FreeZdravie

John má 101 rokov a cvičeniu sa stále venuje 90 minút denne

John meria 168 cm, váži 70 kg a pravidelne cvičí posledných 70 rokov. Má v obľube najmä sociálnu časť tohto celého procesu. Cvičí totiž so skupinkou ďalších 30 ľudí, pričom všetci majú po sedemdesiatke a každý deň makajú vo Physical Activity Centre of Excellence na McMaster Univerzite v kanadskom meste Hamilton. Cvičením zároveň poskytujú dáta k prebiehajúcim výskumom v súvislosti s týmto projektom zaoberajúcim sa silou a dlhovekosťou, ktorý je vedený Stuartom Phillipsom, riaditeľom centra a profesorom kineziológie.

O Stuartovi si už pravdepodobne počul vďaka našim článkom, keďže okrem iného sa zaoberá aj výskumom ohľadne bielkovín, pričom do sveta fitness & vedy prispel veľkým dielom. Profesor Phillips hovorí: „Dáta ukazujú, že byť silný je tak obrovský faktor z hľadiska dlhodobého zdravia človeka, že to len tak niečo iné neprekoná.“

101-ročný John

zdroj: https://hips.hearstapps.com/

John obľubuje kľuky a cvičenie v stoji na kladke. Cvičí približne hodinku a pol denne a nezanedbáva ani regeneráciu (aj duševnú), keďže kecajú s partiou ešte dosť dlho po cvičení. Pred dvoma rokmi si John zlomil ruku a vyrazil niekoľko zubov, no ako hovorí, aj jeho sila a cvičenie mu pomohli v tom, že sa dokázal rýchlejšie zotaviť.

„Stále dokážem v pohode kráčať, pretože cvičím.“ 

Pre zaujímavosť, jeden z novších výskumov na 1104 aktívnych mužoch ukazuje, že ak dokážeš urobiť 40 alebo viac kľukov v rade, je o 96 % menej pravdepodobné, že sa budeš v nasledujúcich desiatich rokoch stýkať so srdcovými problémami v porovnaní s niekým, kto to nezvládne. Cvičiť a silnieť sa naozaj oplatí, ako sme si uviedli v našom staršom článku, kde sme rozoberali vedou podporené benefity.

V dávnejšom podcaste od Iraki Nutrition s hosťom Stuartom Phillipsom sme sa mohli dozvedieť, že ak má človek úplne sedavý životný štýl a takmer vôbec sa nehýbe, už približne od 30 roku života začína strácať svalovú hmotu ročne to predstavuje cca 1 % straty svalovej hmoty (záležiac od človeka) a 1-3 % straty sily. Avšak, keď je človek aktívny, má dostatok bielkovín a cvičí, túto hranicu dokáže posunúť až na 50-ty rok života! Ak chceš zmierniť negatíva starnutia, jednoducho buď aktívny a cvič.

Predplať si Premium členstvo a získaj prístup k ďalším 290+ článkom, zľavám
na naše eventy, u našich partnerov, možnosť Q&A a ďalšie exkluzívne výhody.

PREDPLATIŤ PREMIUM

Napíš komentár

Simon Kopunec
Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.