Premium

Je alkalická voda lepšia pre naše zdravie?

Kráľovská voda, alkalická voda, konečne voda, ktorá je naozaj zdravá a telu prospešná! Vodu pijeme všetci, zdravie chceme mať stopercentné všetci, slovo dalo slovo a máme tu krásny biznis plán. Je však alkalická voda skutočne lepšia?

Nejde o žiadnu novinku. Ako väčšinou, prišlo to k nám z Ameriky a Slováci a Česi sa chytili o pár rokov neskôr. Alkalická voda je proste voda, no v porovnaní s vodou z kohútika má viac minerálov, vďaka čomu má vyššie pH. Najviac propagovaný benefit je práve ten spojený s pH a prekyslením organizmu, ktoré je podľa marketingových informácií hrôzostrašné. Osobne neviem, ako môže stále teória prekyslenia presvedčiť ľudí, pretože ak niekto hovorí, ako ich produkt pomáha s vyrovnávaním pH, detoxikáciou organizmu, tak v tom momente študenti medicíny krútia hlavami. Našťastie sme si o prekyslení organizmu písali komplexný článok, tak určite mrkni naň. V skratke, vnútorné prostredie tela nie je ovplyvňované nejakým jedlom či nápojom. A o detoxe sa tiež asi nejak podrobne nemusíme baviť, že?

Ďalší komunikovaný benefit je v podobe obsahu kyseliny kremičitej, vďaka ktorej budeš navždy mladý a zbavíš svoje telo zdraviu škodlivých kovov. Žiaľ, neexistuje výskum na ľuďoch, ktorý by niečo také podporoval. V každom prípade, ak ti v nemocnici dajú piť alkalickú vodu ako spôsob liečby, daj nám, prosím, vedieť :)

Keď sa pozrieme na systematický review, zistíme, že neexistuje žiadny výskum, ktorý by podporoval výhody alkalickej vody či stravy založenej na zásaditých potravinách. Takisto sa uvádza, že propagácia takejto vody/stravy v súvislosti s liečbou rakoviny tiež nie je opodstatnená. Pán Ryan Andrews, M.S., RD z Precision Nutrition to zhrnul podobne: „Zatiaľ nemáme žiadne spoľahlivé údaje podporujúce použitie alkalickej vody. Kým sa nedozvieme viac, ušetri peniaze.“

Ale ako vždy hovoríme, voľba je na tebe. Môžeš si kúpiť  “vysoko čistú a bonitnú Ionizovanú, mikro-klastrovanú prírodnú vodu s vysokým zásaditým pH 9,3” za 1,75 € za liter a pol, alebo si proste kúpiť minerálku za 50 centov. Alebo sa napiť vody z vodovodu “zadarmo”. Sila influencerov je však obrovská a kráľovskú vodu propaguje každé známejšie meno, od one and only Zuzany P., až po popredných MMA bojovníkov, slovenských raperov, futbalistov a podobne.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.