Premium

IIFYM verzus striktný jedálniček a pohľad na mikroživiny. Ktorý štýl stravovania je na tom lepšie?

Téma, ktorá sa občas skloňuje pri dohadách, či je lepšie IIFYM alebo striktný jedálniček. Trošku hlúpe dohadovanie, to už možno všetci vieme, ale patrí sem aj otázka mikroživín. Majú „IIFYMkári“ menej vitamínov a minerálov v strave ako tí striktní kulturisti? To riešila práve táto novšia štúdia.

30 mužov, 11 žien, ktorí mali za sebou minimálne jednu súťaž a aktuálne sa pripravovali na ďalšiu. Riešil sa ich príjem mikroživín, pričom boli zaradení do dvoch skupín. Prvá šla systémom IIFYM, teda mali nejaké makrá/kalórie a druhá šla tou „oldschoolovejšou“ cestou, teda striktný jedálniček. Hypotéza autorov bola, že tí, ktorí budú fungovať na striktnom jedálničku, budú mať lepšiu kvalitu stravy, hlavne vďaka nižšej konzumácii pridaných cukrov, nasýtených tukov a vyššej konzumácii mikroživín.

Nuž, mýlili sa. Najprv si ale povedzme jeden fakt, že všetci účastníci štúdie mali nižšie množstvá vitamínu A,D, E, sodíka a vlákniny, než sú odporúčané množstvá. To je vec, ktorá sa nám potrdila aj v inom výskume. Okrem toho mali ženy nízky príjem železa.

Medzi skupinami mužov neboli nejaké výrazné rozdiely, jedine vitamín K bol o trošičku vyššie u skupiny, ktorá sa vybrala cestou striktného jedálnička. Avšak, u žien tu rozdiely boli. Tá skupina, ktorá išla cez striktný jedálniček, konzumovala menej bielkovín, sodíka a vitamínov E, K.

Čo z toho vyplýva?

IIFYM nemá negatívny dopad na príjem mikroživín. Práve naopak, ukázalo sa, že striktný jedálniček môže byť v tomto u žien nevýhodou.

Zaobstaranie si minimálne nejakého multivitamínu v diéte je dobrý nápad hlavne pre ženy, pričom by nemali zabúdať na pravidelné krvné testy u lekára.

Ďalšie použité referencie:
https://www.massmember.com
credits: Eric Helms


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Leave a Response

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.