V komplexnom článku o endometrióze sme si povedali viac o tomto ochorení, pozreli sa na diagnostiku a liečbu, zaujímavosti ohľadne (ne)plotnosti, niečo málo o fyzickej aktivite a strave v súvislosti s ednometriózou a niekoľko ďalších vecí. Dnes sa zameriame na doplnky výživy. Sú vlastne prospešené? Ktoré áno a ktoré nie? Čo hovorí veľká meta-analýza (1) a aké by sme ti mohli dať odporúčania?
Celkovo sa pozrieme na 16 doplnkov výživy a ukážeme si tie, ktoré majú najväčší zmysel.
Vitamín D
Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je prirodzene prítomný v tučných rybách (losos, tuniak, makrela), pečeni, vaječnom žĺtku či syre. Vitamín D v týchto potravinách je predovšetkým vo forme vitamínu D3 a jeho metabolitu 25(OH)D3. Viac o déčku nájdeš v tomto článku.
Pri liečbe endometriózy majú fyziologické účinky déčka pravdepodobný význam, nanešťastie, literatúra je rozpačitá. Štúdie na experimentálnych zvieracích modeloch ukázali zníženie hladiny IL-6 v peritoneálnej tekutine po suplementácii vitamínom D. Dvojito zaslepená klinická štúdia zase nezistila významný účinok suplementácie vitamínu D na dysmenoreu a/alebo panvovú bolesť pacientok, ktoré podstúpili chirurgickú liečbu endometriózy. Aj retrospektívne štúdie pacientov s chirurgicky potvrdenou endometriózou ukázali, že vyšší príjem vitamínu D v strave súvisí so zníženým rizikom. Nedávna meta-analýza o stave vitamínu D u pacientok s endometriózou ukázala, že ženy s endometriózou mali nižšie hladiny vitamínu D v porovnaní s kontrolnými skupinami a bol pozorovaný negatívny vzťah medzi hladinou vitamínu D a závažnosťou endometriózy, avšak táto štúdia bola zameraná na stav vitamínu D, nie na účinky suplementácie vitamínu D.
Kvercetín
Je hlavný potravinový flavonol, ktorý sa nachádza v zelenine a ovocí, ako je cibuľa, karfiol, šalát, jablčná šupka a čili papričky. Kvercetín inhibuje proliferáciu a indukuje zastavenie bunkového cyklu v endometriotických bunkách. Okrem toho sa preukázalo, že indukuje apoptózu tým, že spôsobuje produkciu reaktívnych foriem kyslíka, fragmentáciu DNA, stratu mitochondriálneho membránového potenciálu. V štúdii na zvieratách sa tiež preukázalo, že má antiestrogénne a progestagénne účinky. Preto môže mať kvercetín potenciálnu úlohu ako prírodná terapia na zlepšenie a liečbu endometriózy.
Kurkumín
Kurkumín je hlavný polyfenol izolovaný z kurkumy. Početné štúdie in vitro a in vivo preukázali protizápalové, antimetastatické, antioxidačné, hojenie rán, hypoglykemické, antiangiogénne, antimikrobiálne, protinádorové, antimutagénne a hormonálne regulačné vlastnosti kurkumínu. Zdá sa, že kurkumín zlepšuje folikulogenézu pri endometrióze, uvádza štúdia in vitro. Okrem toho kurkumín vedie k zníženej produkcii estrogénov, a tým inhibuje rozvoj endometriózy. Štúdia in vivo na myšacích modeloch navrhla systém podávania kurkumínu do peritonea a ukázala redukciu endometriálnych žliaz a strómy spolu s výrazným poklesom infiltrujúcich zápalových buniek. V mnohých štúdiách na zvieratách sa po suplementácii kurkumínom zaznamenala zmenšená veľkosť endometrióznych implantátov alebo ich oneskorený vývoj. Liečba kurkumínom znižuje zápal znížením expresie prozápalových cytokínov, tiež inhibuje inváziu, prichytenie a angiogenézu endometriálnych lézií.
Štúdie na ľuďoch skúmajúce účinok suplementácie kurkumínom zaznamenali zníženie regulácie signálnej dráhy vaskulárneho endotelového rastového faktora (VEGF) a zníženie sérových hladín CA 125 a PGE2. Môže mať teda potenciálny prínos ako doplnok stravy a farmakologický prostriedok na prevenciu a ako súčasť liečby endometriózy.