Premium

Vplyv sparingpartnera na výkon a vnímané úsilie

Môže ti pomôcť sparing na ceste za lepšími výkonmi?

V štúdii figurovalo 12 mužov okolo 21 rokov, ktorí potlačia na benč zhruba o čosi viac ako je ich telesná hmotnosť. Všetci cvičili minimálne rok, 4-5krát do týždňa. Ich úlohou bolo robiť 3 série benchpressu so 60 % 1RM na Smith stroji do zlyhania. Porovnávali sa dve podmienky. Počas prvej mali pri sebe viditeľných sparingpartnerov. Počas druhej boli sparingovia skrytí a benčujúci muži ich nevideli.

Keď mali pri sebe viditeľných sparingpartnerov (žiadna verbálna komunikácia), pri každej sérii dokázali počlačiť o ~1.5 opakovania viac oproti podmienke, keď boli sparingovia skrytí! Okrem toho sa im znížilo aj RPE, čo je vlastne vnímané úsilie (keď si pri niečom povieš, že to bude séria s RPE 9, predpokladáš, že pri určenom počte opakovaní to bude na hrane a budeš schopný spraviť navyše maximálne 1 opakovanie. Keď to bude RPE 8, budeš schopný spraviť ešte max 2 opakovania….)

Štúdia teda preukázala, že sparing ti dokáže pomôcť s lepším výkonom, znížením vnímaného úsilia a aj dôverou v samého seba, že s danou váhou dokážeš dať každú sériu v pohodičke (tu výsledky hovoria až o 45 % zlepšení!). U mužov zistili aj zvýšenie laktátu v krvi, čím sa overila zvýšená anaeróbne únava. Navyše existuje výskum, ktorý hovorí, že výkon nám môže zlepšiť to, keď máme okolo seba ľudí, ktorí sa na nás pozerajú. Zdá sa, že mať sparinga sa naozaj oplatí a výkony môžu byť pravdepodobne ešte väčšie, pokiaľ ide o niekoho, s kým trénuješ častejšie, viac si veríte, máte sa radi a dokonca by mohol pomôcť aj nejaká tá verbálna motivácia, o čom takisto hovoria výskumy ako o možnosti zlepšenia silového výkonu (3).

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať tiež, že je to tak. Každý, kto niekedy mal nejakého lepšieho sparinga alebo aspoň osobu za sebou napríklad pri drepoch alebo benči, vie, že pravdepodobne vždy potlačí viac, viac si verí a sám by už ďalšie opakovanie možno neriskoval, ale so sparingom to ide lepšie

Cvičíš so sparingpartnerom, sám? A vnímaš tieto benefity aj ty?


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.