zdroj: pixabay.com
Strava

Citrónová šťava: Trend v rámci zdravého životného štýlu

Ďalší, v širokej verejnosti veľmi obľúbený tip na zdravší životný štýl spojený s množstvom benefitov, je pitie vody (prevažne vlažnej) s citrónom hneď ráno. Aký je príbeh za touto teóriou? Ako väčšina pre zdravie magických vlastností, aj pitie citrónovej vody vyrastá zo semienka pravdy, ale tento rituál je značne nadhodnotený. Poďme sa pozrieť na 3 hlavné údajné výhody.

zdroj: pixabay.com

1. Citrón zlepšuje trávenie

V skutočnosti, v niektorých prípadoch môže ovocie dokonca zhoršiť problémy so žalúdkom. Kyselina citrónová v citrónoch môže spôsobiť, alebo priviesť človeka k bolestiam brucha a kŕčom. Takže odkiaľ myšlienka, že pitie citrónovej šťavy zlepšuje trávenie pochádza? K dispozícii je štúdia z asi pred tridsiatich rokov, ktorá dokazuje, že kyselina citrónová môže zvýšiť absorpciu hydroxidu hlinitého (aktívna zložka vo väčšine antacíd = látky, ktoré neutralizujú kyslosť v žalúdku). Existujú tvrdenia, ktoré hovoria, že určitá kyslosť citrónovej vody má podporiť optimálne kyslé prostredie v žalúdku, ale to je špekulácia bez relevantných dôkazov a ako bolo spomenuté v úvode, u niektorých jedincoch môže mať opačný efekt. Naopak, niektorí ľudia môžu pozorovať po následnom skonzumovaní jedla lepšie pocity. Nech už “pocity” znamenajú čokoľvek, ak sa ti zdá, že ti citrónová šťava pred jedlom pomáha, určite sa jej nevyhýbaj.

2. Citrónová voda zvyšuje absorpciu minerálov

Bolo preukázané, že vitamín C, ktorý nájdeme v citrónovej vode, môže zvyšovať absorpciu minerálov, ale nepotrebujeme piť teplú citrónovú vodu, aby sa tento efekt objavil. Vitamín C je jedným z najviac všadeprítomných vitamínov v ovocí a zelenine. Ľudia si často myslia, že citrusové ovocie je hlavný a možno aj jediný zdroj vitamínu C, ale je tu množstvo ďalších ovocí a druhov zeleniny, ako napríklad papriky, kel, jahody, brokolica, špenát a iné, ktoré obsahujú veľké množstvo C-čka. Takže keď si pri tvojom prvom jedle dáš ovocie či zeleninu, takisto môžeš očakávať zlepšenie vstrebávanie minerálov v tomto jedle. Nemusíš sa nútiť vypiť pohár citrónovej šťavy, ak nechceš.

zdroj: pixabay.com

3. Citrón detoxikuje!

Asi jeden z najväčších prehajpovaných tvrdení o citrónoch, resp. citrónovej vode je, že dokáže pomôcť detoxikovať tvoje telo. Tu je však najprv potrebné ujasniť si jednu vec. Kdekoľvek, v akejkoľvek podobe uvidíš alebo budeš počuť slovo detox, detoxikácia, detoxikovať, alebo iné tvary, buď opatrný. Vo väčšine prípadov ide o riadne hlúposti. Na tvrdenia, že to či ono jedlo, alebo suplement detoxikuje tvoje telo, by si mal hľadieť veľmi skepticky. Je to tak všeobecný termín, ktorý vedie v podstate k ničomu. Ľudské telo je ohromne zložité… Čo sa detoxikuje? Čo znamená zbavenie sa toxínov? Kam pôjdu?

Pokiaľ ide o citrón, v ovocí sa nachádza antioxidant, ktorý sa volá d-limonén. Ten sa tiež nachádza v pomarančoch a je najviac sústredený do kôry citrónov, alebo spomínaných pomarančov. D-limonén, ako bolo preukázané, aktivuje enzýmy v pečeni, ktoré sú súčasťou  Fázy 1 a Fázy 2 pri detoxikačným procesoch v ľudskom tele. Tieto procesy berú zlúčeniny prítomné v pečeni, ktoré sú toxické do buniek a konvertuje ich na neškodné, alebo menej škodlivé verzie. Tieto “toxíny” môžu byť v rozsahu od kofeínu až po ibuprofén.

Obsahuje citrón dostatok d-limonénu potrebného na podporu tohto procesu? Pravdepodobne nie. Liter šťavy z citrusových plodov (nie vyrobenej aj z kôry) obsahuje v priemere 100 mg d-limonénu. Vedci odhadujú, že aktívna dávka limonénu je minimálne 500 mg. To máme 5 litrov citrónovej šťavy, aby sme reálne mohli uvažovať nad všadepropagovaným detoxom. Dosť nemysliteľné, však? D-limonén je mimochodom fascinujúca zlúčenina, ktorá by mohla tiež podporiť zlepšenie pri gastro-refluxnej chorobe pažeráka (GERD), ale to by sme museli podporovať jeho príjem suplementáciou.

Citrón ako ovocie má rôzne vlastnosti, ktoré prispievajú k dobrému zdraviu. O tom niet pochýb. Ale jeden pohár citrónovej šťavy pravdepodobne veľa vody nenamúti. Ak sa cítiš dobre, pitie citrónovej vody ráno si užívaš, zdá sa ti, že tvoje telo reaguje fajn, určite neprestaň piť citrónovú vodu ráno. Môžeš robiť čokoľvek, čo chceš (ako by povedali Hodgetwins). Ale ak ťa strása už pri chytení citróna a po jeho vytlačení do vody ti je mdlo, no chceš byť detoxikovaný, najlepšie bude prestať. Pointou je, že pitie citrónovej vody sa tiež spája s odstránením celulitídy, zvýšením dlhovekosti, odstránením vrások atď. Ak si však namiesto drepov v posilke, dáš citrónovú vodu v pohodlí domova a na fitko sa vykašleš, robíš chybu. Citrónová voda, najmä v horúcich dňoch, je skvelá, osviežujúca vec. Avšak, kto pije citronádu kvôli očakávaniam detoxikovania tela, mal by rýchlo pristáť na zemi.

 

Použité referencie:
EvilSugar radio


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

2 komentáre

  1. íha, kto by to bol povedal! J
    Na tú som si už začala dávať pozor aj. co. som si čítala. knihu od Dr. Bukovského, kt. spomínal, že citrón ma nepriaznivé účinky na zubnú sklovinu. Chuda citrón, musí sa teraz kyslo tváriť ;D

  2. ,,Ak si však namiesto drepov v posilke, dáš citrónovú vodu v pohodlí domova a na fitko sa vykašleš, robíš chybu.” ? Vidím, že som neni jediná, ktorej už prepína z ľudí, ktorí chcú schudnúť a spevniť ale hľadajú a veria všetkému možnému, len aby sa vyhli cvičeniu ? ako napríklad obalia sa ako múmie a idú hodinu kardio, ešte pred tým si dajú spalovač a potom idú na prístrojovú limfodrenáž ? v tomto období je ich toľko, že tomu už v tejto dobe fakt nerozumiem ??‍♀️

Napíš komentár

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.