Premium

Kardio nalačno alebo kardio po proteíne? Nový výskum prezradil, kedy je spaľovanie efektívnejšie

Kardio nalačno je späť! Teda… aspoň v rámci skúmania. Výsledky sa však nelíšia od tých, ktoré sme prezentovali v dávnom článku, ani od tých z meta-analýzy riešacej cvičenie nalačno vs. po jedle, ktorú sme rozobrali v staršom Premium príspevku.

Dnes tu máme nový výskum s jedenástimi vysokoškolákmi. Ich kardio spočívalo v behaní na páse pri 55 – 60 % rezerve srdcového tepu (maximálny srdcový tep mínus srdcový tep v pokoji). Toto kardio bolo vykonané po 8-10 hodinovom nejedení (čiže klasický scenár, kedy máš posledné jedlo večer a ráno si ideš dať kardio nalačno).

Porovnávali sa stavy po skonzumovaní 25 g proteínového izolátu, 25 g kazeínu, 25 g maltodextrínu (cukor) alebo bezkalorické podmienky, čiže subjekty nejedli nič.

Výsledky

Pri kardiu nalačno sa nezistila vyššia oxidácia tuku. Smutná správa pre všetkých, ktorí ráno vstávajú a nenávidia život len kvôli domnienke, že ranným kardiom spália viac tuku. Potréningová oxidácia tuku bola dokonca vyššia u skupiny konzumujúcej proteín. Zaujímavosťou je, že oxidácia tuku pri porovnaní izolátu vs. kazeínu, bola vyššia pri druhom menovanom. Ďalšie body pre kazeín, ktorému dáta celkom fandia aj v potréningovom okne, čo sme rozoberali v Premium článku o tom, ktorý proteín si po výkone zvoliť.

V skutočnosti, tí, ktorí si dali pred kardiom proteín, či už to bol kazeín alebo izolát, zvýšili energetický výdaj oproti skupine konzumujúcej maltodextrín, ale i skupine, ktorá nejedla nič. Vysvetlením je, že aj zvýšenie syntézy bielkovín (vypiješ proteín) je určitým spôsobom proces, ktorý si vyžaduje energiu. Takisto zabraňuješ oxidácii aminokyselín, čo môže zvýšiť oxidáciu tuku.

V skratke, podľa výskumu a aktuálneho konsenzu sa zdá, že kardiom nalačno nespáliš viac tuku a konzumáciou proteínu (ideálne kazeínu) podnietiš ešte vyšší výdaj energie.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.