Premium

Má fajčenie cigariet výrazný vplyv na rast svalov?

Dnes sa zameriame na výskum, ktorý nepoteší fajčiarov. V ňom sa porovnávala syntéza svalových bielkovín (proces spojený s rastom svalov) u tuhých dlhoročných fajčiarov (20 cigariet denne aspoň 20 rokov v rade) verzus nefajčiarov. Nebudeme ťa napínať, syntéza svalových bielkovín bola u fajčiarov o solídnych 37 % nižšia! Okrem toho sa preukázalo zvýšené množstvo génov súvisiacich so svalovým rozpadom. Ak ťa zaujímajú presné procesy, prečo sa to deje, asi ťa nepotešíme. Teória je, že chronické fajčenie znižuje prietok krvi kostrového svalstva, a tak sa živiny nedodávajú do svalov až tak účinne. Navyše, výskum poukazuje aj na to, že fajčenie má potenciál podporiť sarkopéniu, čo je strata svalovej hmoty počas starnutia.

Na druhej strane, povedzte mi, koľko serióznych cvičencov fajčí 20 cigariet denne? Ehh… Aké by boli výsledky u nie tak výrazných fajčiarov je otázne. Keď by si ale niekde čítal, že svaly po cigaretách nerastú, ber to s rezervou. Navyše, okrem nejasného záveru vedeckej literatúry tu máme mnoho úspešných kulturistov, ktorí sú alebo boli pravidelní fajčiari.

Samozrejme, nie je to len o raste svalov. O negatívnych účinkoch fajčenia sa asi nemusíme baviť. Ďalší výskum spomína u fajčiarov vyššie množstvo oxidu uhoľnatého (CO), čo môže zapríčiniť pokles výkonu. Výskumov z hľadiska rastu svalov nie je veľa. Čo však s určitosťou vieme povedať? Fajčenie škodí zdraviu (no shit, Sherlock), môže negatívne ovplyvniť výkon a u tuhých fajčiarov je pravdepodobné, že negatívne vplývajú na svalovú hmotu.

Na záver by som vypichol jednu zaujímavú koreláciu. Skúmali sa problémy s ramenami u približne 6100 fajčiarov zo 16 000 pacientov. Preukázali sa väzby medzi fajčením a poškodením ramenných rotátorov poškodenia, resp. trhlinky boli väčšie a horšie s viac degeneratívnymi príznakmi neskôr. Znamená to, že rotátorová manžeta okolo ramenného kĺbu je u fajčiarov zjavne viac náchylná na poškodenie. Ďalšie mínusové body pre fajčiarov.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.