Premium

Môže strečovanie svalu tesne po sérii vyvolať väčší rast svalov?

Pokročilejšiu metódu naťahovania svalu po sérii skôr poznajú asi muži. Niektorí old school bodybuilderi, napríklad Dorian Yates, totiž túto metódu sem-tam využívali. A predpokladám, že ženy asi nesledujú tréningy Doriana Yatesa. V každom prípade, máme tú výskum z tohto roka, ktorý sa danej problematike trošku povenoval. Máme tu 2 skupiny mužov. Prvá skupina robila full-body tréning 2x do týždňa (4 série po 8-12 opakovaní s 90 sekundovými prestávkami medzi sériami). Druhá skupina robila to isté, akurát využívala strečovanie svalu tesne po sérii. Konkrétne šlo o 30-sekundový statický strečing do úrovne, kedy začali pociťovať bolesť. Nič prehrotené, ale ani nič úplne light. Natiahnutia vyzerali asi takto.

zdroj: https://journals.lww.com

Po ôsmich týždňoch protokolu boli silové prírastky medzi skupinami podobné, ale “strečovacia skupina” nadobudla viac svalovej hmoty. Rozdiely neboli samozrejme nejaké veľké, dokonca môžeme hovoriť o minimálnych štatistických rozdieloch, ale predsa len nejaké boli, hlavne v oblasti stehien.

Ak ťa o strečingu ako takom zaujíma viac info, určite mrkni na na Premium príspevok ohľadne intenzity strečingu, o type strečingu a dĺžke a tiež o statickom strečingu tesne pred výkonom. Aj na základe prečítania spomenutých článkov sa dozvieš, že statický strečing má potenciál zhoršiť výkon, čo môže logicky viesť k menšiemu svalovému rozvoju.

V tejto štúdii bol síce počet opakovaní medzi skupinami rovnaký, ale ak by sme brali do úvahy ten fakt vyššie, že skupina, ktorá strečovala, zároveň aj znížila výkon, znamenalo by to, že zároveň museli makať intenzívnejšie a dať do toho o čosi viac než skupina, ktorá sval po sérii nestrečovala. Dôsledok zvýšenia svalových prírastkov mohol byť teda nie vďaka strečovaniu, ale jednoducho vďaka vyššiemu vynaloženému úsiliu. Ktovie.

Tiež treba spomenúť, že výskum bol na netrénovaných mužoch. Vieme, že sval môže rásť buď vďaka predĺženiu svalu v dôsledku sarkomérov (proste natiahnutie/dĺžka svalových vlákien) alebo sa môže zvýšiť hustota svalu. V tomto výskume je teoreticky možné, že daný nárast svalovej hmoty bol primárne vďaka predĺženiu svalu (a predĺženie je primárna adaptácia strečovania), a tak by u skúsených cvičencoch nebol tento výskum až tak zaujímavý, keďže u skúsenejších makačoch predpokladáme, že využívajú celý rozsah pohybu pri cvičení, čím je potenciál nárastu dĺžky svalov asi vyčerpaný.

Teoretizovať by sme ale mohli po viacerých stránkach, tak záleží na tebe, akú váhu tejto štúdii dáš. V každom prípade, je to výskum ukazujúci, že strečovanie svalu tesne po sérii má potenciál zlepšiť svalový rozvoj, aj keď by sme potrebovali určite viac výskumov.

Čo teda s tým?

Môžeš túto metódu aplikovať v nejakom mezocykle, ideálne však s rozumom, trebárs u cvikov, kde ti nejde až tak o silový rozvoj a maximálny výkon. Či postrehneš neskôr viac svalov? To asi nie, ale je možné, že o nejaké nanopercento na tom budú tvoj  svalové vlákna lepšie. Ťažko povedať a sme zvedaví, čo prinesú ďalšie výskumy k tejto problematike. Ak nemáš poriešený tréning a nevyužívaš prvky progresívneho zvyšovania záťaže, primárne sa sústreď a to a podobné metódy si nechaj na neskôr, keď budeš mať chuť a čas hrať sa :)


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.