FreeZdravieStrava

Keď stavíš ALL IN v kasíne, ale namiesto toho by si mala hrať žolíka doma v izbe

Stephanie Buttermore, priateľka šikovného a mne veľmi sympatického Jeffa Nipparda. Oboch sledujem už roky a viem, že táto téma ALL IN zasiahne pravdepodobne len tých, ktorí sa ako-tak potácajú fitness youtube scénou, sledujú Steph na Instagrame alebo zaregistrovali zopár názorov na to, čím si aktuálne Stephanie prechádza. Je neskorý piatkový večer a mňa chytila chuť vyjadriť sa, k čomu ma nepriamo hecol fajn instagramový príspevok slečny menom Štěpánka, s ktorým som sa pomerne stotožnil a bol som rád, že to nevidím podobne sám. Toto nebude typický článok, skôr nejaký blog spečaťujúci moje myšlienky a názor, s ktorým sa niekto môže a niekto iný nemusí stotožniť.

Pre tých, ktorí absolútne netušia o čo ide. Stephanie Buttermore sa dala na ALL IN prístup, pretože už dlho pociťovala neustály hlad, necítila sa dobre, bola jej zima a jednoducho sa po dlhšom čase rozhodla, že je potrebné s tým niečo robiť. ALL IN znamená, že ješ toľko kalórií za deň, dokedy sa necítiš plná, sýta, spokojná. Na prvý pohľad to všetko vyzerá fajn. Zoberme si Filoménu v extrémnych kalorických deficitoch. Nebolo by nič zlé na tom, ak by prestala rátať kalórie, trošku viac by zapracovala niektorých prvkoch mindfulness, na sledovaní jej tela, reakcií na jedlo a vedela pracovať s fyzickým a emocionálnym hladom. A k tomu jednoducho konzumovala nutrične hodnotné potraviny, pokojne i pri dodržiavaní pravidla 80/20, ale proste by si dala pokoj od počítania a jedla by viac. Tak, aby nebola hladná. Oukej. Lenže problém je, že Stephanie tento, na prvý pohľad rozumný prístup, trošku vyhajpovala a celé to skrýva za to, že vie, čo robí. Podľa mňa je celý jej príbeh týkajúci sa ALL IN tak trošku zamaskovaný a sama dobre vie, že neodkryla všetky karty.

zdroj: https://www.instagram.com/p/BeooQ6Bh_uZ/

Kto Steph sledoval, vie a pravdepodobne sa párkrát chytal za hlavu kvôli jej cheat days. Tvárila sa, ako je to všetko evidence based. Tvárila sa, že to má pod kontrolou. Tvárila sa, že videnia na Youtube a časté diely práve z jej víkendových papaní ju vôbec nezaujímajú (a nerobí ich dookola kvôli tomu, že rúcajú počty zhliadnutí). Keď si dáš ale 2 + 2 dokopy, vieš, že to asi nebude úplne tak. Počas dlhých mesiacov (ba rokov) si držala veľmi nízke percento tuku a na mnohých fotkách vyzerala až tak trošku nezdravo, teda aspoň podľa môjho názoru. Každotýždenné cheat days tým pádom musela dorovnávať nízkymi kalóriami počas pracovného týždňa, inak by jednoducho nebola schopná udržať si rovnakú nízku hmotnosť a tak nizučké percento telesného tuku. A čo tu vidíme? Točiacu sa ruletu s červenými a čiernymi políčkami. S prežieraním a s hladovaním. Snáď si nemyslíš, že počas víkendu jedla  4 až 10000 kalórií len tak a počas týždňa jedla normálne, pričom jej postava vyzerala stále dobre. Ak si to myslíš, chytila si sa do pasce.

Ruleta sa u nej točila veľmi, veľmi dlho a čo prišlo po rokoch? ALL IN. Novodobý prístup, ktorý je založený na sebeláske, na tom, že ženy sú krásne pri akejkoľvek hmotnosti či percente tuku a že treba jesť veľa, lebo iba tak dokážeš vyzdravieť. Pred tým, než sa pustíš do hodnotenia názorov o sebeláske, prečítaj si, prosím, tento môj článok o obéznej žene na titulke časáku a extrémoch, nech vieš, na akej sme vlne.

A práve extrém je to, čo tu vidno. Z jedného extrému Stephanie vpadla do druhého extrému. 5000 kalórií denne, lebo cíti hlad. Za 10 týždňov pribratých 14 kg. A tisíce komentárov žien, aká je úžasná. Dokonca ju označujú za “HEALTHY QUEEN”. A celé to okorenila novým merchom. A nie, nezaujíma ma, ako veľmi sú tie “all in” tričká ekologické a že časť zarobených peňazí sa daruje na dobrú vec. Tu ide o princíp celého príbehu, ktorý skrýva podľa mňa veľa, no na jej Instagram a Youtube sa dostane len to, čo sa dostať má. Už len čakať, kým to celé pominie a vydá e-book ALL IN w/ Stephanie. Áno, zaslúži si rešpekt, že dokázala opustiť prejedanie a hlboké deficity, že o tom hovorí a niečo s tým robí, no nahradila to niečím podobne nezmyselným. Zlatá stredná cesta by bola fajn, ale to nie je tak sexy lapač lajkov, ako extrém nazvaný špecifickým názvom. ALL IN!

Začne teraz éra ALL IN prístupov, lebo veď to je approved by Stephanie? Začnú ženy s prepáčením žrať a tlstnúť, pričom to zakryjú za to, že sa budú cítiť zdravé a spokojné? Tak potom prečo na bazéne nosia uterák okolo celého zdravého a spokojného tela? Asi sa až tak zdravo a spokojne necítia, či? Je pekné, že sa snažíme vo fitness scéne zabiť všetky tie poruchy príjmu potravy, ale nemyslím si, že sa to zlepší, ak pôjdeme z jedného extrému do druhého. Keď niekto priberie napríklad 20 kíl za pomerne krátky čas, myslíš, že jeho hormonálna sústava bude v poriadku? Že zdravie bude v norme? Nemyslím si, že ALL IN je skvelá cesta za zdravím, aj keď myšlienka a jej gro je MOŽNO fajn. Nielen Stephanie, ale asi väčšina žien, ktoré sa vydajú po jej stopách, budú mať ešte problém. Ber to ako názor a pocity “na papieri”, ale skutočne by mali staviť ženy ALL IN v kasíne? Čo tak radšej hrať doma žolíka, aj keď okolo toho nespravíš taký cool príbeh, bude to možno väčšia nuda a dlhodobý proces?

Ďalšie použité referencie:
https://www.youtube.com/channel/UC4gDYbCEIb69uvFmCX5Lyuw
https://www.instagram.com/stephanie_buttermore/

 

Predplať si Premium členstvo a získaj prístup k ďalším 290+ článkom, zľavám
na naše eventy, u našich partnerov, možnosť Q&A a ďalšie exkluzívne výhody.

PREDPLATIŤ PREMIUM

1 komentár

  1. Ženy čo sa tohto držia onedlho zbadajú, že pribrať 15-20kg za mesiac nieje len príjemné, ale je to aj iná záťaž na kĺby kolená atd.
    Potom zas začnú chudnúť, aby sa cítili inak lepšie ako pri prejedaní sa.. a máme pekný nezdravý kruh, snád ztoho až taká moda nebude.

    4
    1

Napíš komentár

Simon Kopunec
Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.