zdroj: https://drrobbell.com/tune-in-turn-on-drop-out-of-mental-toughness/
Posilňovanie

Môže nám hudba pomôcť zvýšiť silu či vytrvalosť pri tréningu?

Pocit, keď stlačíš virtuálne tlačidlo, ktoré vypína okolitý svet a ty vnímaš len železo. Tento pocit je u mnohých niekedy nenahraditeľný a veľakrát ho umocňuje aj hudba. Nasadíš si slúchadlá a nevnímaš nič iné, len série, opakovania, pot a drinu, ktorú vkladáš do tréningu a ktorá sa ti postupne vracia v podobe sily, vytrvalosti a lepšej postavy. Niektorí trénujú s vlastnou hudbou v slúchadlách, iní sa uspokoja s posilkovým playlistom či jemnými melódiami a ďalšími rádiovými hitmi, ktoré by mali byť v každej posilňovni zo zákona nepovolené. Tak či onak, hudbu vždy vnímame a v dnešnom článku sa pozrieme na niekoľko zaujímavostí spojených s počúvaním hudby a jej ovplyvnením nášho výkonu či vytrvalosti a sily.
zdroj: http://watchfit.com/general-health/motivation/should-i-listen-to-music-at-the-gym/

V roku 1996 sa skúmalo 50 ľudí (25 mužov, 25 žien), konkrétne ich sila úchopu po počúvaní stimulačnej (energické songy), sedatívnej (upokojujúce songy) a žiadnej hudby. Výrazne vyššie skóre v rámci úchopu dosiahla skupinka počúvajúca stimulačnú hudbu v porovnaní so skupinkou, ktorá počúvala buď sedatívnu alebo žiadnu hudbu. Taktiež, počúvanie upokojujúcich melódií spôsobilo u skupinky nižie skóre v porovnaní s tou skupinou, ktorá nepočúvala žiadnu hudbu. Záverom bolo, že aj tak jednoduchá motorická úloha, akou je sila úchopu, môže byť pozitívne ovplyvnená psychofyzickými reakciami na hudbu.

Tento výskum testoval účinky nejakej motivačnej hudby, ktorú si vybrali sami ľudia aj pred, aj počas vykonávania svalovo-vytrvalostnej úlohy. V skratke, 27 mužov malo za úlohu udržať určitú hmotnosť, pričom sa porovnávala skupinka, ktorej hrala vlastnoručne vybratá motivačná hudba verzus počúvanie šumu. Výsledok bol takisto lepší u prvej menovanej skupiny, navyše sa zistilo, že výkon bol lepší u tej skupinky, ktorá počúvala hudbu počas celého výkonu, nielen pred výkonom. Výsledkom teda bolo zlepšenie svalovej vytrvalosti pri počúvaní vybranej motivačnej hudby.

Pred tromi rokmi sa skúmal vplyv vybranej hudby na silu, výbušnosť a náladu. 20 trénovaných mužov spravilo tri série na benchpresse do zlyhania ich 75 % 1RM (maximálky na jedno opakovanie), a ďalej drepy s výskokom s 30 % ich 1RM. Pri tom počúvali buď hudbu, ktorú si sami vybrali, alebo nepočúvali nič. Následne sa zistilo, že síce pri benchpresse nedošlo k žiadnym zmenám, pri skokoch z poddrepu sa zvýšila u subjektov rýchlosť vzletu i vývoj rýchlosti, takisto aj tempo. Avšak, výška výskoku žiaľ nie. Záver teda nie je nijak extra dychberúci, no táto štúdia aspoň naznačuje, že zvýšený výkon počas výbušného cvičenia pri počúvaní osobne vybranej hudby nastáva!

zdroj: https://drrobbell.com/tune-in-turn-on-drop-out-of-mental-toughness/

 

Prejdime k behaniu. Opäť pochopiteľne výskum (30 týždňový), tentoraz zameraný na vplyv hudby pri 5 kilometrovom behu, ktorého sa zúčastnilo 15 mužov, solídne vytrénovaných v oblasti behov na dlhú trať. Testovalo sa viac atribútov ako napríklad variabilita srdcovej frekvencie, vzrušenie, výkon, tepová frekvencia, miera vnímanej námahy, nálada atď.. Rozpisovať štúdiu podrobne nemá až taký význam, no kto má záujem o percentá, presné podmienky a kompletné testovacie parametre, kliká sem. Záver štúdie bol taký, že hudba bola schopná aktivovať prefrontálnu kôru (časť mozgu za čelom), ktorá pomáha so záležitosťami ako rozhodovanie a ovládanie nášho správania, minimalizovať okolité vnímanie, zvýšiť výkon a urýchliť zotavenie po 5 km behu. Zdá sa, že hudba má právoplatné využitie pri našom tréningu. To je možno odpoveď, prečo na niektorých powerlifting súťažiach nie sú povolené iPody či iné podobné zariadenia počas vykonávania cvikov, i keď niektoré federácie povoľujú aspoň výber piesne.

Nanešťastie, štúdií nie je veľa a táto téma by si rozhodne zaslúžila ďalšie relevantné informácie, ktoré by toho rozuzlili oveľa viac. Aj keď zatiaľ nedokážeme generalizovať výsledky a povedať, aká hudba, žáner, jej tempo či iné parametre, aspoň na základe doterajších výskumov dokážeme jasne povedať, že hudba vie zlepšiť náš výkon a nielen to, zvyšuje aj ďalšie čiastkové parametre, ktoré sú s podávaním výkonu úzko spojené. Konkrétny výber piesní je už otázkou osobných preferencií. Nuž, a možno je to všetko späté s prepojením tela a mysle, o čom sme si písali v článku Vizualizáciou k úspechu.

Ďalšie použité referencie:
http://thestrengthathlete.com/blog/2015/4/7/lose-yourself-in-the-music-musics-effect-on-strength-training
http://suppversity.blogspot.sk/2014/09/gear-for-your-ear-fast-slow-songs-can.html

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho

Staň sa Premium člen a získaš prístup k 230+ novým článkom, zľavy nielen na naše semináre/webináre a ďalšie výhody.

REGISTROVAŤ

Napíš komentár

Simon Kopunec
Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.