FreeZdravieNajpopulárnejšie

Akné, nadmerné ochlpenie či depresie. PCOS majú mnohé ženy, ani o tom netušia

PCOS. 4 písmená, ktoré znamenajú to, čo ženy nechcú mať diagnostikované. Syndróm polycystických ovárií. Ide o jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich endokrinných ochorení, resp. porúch u žien. PCOS postihuje približne 5-10 % žien celosvetovo, avšak viac ako 50 % z nich nemá určenú diagnózu. Tento syndróm je prítomný vo všetkých etnických skupinách počas celého života ženy, od puberty až po menopauzu.

Keď sleduješ Fitclan pravidelnejšie, tak vieš, že sme už riešili aj menštruačný cyklus, takisto stratu menštruácie, energetickú dostupnosť a možné riešenia a keď sa pohybuješ na fitness scéne, určite ti je známe, že s tým má veľa žien problém. Práve strata či nepravidelné menštruačné cykly môžu byť jedným z príznakov PCOS. Môže však ísť o rad ďalších vecí ako neplodnosť, obezita, depresie, akné či vypadávanie vlasov a mnoho ďalších.

V dnešnom článku si povieme niekoľko faktov a viac sa ponoríme do problematiky PCOS, pretože popísalo sa toho veľa, lekári často moc nevedia, kamarátky počuli rôzne rady, a tak je čas na striktné fakty.

zdroj: pexels.com

Často sa ani nevie, že máš PCOS

PCOS je veľakrát prehliadnuté alebo chybne diagnostikované. Hlavný dôvod je, že ženy často nenahlásia všetky svoje príznaky alebo lekári veľa ráz nepovažujú ženské sťažnosti o príznakoch za vážne alebo abnormálne. Napríklad, žena sa môže sťažovať na vypadávanie vlasov, ale lekár to nemusí vidieť v danej situácii ako niečo nevídané. Veľakrát lekár vyhlási: doplníme vám nejaký vitamínik a bude to fajn.“ No namiesto toho by sa mali komplikácie riešiť podrobnejšie, vykonať prípadné testy a hľadať príčinu. Nuž, veď vieš, ako je nastavené v tomto smere zdravotníctvo (česť výnimkám).

Aby toho nebolo málo, niektorým lekárom PCOS nie je až tak známe a často dôjde k tomu, že sa liečia individuálne príznaky skôr, ako sa nájde príčina. Napríklad, kožný lekár nasadí liečbu na akné, no ostatné komplikácie PCOS ostanú prehliadnuté. Ďalší prípad, kedy je diagnóza PCOS menej očividná, je u štíhlejších dievčat a žien, pretože mnoho  lekárov často spája PCOS s obezitou alebo nadváhou (čo je jeden z príznakov). Žiaľ, aj mnoho žien s chudšou postavou trpí PCOS.

A na záver, syndróm polycystických vaječníkov má problém s pomenovaním. To, že sa v názve nachádza slovo “vaječníkov”, automaticky neznamená, že je to problém len s vaječníkmi a cystami na nich. PCOS je oveľa viac, ako len o vaječníkoch. Pamätaj si, že žena s PCOS nemusí mať na vaječníkoch cysty. A tiež to neznamená, že tá, ktorá má na vaječníkoch cysty, má automaticky PCOS. Štatistiky ukazujú, že približne 20 % žien, ktoré nemajú PCOS, majú cysty na vaječníkoch. Podobne, približne 30 % žien, ktoré majú PCOS, nemajú cysty na vaječníkoch.

Z týchto dôvodov sa zdravotnícke organizácie už párkrát snažili navrhnúť zmenu názvu diagnózy PCOS na niečo ako endokrinologicky/metabolicky kardiovaskulárna porucha, keďže PCOS postihuje viacero systémov a funkcií v tele ako len vaječníky.

Za snahou o lepšie kritéria pre diagnostikovanie a liečbu bola schválená definícia (medzi Európskou asociáciou pre ľudskú reprodukciu a Americkou asociáciou reprodukčnej medicíny) . Diagnóza je najčastejšie určená na základe príznakov podľa Rotterdam kritérií. Tieto kritériá obsahujú aj pôvodné diagnostické kritéria od Svetovej zdravotníckej inštitúcie a EAE – PCOS asociácie.

Cysty na ováriách (pravá strana)

zdroj: https://www.research.bayer.com/en/polycystic-ovary-syndrome-therapy.aspx

Žena musí preukazovať minimálne dve z týchto troch kritérií na stanovenie diagnózy PCOS:

 1. Oligo-ovulácia (nepravidelná ovulácia)  alebo anovulácia (absencia ovulácie)
 2. Hyperandrogénny stav/syndróm – nadmerné množstvo testosterónov (klinicky alebo biochemicky)
 3. Polycystické ováriá na ultrazvuku

Odporúča sa testovať aj hladiny v sére 17-hydroxyprogesterónu a anti-Müllerian hormón, čo môže pomôcť určiť diagnózu. Tieto diagnostické kritéria sa môžu zdať zreteľné, ale aj napriek tomu je diagnóza PCOS veľakrát náročná.  Príznaky sú veľmi variabilné a často ovplyvnené genotypom, etnikou, životným prostredím a životným štýlom, čiže napríklad aj tvojou hmotnosťou a stravovacími návykmi. Užívanie antikoncepcie pred a počas diagnózy je ďalšou “prekážkou”, keďže ovplyvňuje výsledky krvných testov. Androgény sú často znížené pri užívaní antikoncepcie.  

Zdravotníci by mali najprv vylúčiť ostatné možné príčiny pred určením diagnózy PCOS, aby sa predišlo častej chybnej diagnóze. Hypotalamická amenorea – absencia menštruácie spôsobená fyzickým alebo psychickým stresom,  je jedna z najčastejších diagnóz, ktorá je neraz pomýlená s PCOS.

Aj napriek tomu, že PCOS má viacero príznakov (viď nižšie), tie “najviditeľnejšie” charakteristické sú: obezita, resp. nadváha, neplodnosť & nepravidelné menštruačné cykly a problémy s pokožkou a vlasmi (popísané nižšie). Väčšina žien žijúca s PCOS má kombináciu príznakov. Navyše, niektoré príznaky vznikajú z iných, napr. kardiovaskulárne komplikácie z inzulínovej rezistencie. Je to práve kombinácia príznakov, ktorá skutočne definuje PCOS ženy. Ku jednotlivým prínatok sme uviedli aj výskyt v percentách.

 • Vypadávanie & strata vlasov (40 – 70 %)
 • Depresie (28 – 64 %)
 • Nadmerné ochlpenie (tzv. hirzutizmus) (70 %)
 • Panická úzkosť (34 – 57 %)
 • “Jednoduché” priberanie až obezita (55 – 80 %)
 • Hyperandrogénny stav (60 – 80 %)
 • Nepravidelné menštruačné cykly a problémy s plodnosťou (80 %)
 • Akné (40 – 60 %)
 • Inzulínová rezistencia (30 – 50 %)
 • Kardiovaskulárne ochorenia
 • Polycystické ováriá (20 – 39 %)
 • Bolesti v oblasti bedier
 • Tmavé fľaky na pokožke, prevažne v oblasti krku (tzv. acanthosis nigricans)
 • Syndróm spánkového apnoe (zástavy dýchania počas spánku) (8 %)
 • Problémy s “body image” a poruchy stravovania (21 %)
 • A ďalšie…

Dlhodobé zdravotné komplikácie, ako napríklad zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, endometriálna rakovina (nádor vnútornej výstelky dutiny maternice) a diabetes, robia tieto príznaky ešte viac desivé.

zdroj: https://cdn.pixabay.com

Ak si tá, čo bojuje s PCOS, nevzádaj sa! Aj napriek všetkým tým známym vetám typu “pre PCOS nie je liečba” či “to budeš mať celý život” a podobne, existuje nádej. Sú riešenia, ktoré pomôžu dostať túto diagnózu pod kontrolu. Nie je to jednoduché a neexistuje jedno zlaté pravidlo pre všetkých s PCOS, je to veľmi individuálne, ako vo všetkom. Aj keď je pravda, že PCOS je chronické ochorenie, nedá sa úplne vyliečiť, ale dá sa zlepšiť. Prekvapenie a či nie, strava a cvičenie tvoria základ liečby PCOS. Zmena alebo úprava životného štýlu je alfa-omega, či máš nadváhu alebo nie.

Dr. Samuel Thatcher tvrdí tiež, že viac holistický (celostný prístup) k liečbe PCOS takmer garantuje výsledky a zlepšuje kvalitu života s PCOS. Holistický prístup k liečbe je mi blízky od čias, kedy som začala pracovať v zdravotníctve v Írsku (a pokračovala v Londýne) od roku 2010, kde sa kládol veľmi veľký dôraz na takýto prístup k liečbe každého pacienta, ktorý bol vždy založený na maximálnom množstve vedecky podložených informácií. V slovensko-českých končinách je to stále však trošku tabu.

Veľakrát som sa stretla, zažila alebo počula o prípadoch žien s PCOS (hlavne na Slovensku), kde prvé a mnohokrát jediné, čo lekári ponúkajú na liečbu PCOS, je antikoncepcia. Žiaľ, aj keď má potenciál zlepšiť príznaky, nie je to až taká výhra, ako to vyzerá. Keďže ženy netušia, kde začať a v našich končinách sú podobné informácie medicínskeho či diétologického hľadiska “nedostupné”, rozhodli sme sa, že treba hovoriť aj o týchto témach, ktoré sú tabu.

Tak čo mám teda robiť?

Ak máš niektoré z príznakov a dokonca si myslíš, že máš PCOS, prinášame ti pár tipov.

 1. Neurčuj si diagnózu sama. To, že máš niektoré príznaky, ešte neznamená, že máš definitívne PCOS.
 2. Viac sa sleduj. Áno, aj keď ti niekto možno povie “príliš si všetkého všímaš”, ale ako inak skutočne spoznať a počúvať svoje telo? Neskôr za to budeš vďačná. Možno sa to zdá časovo náročné, no mne a mnohým ženám to ten veľmi dlhý proces diagnostiky PCOS zjednodušilo. Hlavne v prípade PCOS je dobre vedieť byť  zástancom vlastného prípadu, keďže práve toto ochorenie je jedno z najčastejšie prehliadnutých diagnóz.
 3. Zapisuj si príznaky a kedy sa vyskytujú (napr. čas v mesiaci, po jedle, ráno , večer…). Založ si menštruačný diár, do ktorého si budeš zapisovať priebeh menštruačného cyklu (PMS, dĺžka cyklu a menštruácie, intenzita bolesti a krvácania…)  a príznaky ako bolesť brucha, vypadávanie vlasov, výkyvy nálad, chute na jedlo, energia, únava, prítomnosť ovulácie atď. počas celého cyklu.

  zdroj: https://www.elmaelma.com
 4. Ak máš nepravidelný cyklus, napr. každé tri mesiace, alebo trpíš amenoreou (absenciou menštruačného cyklu),  vypíš si spätne, kedy táto nepravidelnosť začala, čo si vtedy prežívala (stres, diéty, po skončení antikoncepcie…)
 5. Tieto informácie môžu byť veľkou pomocou pre teba, ale aj pre tvojho lekára, keďže pri jeho návšteve budeš mať všetko pokope a presné. Návšteva lekára môže byť často veľmi krátka a stručná a ty v tom strese a zhone možno zabudneš povedať polovicu z príznakov (to sa stalo už aj mne osobne) a práve vtedy tieto písomné informácie padnú najviac vhod. Taktiež, niektorým ženám trvá aj roky, kým sa diagnóza PCOS potvrdí a v tom prípade budeš mať aj svoj záznam celého procesu, ktorý bude slúžiť ako pomôcka pre liečbu.
 6. Vyhľadaj odborníka. Aj keď sa PCOS považuje primárne za gynekologickú diagnózu, netreba zabúdať, že je to endokrinologická porucha, ktorú rieši primárne endokrinológ. Takže skôr, než ti gynekológ nasadí antikoncepciu na “liečbu”, vyhľadaj aj pomoc endokrinológa, ktorý ti diagnózu potvrdí podrobnejším testovaním a taktiež, skontroluj ostatné súvisiace funkcie, ktoré sú pri PCOS často narušené (napr. funkcia štítnej žľazy, HPA axis atď., o pomôže aj upresniť typ PCOS a následne upresniť potrebnú liečbu.

V nasledujúcom článku si podrobnejšie odpovieme na otázku, ako konkrétne postupovať, ak ti bolo povedané, že (asi) máš PCOS alebo si to myslíš. Článok máme tu (klik).

Predplať si Premium členstvo a získaj prístup k ďalším 290+ článkom, zľavám
na naše eventy, u našich partnerov, možnosť Q&A a ďalšie exkluzívne výhody.

PREDPLATIŤ PREMIUM

Napíš komentár

Lucia Sabová
Zdravotnícke vedy, výživa a šport sú mojou srdcovkou odmalička. Avšak, čím dlhšie som pracovala v zdravotníctve, tým viac sa potvrdzovalo, že prevencia je tá najlepšia liečba a priebeh chorôb je často ovplyvnený stravou. Na vlastnej koži som to spozorovala pri PCOS. Neskôr som k šiestim rokom štúdia pridala ďalšie certifikáty a štúdium na základe evidence-based literatúry. Snažím sa roky skúseností a štúdia pretaviť na pomoc, napríklad aj tebe.