zdroj: fitclan, Simona Malková
Recepty - sladkéFreeRecepty

Jedna z najobľúbenejších vianočných pochúťok je tu! Fit vanilkové rožteky (Recept)

Vianoce už pomaly klopú na dvere a neodmysliteľne k nim patria koláčiky. Recept na medovníčky, perníkový koláč, kokosky či fit linecké sme tu už mali. Dnes prichádza na rad pravdepodobne najobľúbenejšia klasika. Vanilkové rožteky! Oproti tradičnému receptu sme ubrali naozaj veľa cukru a tuku, a predsa chutia skvelo. Recept sme upravili aj do vegánskej verzie a veľmi dobre poslúžilo chia “vajíčko”. Vanilkové rožteky ale nie sú pravým potešením, ak im chýba obalenie vo vailkovom cukre. Sleduješ Fitclan, vieš, že cukor sám o sebe nie je smrť, no ak chceš, môžeš ho nahradiť xylitolom, no troška cukru je asi dostupnejšou ingredienciou.

INGREDIENCIE

100 g celozrnnej špaldovej múky
50 g mletých mandlí
30 g jablkovej výživy
30 g mandľového/arašidového masla
25 ml kokosového oleja
30 g medu + pár kvapiek vanilkových flavdrops
10 g chia semienok + 3 lyžice vody alebo 1 vajíčko

voliteľné, no veľmi odporúčané

 25 g vanilkového cukru/xylitolu

POSTUP

Ak robíme vegánsku verziu s chia „vajíčkom“ tak si najskôr zmiešame chia semienka s vodou a necháme ich napučať 10 minút. Med, orieškové maslo, olej, jablkovú výživu a pár kvapiek flavdrops zmiešame. Pridáme chia vajíčko alebo vajíčko, špaldovú múku a mleté mandle. Rukami vypracujeme tuhšie cesto, zabalíme ho do potravinárskej fólie a necháme ho odležať polhodinu v chladničke. Z cesta následne tvarujeme v rukách malé rožteky, ktoré ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme ich pri teplote 160°C 15 minút. Ešte horúce ich obalíme vo vanilkovom cukre/xylitole. Skladujeme ich v uzatvorenej nádobe.

NUTRIČNÉ INFORMÁCIE

(na jeden rožtek, z celkového množstva ich vyjde 25)

Kalórie: 53
Bielkoviny: 1 g
Sacharidy: 6 g
Tuky: 3 g

Ak sa ti recepty podaria, nezabudni, že sledujeme Instagram a hashtag #fitclan

Predplať si Premium členstvo a získaj prístup k ďalším 290+ článkom, zľavám
na naše eventy, u našich partnerov, možnosť Q&A a ďalšie exkluzívne výhody.

PREDPLATIŤ PREMIUM

Napíš komentár

Simona Malková
Som vyznávačka zdravého životného štýlu a keďže sa nedokážem vzdať sladkého, rozhodla sa pretvoriť klasické kalorické koláčiky na nutrične hodnotné, no stále chutné maškrty.