Premium

Tréning s účelným obmedzením prietoku krvi vo svaloch a jeho efekt na cvičenie pri zranení

Tréning s účelným obmedzením prietoku krvi vo svaloch (ďalej len BFR) má zmysel. A v situáciách, kedy ťa pri tvrdom a intenzívnom tréningu sužujú zranenia, je ten zmysel veľký. Viac o takomto tréningu nájdeš v článku.
Účastníci štúdie mali osteoartritídu kolena a rozdelení boli do troch skupín. Nízko-intenzívny rezistentný tréning (30 % 1RM) s využitím BFR, bez BFR a vysoko-intenzívny tréning (80 % 1RM). Vykonávali 12-týždňový tréning pod drobnohľadom.
Preukázalo sa, že BFR bol zhruba rovnako efektívny ako vysoko-intenzívny silový tréning z hľadiska sily aj svalovej hmoty.
Veľa ďalších výskumov hovorí o tom, že BFR tréning vedie k zlepšeniu svalovej veľkosti v rámci minimálne jednej z meraných veličín.
Na záver jedna zaujímavá prípadová štúdia, kedy si Jared Fleming (olympijský vzpierač) roztrhol predný krížny väz, no vykonával jeho rehabilitáciu formou BFR cvičenú. Veľa výskumov naznačuje, že 65 % pacientov vykazuje o 20+ % väčšiu slabosť stehna po roku, no Jaredova noha bola o 2,54 % väčšia ako jeho zdravá noha 3 mesiace po operácii. A to aj vďaka BFR cvičeniu.

Čo z toho vyplýva?

  • BFR tréning má zmysel, hlavne ak je človek zranený a nechce prísť o svaly a zaťažovať šlachy/väzivá. Dokáže spôsobiť podobné prírastky svalovej hmoty ako bežný silový tréning s vyššou intenzitou. Ak máš teda nejaké problémy s lakťom, nemôžeš cvičiť tricepsové cviky ani so strednou záťažou, nie je naškodu, ak využiješ BFR a budeš cvičiť popri rehabilitácii takýmto spôsobom.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.