Premium

Pivo a zdravie. Idú tieto dve veci dohromady?

Niečo, čo bude zaujímať niektorých pánov Pivo a zdravie! Ide niečo takéto dokopy?

V štúdii z aktuálneho roka sa zaoberali konzumáciou piva a vplyve na lipidový profil a citlivosť na inzulín. Vzorka však bola len 15 zdravých dospelých mužov od 20 do 57 rokov. V prvej časti sa sledovalo klasické stravovanie bez konzumácie piva, v druhom pili denne 330 mL nealkoholického piva a v treťom pili denne 330 mL piva zo 6 % alkoholu. Zaujímavosťou je, že po 30 dňoch sa mužom znížila hladina inzulínu v krvi, hladina glukózy nalačno a tým sa znížila rezistencia na inzulín. Tieto dáta teda naznačujú, že pivo môže pozitívne ovplyvňovať profil lipidov a citlivosť na inzulín u dospelých mužov.

Ale ešte nekončíme. Pozrieme sa aj na konsenzus práce s názvom “Effects of moderate beer consumption on health and disease“. Závery tu hovoria o tom, že mierna pravidelná konuzmácia fermentovaných nápojov (pivo, víno) poskytuje priaznivé účinky na kardiovaskulárnu ochranu. Je to pravdepodobne kvôli vyššiemu obsahu fenolických látok.
Ďalšie benefity okrem tých, čo sú uvedené v prvom výskume, sú v podobe nejakých podivných slovných spojení, ktorým nerozumiem, ale po googlení som zistil, že ide o nejaké benefity pre naše cievy Ďalej je to zvýšená antioxidačná kapacita a zníženie zápalov súvisiacich s ochrorením tepien. Experimentálne štúdie naznačujú, že v pive existujú látky s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré môžu mať dokonca pozitíny vplyv na pečeň, ale zároveň sa upozorňuje, že to je skôr výnimka a alkohol má na pečeň vo všeobecnosti negatívy dopad.

Nehovoriac o tom, že nadmerná konzumácia brzdí aj naše svalové prírastky a zdravie teda rozhodne pozitívne neovplyvňuje, čo máme uvedené v článku o alkohole, ale aj tu v Premium ohľadne TST. Ale zdá sa, že sem-tam nejaké víno či pivo rozhodne neuškodí, dokonca môže mať pozitívne účinky, takže keď si dáš pohár vína alebo jedno pivo v podniku, nepaníkar a neopúšťaj sa, že už nie si „fit“ a zruinoval si svoje zdravie :-)


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.