FreeZdravie

Návrat do tréningu v ére COVID-19: Fyziologické účinky cvičenia v rúšku, odporúčania pre fitness centrá a apel na vládu

Týmto článkom chceme aspoň takto apelovať na vládu. Nie však nadávkami, nie konšpiráciami, ale faktmi a snahou o kompromis. Uvedomujeme si, že situácia je kritická, čomu zodpovedajú aj prijaté drastické opatrenia. Kĺzavý medián na úrovni 500, o ktorom hovoril predseda vlády, ako hlavnej podmienke pre uvoľnenie súčasných opatrení, je v nedohľadne. Donekonečna to takto jednoducho nejde, inak hrozí, že na Slovensku reálne skrachujú mnohé prevádzky. Už celkové uzatvorenie služieb na jar 2020 nás silno zasiahlo, a je možné, že po tejto druhej vlne nebudeme mať kde cvičiť, a mnohí nebudú mať ani z čoho žiť. Ak nenájdeme kompromis, fitness priemysel bude na kolenách. Kompromis medzi primeraným počtom pribúdajúcich novo-nakazených a ekonomickou záťažou pre štát, firmy, či pre ľudí. Koronavírus len tak niekde neodíde, preto sa poďme baviť o kompromise, ktorý navrhujeme.

Ešte predtým, ako začnete čítať nasledovné riadky, vás chceme oboznámiť, že tento článok sa bude s príchodom aktuálnych štúdií priebežne dopĺňať. A hoci nie sme lekári a ani virológovia, našou snahou je aj v tejto téme priniesť čo najobjektívnejšie informácie. Je tak možné, že súčasné znenie prejde výrazným doplnením/zmenou, o ktorom vás budeme informovať.

zdroj: https://pxhere.com/cs/photo/1608796

Úvod do rozoberanej problematiky

Vypuknutie pandémie COVID-19 malo, a stále má, výrazný dopad na takmer všetky aspekty nášho života. Okrem iných opatrení, ktoré sprevádzajú túto nešťastnú situáciu, či už chceme alebo nie, nosenie rúšok a respirátorov sa stalo nevyhnutnou súčasťou. Žiaľ, prišlo i k uzatváraniu rôznych prevádzok či dokonca celých sektorov, vrátane fitness centier. Pravidelné cvičenie v bezpečnom prostredí je pritom dôležitou stratégiou pre zdravý životný štýl (pozn. č. 1). Priame dáta o počte infikovaných vo fitness centrách síce absentujú, nemožno však  popierať, že v nich existuje zvýšené riziko prenosu vírusu. Navyše, v posilňovni nestretneš len mladých a zdravých ľudí, ale naopak, navštevujú ju aj starší a obéznejší, ktorí spadajú do rizikových skupín. Do budúcna to zrejme vyžaduje nosenie rúšok počas celého výkonu fyzickej aktivity, ako neoddeliteľnú povinnosť pre každého.

Prečo je nutné nosenie rúšok počas tréningu v posilňovni?

COVID-19 je respiračná infekcia spôsobená vírusom SARS-CoV-2, ktorý predstavuje novú formu koronavírusu (10). Primárny spôsob, akým spôsobom môže dôjsť k prenosu COVID-19 je pravdepodobne prostredníctvom malých kvapôčok pri hovorení, dýchaní, kašľaní alebo kýchaní (2, 3). Preto posilňovne, kde je množstvo ľudí v uzavretom priestore, ktorí sa  potia, silno vydychujú mnohé kvapôčky do okolia a zároveň chytajú spoločné vybavenie (ktoré  si vo väčšine po sebe nevydezinfikujú), sú skutočne rizikovým prostredím. Ak k tomu pripočítame aj skutočnosť, že významná časť prenášačov ochorenia, najmä mladých ľudí, je bez zjavných príznakov, problém sa umocňuje. Práve mladí môžu byť neskôr významným zdrojom prenosu vírusu v domácom prostredí, na spomínané ohrozené skupiny.

Navyše, niektoré predbežné štúdie poukázali na skutočnosť, že malé kvapôčky sa môžu šíriť pri chôdzi (rýchlosťou 4 km/h) do vzdialenosti 5 metrov a pri behu (rýchlosťou 14,4 km / h) dokonca až 10 metrov (9). Napríklad beh na páse? ÁNO, ide o modelovanie, nie realitu, každopádne to stojí za zváženie pre prípadnú minimalizáciu rizík v posilovni. Treba doplniť aj to, že SARS-Cov-2 zostáva podľa ďalšej štúdie vo vzduchu až 3 hodiny (12). Pokiaľ ide o pevné povrchy, dôkazy naznačujú, že SARS-Cov-2 môže zostať na povrchu kovu, lepenky, skla alebo plastu dlhšie ako týždeň (12, 13). Teda jednoručky a úchopy na strojoch?

Prekrytie dýchacích ciest pomáha v boji s Covidom

Masky už boli efektívne pri znižovaní šírenia chrípky a ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) (4, 5). Chirurgické rúška/masky či respirátory N95 boli tiež účinné pri prevencii chrípky u zdravotníckych pracovníkov (6). Posledné predbežné správy konštatujú účinnosť tvárových masiek v boji s pandémiou COVID-19 (7, 8). Aj dve ďalšie dobre vykonané modelové štúdie založené na údajoch z reálneho sveta, preukázali na štatisticky vysoko významný prínos nosenia masiek/rúšok (14, 15). Jednoducho, áno, pomáhajú!

https://positivelyscottish.scot/wp-content/uploads/2020/05/1588608544_German-hairdressers-reopen-but-customers-asked-before-filling-in-the.jpg
Zdroj: positivelyscottish.scot

Konkrétny prípad:

 • Zistenia zverejnené v Týždennej správe o morbidite a mortalite Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v USA poskytujú konkrétny príklad. Podľa tejto správy pracovali dvaja kaderníci so symptomámi ďalej až kým neboli pozitívne testovaný (8. deň), a tak vystavili 139 klientov COVIDu-19. Kaderníci aj ich klienti však nosili rúška, ako to vyžadovali predpisy. Po odsledovaní kontaktov neuvádzal žiadny z exponovaných klientov príznaky. Navyše, zo 67 testovaných boli všetci negatívni. Aj keď má takýto dôkaz určité obmedzenia, nešírenie SARS-CoV-2 je možné čiastočne pripísať noseniu rúšok (mali na sebe dvojvrstvové bavlnené resp. chirurgické rúško).

Samozrejme, je nutné rozlišovať ochranu človeka ako jednotlivca, ktorý určitú masku/rúško na sebe má, a ochranu jeho okolia. Civilisti nosia rúško, aby chránili svoje okolie. Aj preto je dôležité, aby všetci mali rúška správne nasadené. Zdravotníci, naopak, nosia respirátor a ďalšie ochranné pomôcky, aby primárne chránili seba v rizikovom prostredí.

Navyše, prekrytie tváre nie je plne dostačujúce a pri nesprávnej manipulácii s rúškom sa vie človek tak či tak nakaziť. Preto je nutné pravidelne si dezinfikovať ruky, nedotýkať sa tváre alebo rúška, vždy ho vymeniť a čistiť. Rovnako je otázne, ako efektívne sú voľne predajné resp. po domácky vyrobené rúška. Hoci vyšší konkrétny prípad naznačuje efekt, táto meta-analýza konštatuje, že látkové rúška vykazujú minimálnu účinnosť v porovnaní s lekárskymi rúškami/respirátormi (19). Autori však dávajú, že “niečo je lepšie ako nič” (pozn. č. 1). Logicky rúška, ktoré nepriliehajú bezchybne k tvári nedokážu úplne zabrániť vdychovaniu častíc zo vzduchu navyše aj zloženie látky určuje jej filtračné účinky. Avšak dokážu aspoň čiastočne znížiť ich priame vypúšťanie do spoločných priestorov. To sa týka aj priestorov fitness centier alebo ich zariadenia (jednoručky, stroje, pásy atď.), na ktoré dopadá menej častíc vírusu. Preto je nutné, aby ich mali všetci a držali si od seba odstup. Viem, že všetci chcú byť čo najbližšie k zrkadlu a vidieť sa v ňom, no len vtedy to bude mať požadovaný efekt.

Štúdia:

 • V tejto štúdií pozorovali u zdravých ľudí pomocou mikrónovho meradla aké sú ich vonkajšie emisie aerosólových častíc. Účastníci (bolo ich 9) vykonávali 4 druhy tvárovej aktivity (dýchanie, hovorenie, kašľanie a žuvanie), pričom mali na sebe rôzne druhy lekárskych alebo domácich masiek/rúšok. Zistilo sa, že chirurgické rúška a respirátory KN95, znižujú počas rozhovoru a kašľania mieru vypúšťania častíc v priemere o 90 % a 74 %, čo potvrdzuje ich účinnosť pri znižovaní vonkajšej emisie aerosolov a teda potenciálu šírenia SARS-CoV-2. Treba dodať, že nevedeli určiť efektivitu doma vyrábaných masiek z bavlny, či už jedno alebo dvoj vrstvové. Určili len to, že je nutné ich pravidelne čistiť. Navyše, išlo o zachytenie najmä väčších častíc (> 0,5 μm), takže tie malé  sú stále schopné penetrovať. Ešte doplním, že riešili len priame vydychovanie, nie do strán, a ani samotné vdychovanie = možnosť nakazenia existuje, keď maska/rúško neprilieha. Pointa je v tom, čo sme už spomínali, že takéto chirurgické rúško nechráni vás, ale znižuje riziko pre ostatných ľudí vo vašom okolí.
 • A v tejto zase pomocou metódy optického merania prenosu kvapôčok počas bežnej reči testovali 14 bežne dostupných masiek alebo alternatív masiek a respirátora N95. Ukázalo sa, že kvapôčky emitované pri rozprávaní boli najlepšie filtrované u respirátoru N95 a chirurgického rúška, no ani ďalšie rúška nedopadli úplne zle v porovnaní s rozprávaním bez neho (20). Limitácia je, nemerali prenos vírusu, iba transimisu častíc väčších ako > 0.5 μm.
zdroj: https://www.instagram.com/jeffnippard/

Tréning s rúškom

Ak sa znovu otvoria fitness centrá (dúfajme, že ešte tento rok!), je viac ako pravdepodobné, že rúška pri cvičení budú povinnosťou. Nebudeme teraz polemizovať nad otázkou, či je nutné rúška v posilovni mať, ale či sú pri cvičení bezpečné. Prípadne, aký dopad budú mať na náš výkon?

Použitie ľubovoľného typu rúška/masky znižuje prúdenie vzduchu do pľúc, v porovnaní s tréningom bez rúška. To spôsobuje menší prísun kyslíka do pľúc a následne menší prísun do svalov = tak robí náš tréning ťažším. V takom prípade je možné očakávať zvýšenie dychovej frekvencie, teda sa môžu objaviť niektoré negatívne sprievodné javy, ako sú závraty, dýchavičnosť a pokles výkonu. Avšak, zároveň sa preukázalo, že po určitom období adaptácie sa môžu tieto príznaky a diskomfort znížiť alebo dokonca eliminovať (11). Všetky doteraz publikované štúdie týkajúce sa tvárových masiek, ktoré priniesli pozitívne výsledky, boli testované v podmienkach nízkej až strednej námahy. Na mieste je preto opatrnosť u športovcov, ktorí intenzívne cvičia dlhší čas, najmä ak majú na sebe príliš tesné prekrytie dýchacích cest (čo však je dôležité pre ich osobnú ochranu). Môžu byť tak vystavení riziku aj fyziologicky významnej hyperkapnie a hypoxie (16). Túto hypotézu je potrebné urgentne otestovať.

Štúdia:

 • Táto prospektívna krížová štúdia porovnávala účinky nosenia chirurgického rúška, respirátora FFP2 / N95 u 12 zdravých mužov (vek 38r, BMI 24,5). Podstúpili záťažový test na bicykli, ktorý začal na 50W, pričom každé 3 minúty bola záťaž zvyšovaná o ďalších 50W až do ich vyčerpania. Následne ešte 10 minút bicyklovali pri zaťažení 25 W (recovery). Sledovali ich výkon, niekoľko zdravotných parametrov a diskomfort pri cvičení. Priemerná doba záťažového testu sa pri rúšku mierne znížila (o −29 ± 40 s) a významne sa znížila pri respirátore (o −52 ± 45 s). Pri maximálnom zaťažení došlo k citeľnému poklesu výkonnostných parametrov. Nosenie FFP2 / N95 malo za následok zníženie VO2max o 13 % a ventilácie o 23 %.
 • Záver, ktorý prezentovali, hovorí o tom, že masky/respirátory (okrem toho, že spôsobujú značný diskomfort) majú výrazný negatívny vplyv na kardiopulmonálnu kapacitu, čo významne narušuje namáhavú fyzickú aktivitu (17). Inak povedané, dochádza k poklesu výkonu. Tu je odpoveď, prečo by si nemal trénovať ako blázon  rovnako intenzívne ako bez rúška.
 • Na túto štúdiu reagoval Kampert s jeho skupinou v liste autorovi, kde upozornili na niekoľko zle formulovaných záverov (18).

Štúdie teda preukázali vyššie hodnoty spotreby kyslíka a pľúcnej ventilácie, spolu so zvýšeným objemom a trvaním tréningu, kratšími pauzami, vyššou rýchlosťou vykonávania pohybu a vyšším počtom opakovaní (za predpokladu, že dosiahnuté úsilie bolo rovnaké) (11). Preto, v záujme zníženia kardiorespiračného stresu pri nosení rúška a následnému “riziku kontaminácie” v dôsledku zmien v pľúcnej ventilácii a dýchavičnosti, je na mieste:

 • znížiť objem / celkovú dĺžku tréningu
 • trénovať s nižším počtom opakovaní,
 • mať dlhšie pauzy resp. väčšie prestávky medzi cvikmi a sériami
 • vyhýbať sa vysoko dynamickým opakovaným pohybom (výskoky na bedňu, angličáky apod.)
zdroj UNDER ARMOUR, www.standard.co.uk

Problematika s CO2 – naozaj sa otrávime?

Táto štúdia bola zameraná na posúdenie fyziologických účinkov nosenia chirurgických rúšok alebo respirátorov N95 počas krátkodobého namáhavého tréningu na bicykli. Ide teda o kardio tréning. Zdraví účastníci v tejto štúdii podstúpili tzv. maximálny záťažový test bez prekrytia dýchacích ciest, s chirurgickým rúškom a s respirátorom N95. Čo to je ten záťažový test? V skratke, bicyklujete a postupne (každých 30s) sa zvyšuje odpor a vy tak idete až do úplného zlyhania. Celkovo šestnásť dobrovoľníkov (priemerný vek 34, BMI 28,72/m2) dokončilo tento protokol. Porovnávalo sa niekoľko parametrov → srdcová frekvencia, dychová frekvencia, krvný tlak, nasýtenie krvi kyslíkom a čas spomínaný do vyčerpania. Sledované boli aj hladiny (koncového) oxidu uhličitého (EtCO2), o ktorom je veľká kontroverzia na internete.

Výsledky:

 1. Keď sa pozrieme na čas do vyčerpania, nenachádzame štatisticky významné rozdiely – 18,9 ± 3,7 minúty bez masky, 18,3 ± 3,7 minúty s chirurgickým rúškom a 18,5 ± 3,6 minúty s respirátorom N95. Treba povedať, že ani ostatné sledované parametre (systolický krvný tlak, srdcový tep, saturácia kyslíku, dychová frekvencia atď.) nedosiahli štatistickú významnosť v ktorejkoľvek fáze protokolu.
 2. Nosenie respirátora N95 bolo spojené s vyššími hodnotami EtCO2, a to vo väčšine fáz protokolu (viď graf). Rozdiely boli výraznejšie, keď sa záťaž zvýšila a pri vyčerpaní (teda na konci, keď už išli na 100 %) dosiahla úroveň o 8 mm Hg viac. Inak povedané, o 15 % vyššie hodnoty s respirátorom ako bez neho. Pri chirurgickom rúšku to bolo viac o 5 mm Hg.
zdroj: Epstein, D. et. al. (2020). . Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports. doi:10.1111/sms.13832

 

Žiaľ, týchto výskumov je stále nedostatok. Navyše nemáme štúdiu, ktorá by skúmala konkrétne silový tréning a jeho vplyv. Z dát, ktoré k zatiaľ dispozícií máme, je možne vyvodiť, že u zdravých jedincov je krátkodobá stredne náročná aeróbna fyzická aktivita s chirurgickým rúškom alebo respirátorom možná, bezpečná a je spojená iba s malými zmenami fyziologických parametrov, najmä miernym zvýšením EtCO2. Netreba však ignorovať fakt, že protokol trval v priemere 18-19 minút, nešlo o neprerušované dve hodiny na bicykli alebo hodinový beh na páse. Opäť argument z druhej strany – pri cvičení ide o prerušovanú fyzickú zátaž, nie o sústavnú fyzickú činnosť bez prestávky. Samozrejme, ostražitosť je nutná u pacientov trpiaci pľúcnymi chorobami, tuhých fajčiarov, ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami a pod. Im nemožno odporučiť takúto formu cvičenia s prekrytím dýchacích ciest.

Odporúčania pre znovuotvorenie fitness centier

 • Obmedzenie kapacity návštevníkov pri prepočte na cvičebnú (nie celkovú) plochu. Konkrétne číslo je na odbornú diskusiu.
 • Povinná dezinfekcia rúk, meranie teploty a registrácia pred vstupom do fitness centra. Registráciou je možné jednoducho dohľadať kontakty v prípade nakazených.
 • Cvičenie v chirurgickom rúšku, prípadne v špeciálne upravenom rúšku na cvičenie (Under Armour a pod.) s povinnosťou mať prekryté ústa aj nos počas celej doby návštevy fitness centra.
 • Každodenná povinnosť dezinfikovať zariadenie (stroje, jednoručky, bežiace pásy atď.), a zároveň poskytnúť zariadenie na dezinfekciu rúk v priestoroch na cvičenie.
 • Zabezpečenie dostatočného vetrania/cirkulácie vzduchu smerom von. Prípadne zabezpečiť priamo dezinfekciu vzduchu (ultrafialové dezinfekčné zariadenia, ktoré by mohli byť sľubným riešením (21)).
 • Fitness centrum bez možnosti sprchovania sa (nepríjemné, no prežiteľné).
 • Zvážiť dočasný zákaz vstupu rizikovým skupinám obyvateľstva. Problém je však aj v tom, že práve významná časť rizikových ľudí sú ľudia s nadváhou, ktorý potrebujú fitness pre zlepšenie celkovej kvality svojho života a zdravia. Preto alternatívne zvážiť vyhradené hodiny pre seniorov ako najohrozenejšiu skupinu. Tým by sa mohlo zamedziť aj otázke diskriminácie.

Navrhované sankcie

 • Zodpovednosť za porušenie nosenia rúška v priestoroch fitness centra nesie ako prevádzkovateľ, tak aj návštevník. Tým sa zamedzí ignorancií a nerešpektovaniu nastavených pravidiel. Stačí zopár exemplárnych sankcií vo väčších fitness centrách a problém je vyriešený.
 • Možnosť zrušenia permanentky bez možnosti vrátenia peňazí v prípade, že dotyčná osoba odmieta rešpektovať prijaté opatrenia.
 • Možnosť nariadenia uzavretia prevádzky fitness centra v prípade, že nespĺňa prijaté opatrenia resp. ich ignoruje.

Odporúčania pre ľudí

 • Buď opatrný a sleduj príznaky – Empatia je žiaľ vlastnosť, ktorá mnohým chýba. Dodržuj si odstup, a ak máš príznaky, radšej ostaň doma a neriskuj, že ohrozíš ľudí okolo seba. Pri trénovaní v posilňovni s rúškom, rovnako sleduj vedľajšie účinky vrátane závratov, točenia hlavy a dýchavičnosti. Ak sa ti to stane, daj si na chvíľu pauzu a prestaň cvičiť. V prípade, že sa príznaky nevyriešia pomocou odpočinku, vyjdi z fitness centra von (alebo do dobre vetraného priestoru), a daj si rúško na čas dole. Pokiaľ si astmatik, ktorý nedokáže tolerovať cvičenie v rúšku (prípadne iné zdravotné problémy), je nutné zvoliť inú formu fyzickej aktivity mimo komerčnej posilňovne (tréning doma/vonku).

 • K intenzite cvičenia pristupuj rozumne – Ako sme spomínali už v článku, ak sa chceš vyhnúť riziku potom – nižší objem/dĺžka tréningu, dlhšie pauzy a prestávky medzi sériami a cvikmi, minimalizovať vysoko-dynamické cvičenia. Žiaľ, výkonnostní športovci zrejme pocítia pokles výkonu. Nižší výkon je ale lepší ako žiadny, že?
 • Zvoľ si vhodné rúško – Dať najlepšie odporúčanie nie je jednoduché. Zatiaľ čo jedno rúško je komfortnejšie, iné chráni okolie viac. Chirurgické rúško, prípadne viacvrstvové rúška z bavlny budú určite dobrá voľba. Samozrejme, lepšie ako nič bude aj textilné rúško s minimálne dvojitou vrstvou. Vyhni sa respirátorom pri cvičení, ktoré síce chránia najviac, no majú aj najväčší dopad na športový výkon a prípadné zdravotné riziká.
 • Narábaj s rúškom zodpovedne – Nepoužívaj rovnaké rúško viac krát. Ak ide o športové rúško na viac použití, dbaj na jeho dostatočnú čistotu a dezinfekciu, prípadne si ho aj prežehli. Rúško si počas cvičenia nechytaj spredu, z tváre si ho zlož uchytením odzadu. Ak sa priveľmi potíš, maj v zálohe ďalšie rúško, aby si nemusel cvičiť celý čas v spotenom a mokrom rúšku. A nakoniec ešte dodáme, nie je rúško ako rúško v zmysle certifikácie. Pozri si reportáž, ktorá sa tomu venuje podrobnejšie.

Záver

Viem, že mnohí principiálne odmietate rúška a chcete, aby to už celé skončilo. Aj my sme z toho unavení, no vnímame však realitu (počet nakazených cez 40 mil. a 1,1 mil. úmrtí ku 18.10.20), a preto musíme nájsť kompromis. Akonáhle bude situácia aspoň mierne stabilizovaná (prekonáme peak / nebude narastať kĺzavý medián dva týždne po sebe), je načase hľadať kompromis pre znovuotvorenie prevádzok fitness centier. Hoci aj v podobe cvičenia v rúškach a za dodržiavania prísnych hygienických opatrení. Inak, v tejto situácii náš sektor do konca roka neprežije!

 


Použité zdroje a štúdie:
1: Epstein, D., Korytny, A., Isenberg, Y., Marcusohn, E., Zukermann, R., Bishop, B., … Miller, A. (2020). Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports. doi:10.1111/sms.13832
2: Luo C, Yao L, Zhang L, et al. Possible transmission of severe acute respiratory syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) in a Public Bath Center in Huai’an, Jiangsu Province, China. JAMA Netw Open. 2020;3:e204583
3: Esposito S, Principi N, Leung CC, Migliori GB. Universal use of face masks for success against COVID-19: evidence and implications for prevention policies. Eur Respir J. 2020;55:2001260
4: Cowling BJ, Chan KH, Fang VJ, et al. Facemasks and hand hygiene to prevent influenza transmission in households. Ann Intern
Med. 2009;151:437
5: Lau JTF, Tsui H, Lau M, Yang X. SARS transmission, risk factors, and prevention in Hong Kong. Emerg Infect Dis. 2004;10:587-592
6: Long Y, Hu T, Liu L, et al. Effectiveness of N95 respirators versus surgical masks against influenza: a systematic review and meta- analysis. J Evid Based Med. 2020;13:93-101
7: Schwartz KL, Murti M, Finkelstein M, et al. Lack of COVID-19 transmission on an international flight. CMAJ. 2020;192:E410
8: Leung NHL, Chu DKW, Shiu EYC, et al. Respiratory virus shedding in exhaled breath and efficacy of face masks. Nat Med 2020;26(5):676-680
9: Towards aerodynamically equivalent COVID-19 1.5 m social distancing for walking and running – Coronavirus watch group (GVC)
10: WHO. Q&A on coronaviruses (COVID-19) who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/q-a-coronaviruses
11: Gentil, Paulo et al. “Resistance Training Safety during and after the SARS-Cov-2 Outbreak: Practical Recommendations.” BioMed Research International vol. 2020 3292916. 23 Sep. 2020
12: van Doremalen N., Bushmaker T., Morris D. H., et al. Aerosol and surface stability of SARS-CoV-2 as compared with SARS-CoV-1. New England Journal of Medicine. 2020;382(16):1564–1567
13: Kampf G., Todt D., Pfaender S., Steinmann E. Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents. Journal of Hospital Infection. 2020;104(3):246–251
14: Mitze T, Kosfeld R, Rode J, et al. Face masks considerably reduce COVID-19 cases in Germany: a synthetic control method approach; 2020
15: Johansson B. Masking the general population might attenuate COVID-19 outbreaks. arXiv preprint arXiv:200615626; 2020
16: Greenhalgh, Trisha et al. “Exercising and face masks: An important hypothesis buried in a selective review.” Medical Hypotheses vol. 144 (2020): 110255
17: Fikenzer, Sven et al. “Effects of surgical and FFP2/N95 face masks on cardiopulmonary exercise capacity.” Clinical research in cardiology : official journal of the German Cardiac Society, 1–9. 6 Jul. 2020
18: Kampert, Matthew et al. “Impact of wearing a facial covering on aerobic exercise capacity in the COVID-19 era: is it more than a feeling?.” Clinical research in cardiology : official journal of the German Cardiac Society, 1–2. 24 Aug. 2020
19: Sharma, Suresh K. et al. “Efficacy of cloth face mask in prevention of novel coronavirus infection transmission: A systematic review and meta-analysis.” Journal of Education and Health Promotion vol. 9 192. 28 Jul. 2020
20: Fischer EP, Fischer MC, Grass D, Henrion I, Warren WS, Westman E. Low-cost measurement of face mask efficacy for filtering expelled droplets during speech.
21: Ren, Yue et al. “New Method to Reduce COVID-19 Transmission – The Need for Medical Air Disinfection is Now.” Journal of medical systems vol. 44,7 119. 21 May. 2020


Poznámky
1. Benefity silového tréningu vyplývajúce zo získania sily, vedú k zníženiu úmrtnosti u rôznych populácií a majú pozitívny vplyv aj v ďalších oblastiach, ako je kontrola krvného tlaku, zlepšenie minerálnej denzity kostí, zvládanie depresie, liečba rakoviny, kontrola glukózy v krvi a kontrola hmotnosti, a ďalšie (11).


2. Účinnosť filtrovania textilných masiek je nízka v porovnaní s chirurgickými a 95N maskami a môže ju ďalej ovplyvňovať niekoľko ďalších faktorov. Jednak, už malého množstvo aerosólov prechádzajúcich látkovou maskou môže byť dostatočným na to, aby došlo k infikovaniu človeka. Ďalej aj skutočnosť, že textilné masky nie sú tak tesné, môže významne znížiť ich účinnosť. Dokonca jedna štúdia uvádza, že opakované pranie a sušenie môže zhoršiť kvalitu a účinnosť látkových masiek, a to takmer o 20 % po štyroch opakovaných cykloch. Masky na tvár z bavlny (flanelové látky atď.), ktoré sú vyrobené z viacerých vrstiev, pričom sú dobre pripevnené na tvári, aby zabezpečili minimálny alebo žiadny únik po stranách, môžu poskytovať účinnosť filtrácie až> 90 %. Dvojvrstvová bavlnená látková maska s 240 vláknami na centimeter vykázala účinnosť filtrovania 99,5 ± 0,1 %; čo sa blíži maske N95 (19).

Predplať si Premium členstvo a získaj prístup k ďalším 290+ článkom, zľavám
na naše eventy, u našich partnerov, možnosť Q&A a ďalšie exkluzívne výhody.

PREDPLATIŤ PREMIUM

Napíš komentár

Coach_Vilo
V skratke: - 13 rokov v hre so železom - 12 súťaží - 6 rokov osobné trénerstvo - IIFYM / IF / Flexible dieting - Fitclan & 365 Gym coach/speaker - JUDr., PhD.