Premium

Zodpovedali sme najčastejšie otázky, ktoré dostávame o kreatíne

Kreatín je jeden z mála účinných a ako bonus, lacných suplementov, ktoré by sme odporúčali asi každému priaznivcovi aktívneho životného štýlu. Nech sa neopakujeme a nerecyklujeme starý obsah, komplexný článok o kreatíne nájdeš tu. Aj napriek tomu nám často chodia otázky, z ktorých sme vyfiltrovali tie najčastejšie, takže poďme rovno na to.

#1 To je aj pre ženy?

Áno. Na pohlaví nezáleží. Kreatín funguje u mužov aj žien rovnako. V tele máš ATP (adenozíntrifosfát – okamžite použiteľná energia pre svalovú činnosť). Laicky povedané, telo dokáže ATP využiť len na kratučký čas, keďže každé jedno opakovanie v posilke či každé jedno zrýchlenie pri behu toto ATP míňa. Kreatínom ATP doplníš, a tak môže tvoje telo pri výkone o trošku viac vydržať.

#2 Som vegetarián/vegán. Môžem kreatín?

Samozrejme. Nielenže môžeš, ale mal by si. Kreatín sa nachádza hlavne v mäse, mlieku či v lososovi. V rastlinných zdrojoch ho nenájdeš! A keďže je to látka v tele, nemusíš sa báť, že by si narušil svoje vegetariánske/vegánske priority.

#3 Môžem ho popíjať pri tréningu?

Teoreticky áno, ale skôr by sme odporúčali vypiť ho hneď a nenechávať ho vo vode príliš dlho. Kreatín monohydrát pomerne rýchlo degraduje vo vode, takže ak je možnosť, radšej by sme ho dali hneď a hotovo.

#4 Kreatín je len na svaly/výkon, čo ak ma tieto oblasti nezaujímajú?

Mýliš sa. Je preukázané, že suplementácia kreatínom pomáha aj našim kostiam a vplyv má aj na zdravie mozgu.

#5 Má vedľajšie účinky?

Ide o jeden z najviac skúmaných doplnkov výživy a nikdy sa žiadne negatíva u zdravých ľudí nepreukázali. Výnimkou môže byť u niektorých menší žalúdočný diskomfort. Tu by sme sa preto radšej zamerali na creapure formu kreatínu, ak ti akákoľvek čínska verzia robí problém. Prípadne, skús si dať 2-3 gramy 2x denne namiesto 5 g raz denne. Niektorí pociťujú diskomfort aj kvôli trošku vyššej dávke kreatínu prijatej naraz. Ak by ti robil ťažkosti aj tak, treba sa pohrať aj s časovaním kreatínu. Možno ho skús dať alebo naopak nedať nalačno. Ak nepomôže ani to, skús ešte kreatín HCL, čo je fajn alternatíva ku monohydrátu, ak máš nejaké ťažkosti.

#6 A čo kreatín a kofeín? Čítal som, že kofeín neguje jeho účinky

Áno, skutočne to je sčasti pravda, keďže máličko výskumov predsa len ukázalo, že vyššie dávky kofeínu môžu negatívne ovplyvniť účinok kreatínu, takže by nebolo na škodu porozmýšľať nad časom dávkovania oboch látok. Ak si dávaš kofeín pred tréningom, kreatín si daj radšej po cvičení, neskôr večer alebo ho užívaj každý deň ráno. Jednoducho sa pre pokoj v duši snaž o natiahnutie času medzi príjmom kofeínu a kreatínu. Na druhej strane, tie výskumy sú fakt v minimálnom množstve a veľa z nich si odporuje, takže by som si z toho nerobil ťažkú hlavu. No ako hovorím, ak chceš mať pokoj v duši, daj si medzi kreatínom a kofeínom nejakú, aspoň hodinovú pauzu.

#7 Máme rok 2019. Fakt nie je nejaká lepšia forma kreatínu ako monohydrát?

Nie. Monohydrát je najviac testovaná, najznámejšia, najlacnejšia a najefektívnejšia forma kreatínu.

#8 Kreatín je blbosť, nie? Veď to ťa len zavodní a nafúkne

Toto sú reči posilkových bros. V každom prípade, niektorí jedinci môžu pozorovať minimálny nárast hmotnosti pri užívaní kreatínu, ale prvá vec – takých ľudí je máličko a druhá vec – zvýšenie ukladania tekutín je predovšetkým intramuskulárneho charakteru. Neviem, čo by si musel robiť, aby ťa kreatín nejakým viditeľným spôsobom nafúkol alebo by si vďaka nemu stratit vaskularitu a definíciu svalstva.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.