Cvičenie počas tehotenstva: Aké účinky má cvičenie či fyzická aktivita na ženu a bábätko?

Cvičenie počas tehotenstva: Aké účinky má cvičenie či fyzická aktivita na ženu a bábätko?

Lucia Sabová24.05.2020

Cvičenie sa všeobecne považuje za zdraviu prospešnú aktivitu, o čom sme už hovorili aj v tomto článku. Ak sa však spomenie cvičenie v súvislosti s tehotenstvom, mnoho ľudí to považuje za nebezpečné. Je to úplne prirodzené, že sa počas tehotenstva viac obávame mnohých “bežných aktivít”. Pridajme k tomu všelijaké informácie z magazínov (máloktoré vedecky podložené) a stres z týchto obáv nám škodí viac než nejaký ten tréning. Ako to teda je? Čo tvrdia vedecké výskumy?

Pozitívne účinky (nielen) pre mamičky: 

Cvičenie počas tehotenstva prináša mnoho zdraviu prospešných účinkov pre mamičku a zároveň aj pre bábätko počas tehotenstva, ale aj po pôrode. Mnohé výskumy dokazujú, že ženy, ktoré sú počas tehotenstva aktívne, majú nižšie riziko vývoju preeklampsie a gestačného (tehotenského) diabetu. Táto štúdia, ktorá sledovala 21 000 tehotných žien preukázala, že tehotné ženy so sedavým životným štýlom mali 2.3x vyššie riziko vývoju “tehotenskej cukrovky”. Ďalší výskum preukázal, že menej aktívne ženy mali 3x väčšie riziko vývoju hypertenzie (vysokého krvného tlaku) a 2.5x väčšie riziko makrozómie plodu (nadmerný vývoj) oproti ženám, ktoré počas tehotenstva cvičili 3-krát do týždňa.

Cvičenie počas tehotenstva taktiež umožňuje žene viac vnímať svoje telo, dbať na správne držanie postavy a používať pohyby, ktoré pomáhajú znížiť bolesti. Cvičenie počas tehotenstva taktiež posilňuje svalstvo panvového dna a zlepšuje aerobnú kapacitu. Tieto účinky pomáhajú aj pri samotnom pôrode, ako aj v zotavovaní po pôrode. Cvičenie počas tehotenstva bolo spojené aj s nižším počtom pôrodov pomocou cisárskeho rezu. Okrem týchto skvelých účinkov pre zdravie, fyzická aktivita počas tehotenstva pozitívne ovplyvňuje aj psychické zdravie, keďže pomáha znížiť stres, úzkosť a depresie. Prenatálna jóga je obzvlášť prospešná pre zníženie úzkostných stavov, stresu, depresie, problémov so spánkom a bolesti chrbtice (ktoré sa často objavujú u tehotných žien).

Prečo však máme strach z cvičenia počas tehotenstva? Jedným z najväčších dôvodov, prečo sa ženy boja cvičiť počas tehotenstva, sú obavy, že tým svojmu dieťaťu môžu ublížiť. Avšak, väčšina vedcov a zdravotníkov súhlasí, že pozitívne účinky cvičenia sú omnoho väčšie ako riziká.

Časté mýty ohľadom cvičenia počas tehotenstva:

- Presmerovanie krvného toku preč od plodu
- Cvičenie spôsobuje potraty
- Cvičenie škodí, ak je tep matky zvýšený nad “oddychový tep”

Aký má vplyv cvičenie pre nenarodené bábätko?

Cvičenie počas tehotenstva prináša nasledujúce zdraviu prospešné účinky pre zdravie plodu/dieťaťa počas detstva. Je známe, že prúd krvi do maternice je mierne znížený počas cvičenia. Avšak, je zaujímavé a dôležité vedieť, že aj napriek týmto zmenám sa množstvo kyslíka, ktoré sa dostane k plodu, nemení - práve naopak, výskumy ukazujú pozitívne účinky spojené so zvýšeným prúdením krvi počas cvičenia, ktoré prináša plodu “novú” krv a živiny, ktoré podporujú rast plodu a vývoj mozgu. Tieto účinky boli spojené s výsledkami štúdií, ktoré zistili, že deti aktívnych matiek sa narodili s lepšie vyvinutými mozgami ako deti matiek, ktoré počas tehotenstva necvičili.

Tieto pozitívne účinky boli zaznamenané aj neskôr, než len v novorodeneckom období, kedy tieto deti mali lepší lingvistický vývoj a lepšie akademické výsledky počas detstva. Pozitívne účinky pre dieťa boli zaznamenané aj v rámci kompozície tela, kardiovaskulárneho zdravia a nervového systému.

Ako vidíš, fyzická aktivita počas tehotenstva prináša mnoho pozitívnych účinkov nielen pre ženy, ale aj pre bábätká. Treba však spomenúť, že aj napriek týmto pozitívnym účinkom fyzickej aktivity počas tehotenstva existujú komplikácie, ako napríklad genetické poruchy, ktoré aktivita ženy nedokáže ovplyvniť.

Poďme si teda zhrnúť účinky fyzickej aktivity počas tehotenstva na zdravie ženy aj detí:

ÚČINKY FYZICKEJ AKTIVITY PRE ŽENY

Nižšie riziko tehotenských komplikácii (preeklampsia, tehotenská “cukrovka”, makrozómia plodu)

Pozitívny vplyv na fyzický “výkon” pri pôrode

Pozitívny vplyv na popôrodné zotavovanie

Nižšia pravdepodobnosť pôrodu pomocou cisárskeho rezu

Pozitívny vplyv na psychické zdravie (níženie úzkostných stavov, stresu, depresie).

Zníženie bolesti chrbtice Zníženie problémov so spánkom

AKO FYZICKÁ AKTIVITA OVPLYVŇUJE DIEŤATKO

Lepší vývin mozgu a nervového systému

Lepší lingvistický vývoj a lepšie akademické výsledky počas detstva

Pozitívny vplyv na kompozíciu tela bábätka

Pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie

Pozitívnych účinkov je mnoho. Avšak, každá osoba je výnimočná s odlišným zdravotným stavom a preto je vždy dôležité konzultovať tvoje rozhodnutia (nielen ohľadom cvičenia) s lekárom, ktorý má podrobné informácie o tvojom zdravotnom stave či tehotenstve. Ak sa pýtaš na konkrétnejšie rady týkajúce sa cvičenia, aké pohyby (ne)robiť a na čo sa zamerať, počkaj si na ďalší článok.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Lucia Sabová

Zdravotnícke vedy, výživa a šport sú mojou srdcovkou odmalička. Avšak, čím dlhšie som pracovala v zdravotníctve, tým viac sa potvrdzovalo, že prevencia je tá najlepšia liečba a priebeh chorôb je často ovplyvnený stravou. Na vlastnej koži som to spozorovala pri PCOS. Neskôr som k šiestim rokom štúdia pridala ďalšie certifikáty a štúdium na základe evidence-based literatúry. Snažím sa roky skúseností a štúdia pretaviť na pomoc, napríklad aj tebe.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk