PCOS. 4 písmená, ktoré znamenajú to, čo ženy nechcú mať diagnostikované. Syndróm polycystických ovárií. Ide o jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich endokrinných ochorení, resp. porúch u žien. PCOS postihuje približne 5-10 % žien celosvetovo, avšak viac ako 50 % z nich nemá určenú diagnózu. Tento syndróm je prítomný vo všetkých etnických skupinách počas celého života ženy, od puberty až po menopauzu.
Keď sleduješ Fitclan pravidelnejšie, tak vieš, že sme už riešili aj menštruačný cyklus, takisto stratu menštruácie, energetickú dostupnosť a možné riešenia a keď sa pohybuješ na fitness scéne, určite ti je známe, že s tým má veľa žien problém. Práve strata či nepravidelné menštruačné cykly môžu byť jedným z príznakov PCOS. Môže však ísť o rad ďalších vecí ako neplodnosť, obezita, depresie, akné či vypadávanie vlasov a mnoho ďalších.
V dnešnom článku si povieme niekoľko faktov a viac sa ponoríme do problematiky PCOS, pretože popísalo sa toho veľa, lekári často moc nevedia, kamarátky počuli rôzne rady, a tak je čas na striktné fakty.
Často sa ani nevie, že máš PCOS
PCOS je veľakrát prehliadnuté alebo chybne diagnostikované. Hlavný dôvod je, že ženy často nenahlásia všetky svoje príznaky alebo lekári veľa ráz nepovažujú ženské sťažnosti o príznakoch za vážne alebo abnormálne. Napríklad, žena sa môže sťažovať na vypadávanie vlasov, ale lekár to nemusí vidieť v danej situácii ako niečo nevídané. Veľakrát lekár vyhlási: „doplníme vám nejaký vitamínik a bude to fajn.“ No namiesto toho by sa mali komplikácie riešiť podrobnejšie, vykonať prípadné testy a hľadať príčinu. Nuž, veď vieš, ako je nastavené v tomto smere zdravotníctvo (česť výnimkám).
Aby toho nebolo málo, niektorým lekárom PCOS nie je až tak známe a často dôjde k tomu, že sa liečia individuálne príznaky skôr, ako sa nájde príčina. Napríklad, kožný lekár nasadí liečbu na akné, no ostatné komplikácie PCOS ostanú prehliadnuté. Ďalší prípad, kedy je diagnóza PCOS menej očividná, je u štíhlejších dievčat a žien, pretože mnoho lekárov často spája PCOS s obezitou alebo nadváhou (čo je jeden z príznakov). Žiaľ, aj mnoho žien s chudšou postavou trpí PCOS.
A na záver, syndróm polycystických vaječníkov má problém s pomenovaním. To, že sa v názve nachádza slovo 'vaječníkov', automaticky neznamená, že je to problém len s vaječníkmi a cystami na nich. PCOS je oveľa viac, ako len o vaječníkoch. Pamätaj si, že žena s PCOS nemusí mať na vaječníkoch cysty. A tiež to neznamená, že tá, ktorá má na vaječníkoch cysty, má automaticky PCOS. Štatistiky ukazujú, že približne 20 % žien, ktoré nemajú PCOS, majú cysty na vaječníkoch. Podobne, približne 30 % žien, ktoré majú PCOS, nemajú cysty na vaječníkoch.
Z týchto dôvodov sa zdravotnícke organizácie už párkrát snažili navrhnúť zmenu názvu diagnózy PCOS na niečo ako endokrinologicky/metabolicky kardiovaskulárna porucha, keďže PCOS postihuje viacero systémov a funkcií v tele ako len vaječníky.
Za snahou o lepšie kritéria pre diagnostikovanie a liečbu bola schválená definícia (medzi Európskou asociáciou pre ľudskú reprodukciu a Americkou asociáciou reprodukčnej medicíny) . Diagnóza je najčastejšie určená na základe príznakov podľa Rotterdam kritérií. Tieto kritériá obsahujú aj pôvodné diagnostické kritéria od Svetovej zdravotníckej inštitúcie a EAE - PCOS asociácie.
Cysty na ováriách (pravá strana)
Odporúča sa testovať aj hladiny v sére 17-hydroxyprogesterónu a anti-Müllerian hormón, čo môže pomôcť určiť diagnózu. Tieto diagnostické kritéria sa môžu zdať zreteľné, ale aj napriek tomu je diagnóza PCOS veľakrát náročná. Príznaky sú veľmi variabilné a často ovplyvnené genotypom, etnikou, životným prostredím a životným štýlom, čiže napríklad aj tvojou hmotnosťou a stravovacími návykmi. Užívanie antikoncepcie pred a počas diagnózy je ďalšou “prekážkou”, keďže ovplyvňuje výsledky krvných testov. Androgény sú často znížené pri užívaní antikoncepcie.
Zdravotníci by mali najprv vylúčiť ostatné možné príčiny pred určením diagnózy PCOS, aby sa predišlo častej chybnej diagnóze. Hypotalamická amenorea - absencia menštruácie spôsobená fyzickým alebo psychickým stresom, je jedna z najčastejších diagnóz, ktorá je neraz pomýlená s PCOS.
Aj napriek tomu, že PCOS má viacero príznakov (viď nižšie), tie “najviditeľnejšie” charakteristické sú: obezita, resp. nadváha, neplodnosť & nepravidelné menštruačné cykly a problémy s pokožkou a vlasmi (popísané nižšie). Väčšina žien žijúca s PCOS má kombináciu príznakov. Navyše, niektoré príznaky vznikajú z iných, napr. kardiovaskulárne komplikácie z inzulínovej rezistencie. Je to práve kombinácia príznakov, ktorá skutočne definuje PCOS ženy. Ku jednotlivým prínatok sme uviedli aj výskyt v percentách.
Dlhodobé zdravotné komplikácie, ako napríklad zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, endometriálna rakovina (nádor vnútornej výstelky dutiny maternice) a diabetes, robia tieto príznaky ešte viac desivé.
Ak si tá, čo bojuje s PCOS, nevzádaj sa! Aj napriek všetkým tým známym vetám typu “pre PCOS nie je liečba” či “to budeš mať celý život” a podobne, existuje nádej. Sú riešenia, ktoré pomôžu dostať túto diagnózu pod kontrolu. Nie je to jednoduché a neexistuje jedno zlaté pravidlo pre všetkých s PCOS, je to veľmi individuálne, ako vo všetkom. Aj keď je pravda, že PCOS je chronické ochorenie, nedá sa úplne vyliečiť, ale dá sa zlepšiť. Prekvapenie a či nie, strava a cvičenie tvoria základ liečby PCOS. Zmena alebo úprava životného štýlu je alfa-omega, či máš nadváhu alebo nie.
Dr. Samuel Thatcher tvrdí tiež, že viac holistický (celostný prístup) k liečbe PCOS takmer garantuje výsledky a zlepšuje kvalitu života s PCOS. Holistický prístup k liečbe je mi blízky od čias, kedy som začala pracovať v zdravotníctve v Írsku (a pokračovala v Londýne) od roku 2010, kde sa kládol veľmi veľký dôraz na takýto prístup k liečbe každého pacienta, ktorý bol vždy založený na maximálnom množstve vedecky podložených informácií. V slovensko-českých končinách je to stále však trošku tabu.
Veľakrát som sa stretla, zažila alebo počula o prípadoch žien s PCOS (hlavne na Slovensku), kde prvé a mnohokrát jediné, čo lekári ponúkajú na liečbu PCOS, je antikoncepcia. Žiaľ, aj keď má potenciál zlepšiť príznaky, nie je to až taká výhra, ako to vyzerá. Keďže ženy netušia, kde začať a v našich končinách sú podobné informácie medicínskeho či diétologického hľadiska 'nedostupné', rozhodli sme sa, že treba hovoriť aj o týchto témach, ktoré sú tabu.