Premium

Majú “cheat meals” tendenciu vyvolávať poruchy príjmu potravy?

Vo výskume figurovalo 248 mladých dospelákov (z toho 56 % žien s priemerným vekom okolo 19 rokov) a skúmali sa charakteristiky cheat meals vrátane patologickej poruchy stravovanie či psychologických problémov. Výsledky ukázali, že cheat meals boli asociované s poruchami príjmu potravy a záchvatovým prejedaním, avšak, nie s úzkosťou. Je zaujímavé, že tieto zistenia sa vzťahujú hlavne na mužov. Cheat meals teda môžu odrážať psychopatologické vlastnosti podobné epizódam záchvatového prejedania, aj keď nemusia priniesť psychické utrpenie.

Ako tvrdí jeden z odborníkov, Lyle McDonald, “cheat meals” by mali byť odstránené z fitness slovníka, pretože sú negatívnym konceptom, ktorý nie je ani dobre pochopený. Vieme dobre, že slovo “cheat”, teda “podvádzať” nie je asi pozitívnym slovom. A keď ľudia robia niečo s označením “cheat”, teda podvádzajú, je vysoko pravdepodobné, že sa začnú následne prejedať alebo mať nejaké problémy spojené s poruchami príjmu potravy. Ak je však “cheat meal” plánovaný, štrukturovaý, vieme sa naň pozerať z dobrého uhlu. To by však nemohol byť nazvaný “cheat”. Preto by bolo v rámci celej komunity prínosnejšie pracovať s názvom ako free meal, refeed a podobne. Vieme, že cheat meals sa berú vo fitness komunite za potrebnú vec, hlavne, keď podobné jedlá zdieľajú v 61 % svalnatí muži. Následne si môže niekto povedať, že cheat meals sú potrebné, veď to robí aj ten namakaný chalanisko! Pointa je, že “cheat meals” sú len prehajpovaným a pre 90 % ľudí zbytočným slovným spojením, ktoré môže mať za následok nielen poruchy príjmu potravy, ale aj nepochopenie významu jedál tohto typu. Radšej to nazvime refeed, dajme tomu význam a štruktúru a buďme rozumní.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.