zdroj: https://www.creapure.com/en/how-take-creatine
Premium

Ako dlho môžeš užívať kreatín a čo na suplementáciu hovoria tvoje obličky?

„A ako dlho môžem užívať kreatín?“Ak sme túto otázku nedostali minimálne 50-krát, tak ani raz. O kreatíne si už určite čítal komplexný článok a aj Premium príspevok s odpoveďami na vaše najčastejšie dotazy. Dnes tu ale máme systematický review z leta 2019, ktorý pomáha s odpoveďou na pôvodnú otázku. Riešil, či suplementácia kreatínom môže spôsobiť poškodenie obličiek.

Vyhľadali 509 záznamov a po kompletnom preskúmaní a zapracovaní relevantných kritérií sa zohľadnilo 15 výskumov. Tie boli od roku 1997 po rok 2013 a celkovo zahŕňali takmer 500 ľudí z Anglicka, Brazílie, USA, Holandska, Uruguaju, Belgicka, Turecka a Rakúska. Štúdie zahrňovali dávkovanie kreatínu od 4-20 g za deň a najdlhšie zaznamenané výsledky boli pri 2,5 ročnej suplementácii.

Výsledky vyzerali nejak takto. Všimni si conclusion

 

Kreatín je syntetizovaný v pečeni, no tieto analýzy ukazujú, že nemá negatívny vplyv na funkciu obličiek, či už z hľadiska krátkodobých alebo dlhodobých skúmaní. Hodnotila sa aj hladina kreatinínu a močovina. Hladina kreatinínu je síce indikátor funkcie obličiek a zvýšené hladiny môžu mať súvislosť s ich poškodením, no zvýšenie kreatinínu v sére nenaznačuje poškodenie obličiek pri suplementácii kreatínom. Aj preto by sa tvoj obvodný lekár mal hodiť do pohody, keď vie, že cvičíš a užívaš kreatín, pretože väčšinou máme skúsenosť, že ľudia dostanú okamžitý zákaz suplementácie a takisto odporúčanie znížiť príjem bielkovín na minimum. Tieto výsledky sa riešili u zdravých jedincov, športovcov, kulturistov, ľudí s cukrovkou 2. typu a žien po menopauze.

Výskumníci hovoria, že na základe preskúmaných dát je suplementácia kreatínom bezpečná, a to aj po dlhú dobu.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.