Premium

O 28,5 % lepšia strata tuku pri HIIT tréningu? Rozobrali sme najnovšiu analýzu

Ak si otvoríš najnovšiu analýzu ohľadne HIIT tréningu vs. tréningu s miernou intenzitou (MOD) v súvislosti so stratou tuku, uvidíš v závere túto vetičku: “Interval training and MOD both reduce body fat percentage (%). Interval training provided 28.5% greater reductions in total absolute fat mass (kg) than MOD.” Hlavne jej druhá časť možno niektorým rozhodí sandál, a preto sa dnes pozrieme, či je to skutočne tak.

Tieto vysvetlenia budú vychádzať zo skvelého sumáru Jamesa Kriegera, ktorý sa v metodológiách a výskumoch rozhodne orientuje lepšie ako ja. 

V prvom rade spomeniem aj starší Premium článok, kde sme túto problematiku rozoberali. Stanovisko bolo jasné, kardio nalačno a ani HIIT kardio nie je žiadny game changer (stále mám to slovné spojenie v hlave po tom vegánskom dokumente The Game Changers). Najnovšia analýza, ktorú spomínam v úvode, mieša karty, teda aspoň v teoretickej rovine, keď sa pozrieme na závery. Analýza zozbierala výskumy, kde šlo o minimálne 4-týždňový protokol porovnávajúci HIIT (vysoko-intenzívny vytrvalostný tréning), SIT (šprinty) a MOD (tréning s miernou intenzitou), pričom sa porovnávali dáta ohľadne kompozície postavy pred a po skúmaní. Osoby vo výskumoch boli rôzne, či už v rámci veku alebo tréningovej praxe. Keď sa dali dokopy dáta medzi skupinami z hľadiska tukovej hmoty, HIIT-ko preukázalo lepšiu stratu tuku, konkrétne o 2,28 kg. Človek by si myslel, že HIIT-ko teda spôsobuje o zhruba 2,3 kg lepšie chudnutie tuku v priebehu 4-16 týždňov. A to je slušné. 

Až James Krieger a ďalší výskumníci prišli na nezrovnalosti. Jedna zo zahrnutých štúdií v analýze ukázala absurdný rozdiel pri strate tuku medzi skupinami, konkrétne 13,4 kg! Keď sa snažili skontaktovať s týmito výskumníkmi, nedostali odpoveď. Ďalší problém bol, že dva údaje z nameraných percent telesného tuku v analýze sa nezhodovali s pôvodnými výskumami. Pre predstavu, v analýze sa uviedol rozdiel v telesnom tuku 9,59 %, ale v pôvodnej štúdii bolo napísaných 3,3 %. V British Journal of Sports Medicine adresovali viac problémov s touto analýzou. Dokonca sa nezhodovali ani hodnoty kilogramov s hodnotami telesného tuku vyjadreného v percentách.

Summa-summarum, všetky štatistiky ukázali takmer nulový rozdiel, až na štatistiku týkajúcu sa tukovej hmoty. Ale teraz už vieš, prečo je tomu tak. Stále teda platí, že HIIT či MOD sú podobne efektívne na stratu tuku a HIIT-ko nie je žiadny zázrak spôsobujúci výraznejší benefit. Tak to opisuje aj staršia analýza. Typ kardia by mal hlavne závisieť od toho, čo je tvoja priorita (tréningová či časová). Ak je to silový tréning, asi ťažko budeš schopný robiť HIIT nejak pravidelne (riziko zranení, regenerácia, sila…). Keď ti niekto zakričí AHA!!! a pošle túto novú analýzu, aspoň vieš, že z daných záverov nemusíš byť šokovaný. Meta-analýza jednoducho zahŕňala dáta, ktoré zahrnúť nemala a tých problémov tu bolo, ako uvádzam vyššie, viac. Aj preto nemôžeme čítať len závery a orientovať sa podľa nich.

zdroj:
weightology.net

Zdieľaj kvalitný obsah ďalej

0Shares

Leave a Response

Simon Kopunec
Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.