Bezhlavé prejedanie a vyšší kalorický príjem, ako je treba. Koľko tuku naberieš za deň či týždeň prejedania?

Bezhlavé prejedanie a vyšší kalorický príjem, ako je treba. Koľko tuku naberieš za deň či týždeň prejedania?

Simon Kopunec11.12.2022

Dnes sa skúsime pozrieť na to, čo reálne očakávať od (bezhlavého) prejedania. Koľko tuku môžeš nabrať po jednom takomto dni? A ako by to vyzeralo po týždni? Koľko tuku pribrali ľudia, ktorí jedli 1000 kalórií zo smotany nad ich maintenance? A čo také bufetové jedenie? Vieš, ako sú na tom sacharidy vs. tuky z hľadiska prejedania a priberania?

Keď na to ideš zľahka. Alebo jednodňové prejedanie...

Logika nepustí. Jeden deň prejedania nespraví až také škody. Áno. Na druhý deň budeš vážiť podstatne viac (viac vody, jedla v žalúdku, čosi bude glykogén a čosi tuk), no toto zvýšenie hmotnosti, ktoré bude individuálne, neznamená, že všetka nabratá hmotnosť je tuk.

V každom prípade stojí za to pozrieť na štúdiu, ktorá sa zaoberala účinkami prejedania sa jedlom s vysokým obsahom tuku počas jedného dňa. Výskumníci nechali 15 zdravých mužov a žien s normálnou hmotnosťou, fyzicky aktívnych (cvičiacich aspoň 30 minút tri dni v týždni), zjesť počas jedného dňa o 78 % viac kalórií, ako potrebovali na udržanie svojej hmotnosti. V porovnaní s ich bežným kalorickým príjmom 3 350 kalórií za deň to predstavovalo 6 000 kalórií za deň. Ich strava bola zostavená tak, aby obsahovala extrémne veľa tuku, pričom 68 % celkových kalórií pochádzalo z tukov. Výskumníci účastníkom nemerali percento telesného tuku, ale zaznamenávali ich hmotnosť pred a po celodennom prejedaní. Výsledok? Účastníci v priemere pribrali 0.8 kg. Nie tuku, hmotnosti. Ale čosi z toho bol samozrejme aj tuk.

undefined

Prejedanie dlhšie, ako jeden deň + otázka prejedania z tukov vs. sacharidov 

V takomto momente je vysoko pravdepodobné, že naberieš tuk, ktorý ti zostane a budeš sa ho musieť zbaviť, čo vieme, že nie je najľahšie, najmä u žien. V tomto výskume máme mužov vo veku 18 až 46 rokov. 9 z nich bolo nižšej hmotnosti (68.4 ± 9.9 kg) a 7 z nich vyššej, pričom boli v kategórii nadváha/obezita. Konkrétne mali 103.9 ± 10.9 kg. Prvá fáza tzv. overfeedingu (teda prejedania) trvala 14 dní. Dostávali 50 % kalórií nad maintenance pozostávajúcich výhradne zo sacharidov a tukov. Druhá fáza, ktorá bola po štvortýždňovom wash-out okne (to znamenalo 3 týždne konzumácie toho, čo chceli a koľko chceli a 1 týždňa v podobe odporúčaného množstva kalórií) pozostávala z veľmi podobného prejedania, ale množstvo sacharidov vs. tukov bolo prehodené.

undefined

Pribrali. No shit, Sherlock! Nebudem však chodiť okolo horúcej kaše a poviem, že výsledky tejto štúdie dokázali, že aj zloženie stravy malo významný vplyv na výdaj energie a ukladanie energie v tele pri výrazne pozitívnej kalorickej bilancii. Viac ako 75 % nadbytočnej energie, ktorú subjekty skonzumovali, sa uložilo v tele, teda nevydalo, bez ohľadu na zloženie nadbytku (pri nadbytku tukov sa počas štúdie uložilo 91-95 % nadbytočnej energie). Tieto výsledky ale taktiež ukazujú, že nadbytok sacharidov ovplyvňuje energetickú a výživovú bilanciu inak ako nadbytok tukov. Pri ekvivalentnom množstve nadbytočnej energie vedie tuk k väčšej akumulácii telesného tuku ako sacharidy.

undefined

Máme k tomu aj ďalšie dáta. V tomto výskume sa zvýšil príjem z 2000 kalórií na 4000 kalórií denne, pričom 86 % kalórií tvorili sacharidy. Dokonca aj po 7 dňoch prejedania sa zvýšila oxidácia sacharidov na energiu a len 50 % dodatočných kalórií zo sacharidov sa uložilo ako tuk. V porovnaní so štúdiou, ktorá sa zaoberala malým zvýšením prejedania o 40 g tuku pri bežnej strave, kde sa len takmer všetok dodatočný príjem tuku uložil ako tukové tkanivo.

Ďalšia časť článku je len pre Premium členov. Staň sa ním aj ty a čerpaj aj ďalšie premium benefity, ako je výživová a tréningová pyramída zadarmo, poradenstvo ohľadne suplementácie taktiež zadarmo, Q&A, zľavy na naše webináre, v e-shope a veľa ďalších výhod len za 3.99 €.

V článku si ešte povieme:

  1. Praktické závery ohľadne prejedania z hľadiska sacharidov a tukov
  2. Výskum, kde ľudia jedli 8 týždňov o 40 % kalórií viac, ako je ich maintenance
  3. Smotanový výskum, kde ľudia jedli 1000 kalórií (zo smotany) nad ich maintenance počas týždňa 
  4. Konkrétnejšie a praktickejšie čísla. Koľko môžeš pribrať na každých 1000 kalórií navyše?
  5. Prejedanie formou all-inclusive, resp. bufetu, kedy u ľudí nie je stanovené konkrétne množstvo kalórií navyše
  6. Interindividuálne rozdiely alebo keď niekto naberie oveľa viac pri rovnakom scenári

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu a zároveň okamžite získaš skvelé výhody. Vedecky podložený obsah, ktorým ukončíme chaos vo výžive, zdraví a fitness. Čaká ťa reálna skratka za tvojim zdravším životom. Pridaj sa k Premium členom a pocíť zmenu k lepšiemu na vlastnej koži.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 450+ Premium článkom & podcastom
  • Výživová & tréningová príručka v hodnote 30 € zadarmo
  • Zľava 40 % na Fitclan webináre/semináre a predpredaj lístkov
  • Q&A a poradenstvo zadarmo so Simonom z Fitclanu
  • Zľavy do 50 % na vybrané služby a produkty
  • Automatické zľavy na všetko na shop.fitclan.sk
  • Zľava 13 % v e-shope Fitness007.sk / cz
  • a ďalšie skvelé benefity (všetky uvidíš tu)

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk