Premium

Máš dostatok vápnika? Mrkni na funkcie, dávkovanie a zdroje

Kým sa dostaneme k textu, najprv mrkni na infografiku, ktorú sme si pre teba pripravili.

Vápnik (kalcium) je jeden z najznámejších minerálov a 99 % sa nachádza práve v kostiach. Telo si ho stráži ako oko v hlave. Radšej by zožralo vlastné kostné tkanivo, aby malo dostatok kalcia, než by dovolilo, že ho v nejakej časti tela bude nedostatok. Okrem vyššie uvedených a menej známych benefitov je jeho hlavný prínos z hľadiska prevencie – zmierňuje riziko vzniku osteoporózy počas starnutia a podporuje zdravie našich kostí. Úlohu však má aj pri kardiovaskulárnom zdraví.

Medzi najlepšie zdroje vápnika patria mliečne výrobky, morské plody – losos, sardinky či ustrice. Nájdeme ho ale aj v zelenine ako je kvaka, brokolica, kapusta či karfiol.

Dávkovanie

Odporúča sa približne 1000 mg, pričom prípustný limit je stanovený na 2500 mg. U detí je to o čosi menej (700 mg u detí vo veku 1-3 rokov, 1000 mg u detí vo veku 4-8 rokov). U bežných dospelákov je to približne ten gram až 1200 mg. Ak budeš niekde tesne nad jedným gramom, budeš v pohode. Potenciálne vedľajšie účinky predávkovania sú najmä z hľadiska gastrointestinálnych problémov.

Medzi príznaky jeho nedostatku môžeme považovať znecitlivenie a brnenie rúk, nôh, úst, svalové kŕče, letargiu, zubný kaz a poškodenie nechtov či abnormálny srdcový rytmus.

Ak sa rozhodneš ho suplementovať (máš ho nedostatok zo stravy), odporúčame kalcium citrát. V opačnom prípade si aj vďaka infografiky vyššie môžeš ako-tak objektivizovať, či je u teba jeho suplementácia nutná.

Ďalšie použité referencie:
Sareen S. Gropper, Jack L. Smith – Advanced Nutrition and Human Metabolism
Iraki Nutrition
https://examine.com/supplements/calcium/

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho

Staň sa Premium člen a získaš prístup k 230+ novým článkom, zľavy nielen na naše semináre/webináre a ďalšie výhody.

REGISTROVAŤ

Leave a Response

Simon Kopunec
Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.