na zdravie. Ide sa makať.