Premium

Dlhší život a premakanejší mozog vďaka fastingu?

Intermittent fasting (prerušované hladovanie) je len nástroj, vďaka ktorému sa niektorí lepšie prispôsobia kalorickému deficitu, teda diéte. Populárny je hlavne u študentov, neznášačov raňajok či jednoducho u ľudí, ktorým vyhovuje posunúť svoje prvé jedlo na neskôr. Výskumy za posledné roky hovoria, že nejde o nejakú čarovnú metódu a či si vyberieme konštantný kalorický deficit a začneme jesť hneď ráno alebo si vyberieme fasting a jedlo posunieme do nejakého okna v druhej časti dňa, strata tuku bude viac-menej rovnaká. Tu záleží od adherencie, teda toho, či ti vyhovuje taký alebo onaký prístup. Niekoľkokrát sa však poukazovalo aj na iné benefity fastingu, najmä čo sa týka zdravia, mozgu a dlhovekosti. Závery boli vždy ale zmiešané a stopercentne povedať, že kto fastuje, žije dlhšie a pre telo robí to najlepšie, by bolo veľmi sporné.

V každom prípade, nedávno vyšiel prvý zaujímavý záver o tom, že ľudia vykonávajúci fasting môžu mať lepší mozog a žiť dlhšie! V štúdii sa preukázali “brain building” výhody, ktoré majú priaznivé účinky na kognitívne funkcie človeka. Samozrejme výskum nie je dokonalý a nevieme, či by sa rovnaké efekty preukázali aj u štíhlych ľudí, pretože tu bolo vzorkou 43 stredne obéznych ľudí (obvod pásu v priemere 109,1 cm) vo veku 35-75 rokov. Energia bola obmedzená buď kontinuálne alebo v rámci intermittent fastingu 5:2 (čiže 5 dní bez nizučký príjem energie, 2 dni štandardný prísun energie) s využitím identického týždenného kalorického deficitu. Je to prvý výskum na ľuďoch, ktorý riešil asociácie medzi kalorickým deficitom a kognitívnou funkciou súvisiacou s neurogenéziou.

Čo si z toho môžeme zobrať? Podľa môjho osobného názoru nič konkrétne a jednoznačné. Je však plus, že vzniklo možno “intro” k podobným skúmaniam a môžeme koketovať s myšlienkou, že u starších ľudí by mohol fasting prispieť k nezhoršovaniu/udržaniu kognitívnych funkcií. Je tomu tak i aktuálne u mladých ľudí preferujúcich fasting? Možno áno, možno nie. Uvidíme, či táto štúdia prispeje ku ďalším vznikom podobných skúmaní.

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho

Staň sa Premium člen a získaš prístup k 230+ novým článkom, zľavy nielen na naše semináre/webináre a ďalšie výhody.

REGISTROVAŤ

Leave a Response

Simon Kopunec
Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.