Premium

Médiá sa bláznia z výskumu o toxicite umelých sladidiel na črevné baktérie. Aká je pravda?

Zahraničné médiá a ich click-bait nadpisy sú alfou omegou žurnalistiky a prúdenia dezinformácií medzi bežnou populáciou. Klasika. Najnovšie sú to nadpisy, kde sa uvádza (falošná) informácia, že umelé sladidlá sú pre nás, respektíve pre naše črevo, toxické. Veď viete, neustále sa dokazuje, že v rozumnom množstve sú umelé sladidlá v pohode, tak sa zrazu vyťahuje aspoň gut health (zdravie čriev), kde nie sú výsledky ani pozitívne, ani negatívne a reálne nik nevie problematiku uzavrieť.

Poďme zaostriť na médiá a novú štúdiu, ktorá je s týmto celým prípadom spojená. Výskumníci zobrali baktériu E. Coli a vystavovali ju rôznym hladinám umelých sladidiel a zistili, že baktéria bola “v ohrození” pod dávkou 1000 mg/L sukrálozy, resp. 2000 mg/L sacharínu. Mediálny záver bol, že umelé sladidlá sú toxické. Reálny záver je však trochu iný.

Za prvé, výskum nebol in vivo (v tele), ale bunky boli vložené do Petriho misky a liali na ne umelé sladidlá. To nie je zrovna proces, ktorý sa v tele deje, že? Ďalšia dôležitá vec, skúmali len E. Coli a jej niekoľko štruktúr, pričom vieme, že v čreve sú tisícky druhov baktérií, takže výsledky aj tak nemôžeme zovšeobecniť. A do tretice, najnižšia dávka, ktorá spôsobila stres na baktérie, bola cca 6x vyššia ako to, čo nájdeme v potravinách a určite vieš, že v extrémnych množstvách je aj voda toxická, aj cukor, aj čokoľvek. Pre niektoré štrukturálne časti to boli dokonca až 10, ba dokonca 100-násobne viac, aby spôsobili stres. Budeš musieť vypiť 6 litrov Coly Zero alebo inej tekutiny s umelými sladidlami, aby si mohol predpokladať, že E. Coli v čreve je v ohrozenú. Ale opakujeme, in vivo výsledky môžu byť iné ako in vitro, keďže fyzilógia je trošku zložitejšia.

Médiá ti teda povedia, že podľa nového výskumu Cola Zero zabíja, alebo že umelé sladidlá sú toxické pre črevné baktérie. Povedať by ti však mali, že sukralóza a sacharín v extrémnych množstvách in vitro spôsobujú stres na niektoré časti E. Coli baktérie. Na toto by si si však asi neklikol, však? :)

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.