Premium

3 nutrične hodnotné nátierky, ktoré ti k pečivu doručia super chuť za málo kalórií

#1 Milko Tvarohová svačinka

Že Milko má kvalitné produkty, už dávno vieme. Stretol som sa však s tým, že o tvarohovej svačinke veľa ľudí nevie, a to je škoda. V zložení dominuje tvaroh (78 %) a ochucujúca zložka (14 %). Chuťovo je vážne super. Máš na výber príchuť záhradná zmes alebo paprika. Obe sú fajn, sám som sa ešte nerozhodol, ktorá mi sedí viac. Chuť je jemná, konzistencia redšia, podobná jogurtu.

Nutričné hodnoty (na 100 g):
Kalórie: 90
Bielkoviny: 9 g
Sacharidy: 5,5 g
Tuky: 3,5 g

Kúpiš takmer všade, cena je cca 0,65 € a predáva sa v 130 g balení.

zdroj: https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001009733768

#2 Lučina línia s vlákninou

O 60 % menej kalórií ako klasická Lučina a v zložení na prvých priečkach nájdeš mlieko, smotanu a vlákninu. Podľa oficiálnych slov ide o mäkký nezrejúci polotučný termizovaný syr s vlákninou. Nátierka je chuťovo viac syrová a trochu tuhšia (horšie roztierateľná) v porovnaní s Milkom. Má o niečo viac tuku, ale je to syr, takže sa netreba čudovať. Množstvo bielkovín a vláknina ako bonus rozhodne stoja za spomenutie.

Nutričné hodnoty (na 100 g):
Kalórie: 158
Bielkoviny: 9,1 g
Sacharidy: 6,2 g (vláknina 3,5 g)
Tuky: 10 g

Kúpiš takmer všade, cena je cca 1,29 € a predáva sa v 120 g balení.

zdroj: https://celiatica.cz/cz/produkt/mleko-mlecne-vyrobky/syry/lucina-linie-120-g.html

#3 Lunter nátierky

Keďže tých príchutí nátierok má Lunter viac, necháme to na individuálnej chuti. Mne osobne však najviac sadla mexická. Jemne pikantná, pripomínajúcu paštétu Pali, ktorú som kedysi, keď som bol tučnučký a nezaujímajúci sa o fitness, rád papal s rožkom na desiatu. Najprv treba dodať, že ide o šmak pre všetkých vegánov. Ja vegán nie som a tofu mám naozaj niekde na konci listu potravín, ktoré by som si kedy kúpil. Bol som skeptický, ale prvé ochutnanie mexickej Lunter nátierky ma veľmi príjemne prekvapilo. V zložení nájdeš na prvých troch priečkach vodu, tofu a okaru (sójová drvina). Ak nemáš rád decentne pálivé (fakt minimálne), tak skôr siahni po francúzskej, ktorá je zároveň najmenej kalorická (140 na 100 g). Chutí celkom podobne. V ponuke však je aj škvarková, ktorá má na 100 g šialených 329 kalórií, takže pozor. Chuť už som opísal, konzistencia je taká penová a na to, že obsahuje tofu a bol som skeptický, aktuálne je to jedna z mojich favoritov k pečivu.

Nutričné hodnoty (na 100 g – mexická):
Kalórie: 157
Bielkoviny: 4,8 g
Sacharidy: 10,4 g
Tuky: 10,8 g

Kúpiš takmer všade, cena je cca 0,75 € a predáva sa v 100 g balení (črievko) alebo 115 g balení (klasická krabička).

zdroj: http://www.lunter.com/portfolio-item/mexicka-natierka-v-klasickom-crievku-100g/

Aby som to zhrnul, Milko je po kalorickej stránke top, zloženie je vynikajúce a chuť takisto. Lučina je také striktnejšie syrové potešenie, ale kto chce šetriť tukmi a využiť ich niekde inde, nadšený nebude. Pozitívom je však vláknina a samozrejme bielkoviny. Lunter vyniká príchuťami a návratom do detstva (aspoň u mňa, bol som kedysi paštétový, navyše nátierky v črievku pripomínajú jeden populárny tavený syr, ktorý som kedysi tiež obľuboval), takisto zložením a prekvapivo aj chuťou. Nevýhodou je málo bielkovín, ale tie osobne konzumujem inak, z iných zdrojov a nemám problém s množstvom bielkovín v strave.

Príspevok nie je sponzorovaný, ale aj keby bol, tak ti to môže byť ukradnuté, keďže Fitclan nikdy nespropaguje niečo, s čím nie sme stotožnení :) Ak máš ďalšie tipy na nátierky alebo iný produkt, ktorý rozhodne stojí za to, pokojne napíš na simon@fitclan.sk.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom

Napíš komentár

Simon Kopunec
Som zakladateľ Fitclanu a coach. Rád priaznivcov fitness vzdelávam tak, aby faktami, vedou i praxou podložené informácie získali ľudským, zrozumiteľným a objektívnym spôsobom. Ako coach pomáham ľuďom na ceste za zdravším, krajším a viac fit životom bez zbytočných mýtov a marketingových žvástov.