zdroj: pixabay.com
PosilňovanieStrava

10 dôvodov, prečo sa nevzdávať!

Tí, ktorí už cvičia nejaký ten rok si určite prešli slabšími chvíľami, pochmúrnymi pohľadmi do zrkadla a myseľ im zatemnili negatívne myšlienky, či všetko to, čo pre svoje telo robia, má zmysel. Je však niekoľko dôvodov, prečo sa nevzdávať a pokračovať naplno aj naďalej.

zdroj: https://media.defense.gov/

 

#1 Polož si otázku, kde to všetko začalo. Kedykoľvek sa budeš cítiť rozladený a bez dostatočnej motivácie, vždy sa skús vrátiť späť a spýtať sa sám seba, prečo si začal a aký bol ten hlavný dôvod. Akýkoľvek to bol dôvod, vždy je dostatočne silný na to, pokračovať a nevešať hlavu. Na to nezabúdaj.

#2 Máš pocit, že si zlyhal. Nie, mýliš sa. Skúšal si rôzne tréningové metódy, štýly stravovania či špecifické diéty, ktoré mali krátkodobý účinok a zdá sa ti, že z dlhodobého hľadiska si tam, kde si bol na začiatku. Ale tentokrát to nie je rovnaké, naopak, je to iné, a to si musíš uvedomiť. Tvoje chyby nie sú ničím iným, než veci, na ktorých sa poučíš. Vždy keď skúšaš niečo iné, nájdeš a dozvieš sa o sebe niečo nové. Nenechaj sa vyradiť z hry kvôli predchádzajúcim chybám – príjmy ich, ale pouč sa z nich.

#3 Prestaň sa zameriavať len na negatívne veci. Buď pozitívne naladený, hrdý na akýkoľvek úspech a posun vpred, či už je to niečo malé, alebo veľké. V konečnom dôsledku všetko čo robíš, ovplyvňuje tvoje ciele. Preto skús slová „dnes sa mi nechce“ premeniť na tvrdý tréning, z ktorého budeš mať dobrý pocit. Na konci sa ti to vráti.

#4 Občas sa ti stane, že nerobíš progres, konzumuješ jedlá, ktoré ti ani nechutia a cvičíš dlho, ale na čo? Som si istý, že podobná otázka prešla hlavou už mnohých. Či už je to strava, alebo tréning – nevzdávaj sa! Len pre to, že si prechádzaš ťažším obdobím neznamená, že sa cez to nedostaneš. Prípadne niečo zhodnoť, premysli a zmeň. Dosiahnuť ideálnu postavu niekomu môže trvať 3 mesiace, inému 3 roky. Ty máš však víziu, ktorá stojí za to!

#5 Neporovnávaj sa s inými. Porovnávaj sa sám so sebou. Nemakáš na tele nikoho iného, makáš na tom svojom. Je dobré mať predstavu, ako chceš vyzerať. V posilňovni však netrénuj ego, nerieš ostatných, ale zameraj sa na seba. To je dôležité.

zdroj: pixabay.com

#6 Pochopenie. Nebude to ľahké, naopak, mnohokrát frustrujúce, ale musíš si veriť a dostaneš sa ďaleko. Daj si ciele, ktoré budú reálne, nie prehnané. Trpezlivosť je cnosť a bez ohľadu na to, koľkokrát ráno vstaneš a budeš sa cítiť pod psa, stavím sa, že keď sa dokopeš k tvojmu tréningu, budeš sa po ňom cítiť stokrát lepšie. Toto nie je rýchle, jednorázové riešenie, ale niečo, čo by si si mal prispôsobiť do tvojho životného štýlu.

#7 Nie si sám. Určite máš mnohých, ktorí ťa podporujú, online alebo doma, tiež existuje veľa iných ľudí, ktorí sa snažia dosiahnuť veľmi podobný cieľ aký máš ty a prechádzajú si takmer identickými problémami, ako ty. Porozprávať sa s niekým vždy pomôže a môžeš naraziť na množstvo užitočných informácií a rád. Neboj sa pýtať.

#8 Zabávaj sa. Pozri sa na to, čo robíš a užívaj si to! Vždy keď cvičíš, určitým spôsobom meníš svoje telo. Ak ťa už nudí bežiaci pás, kašli naň! Vybehni von, na bicykel, čokoľvek. Existuje veľa spôsobov ako zmeniť svoj tréning na taký, aby ťa bavil. Nemusíš mať vždy jednotvárne tréningy.

#9 Vždy sa nájde niekto, kto ťa nebude podporovať. Niekto, kto ťa bude presviedčať, aby si sa v piatok večer opil na párty, alebo si dal pizzu a aby si prestal byť nudný. A áno, často je ťažké odolať a mať dostatok vôle povedať nie. Niekedy je to cesta, po ktorej kráčaš sám a máš pocit, že si svojim spôsobom izolovaný a vzďaľuješ sa od týchto ľudí. Mal by si mať sociálny život, o tom niet pochýb, užívať si, dopriať si nejakú maškrtu, alebo jedlo, ktoré miluješ a nie je zrovna najvhodnejšie, občas nejaký drink, ale nebuď nútený do niečoho, čo v danom momente nechceš a nerob to, čo robiť nechceš.

#10 Buď hrdý na to kto si a čo robíš. Z tých krokov, ktoré robíš a priestupky, ktoré robíš aby si sa stal zdravším človekom. Nielen, že by si mal byť rád sám zo seba, ale zároveň by si mal uvedomiť, že inšpiruješ množstvo ľudí v tvojom okolí. Mal by si premýšľať o tom, ako sa budeš cítiť, keď sa na svojej ceste plnej prekážok, dostaneš až na koniec a budeš víťaz, a ako sa budú ostatní dívať na to, čo si dosiahol! Chce to veľa odhodlania a pevnej vôle k dosiahnutiu niečoho veľkého. A ak jedného dňa vytvoríš svoju „pred a po“ fotku, inšpiruješ a motivuješ ostatných, aby sa snažili ešte viac!


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Napíš komentár

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.