Tvoja váha je klamárka, ale nevyhadzuj ju!

Tvoja váha je klamárka, ale nevyhadzuj ju!

Simon Kopunec16.01.2018

Množstvo ľudí sa spolieha na jeden jediný údaj. Ten, ktorý ráno blikne na displeji ich váhy. To jediné číslo, po ktorom si radšej znova pretrú oči a mnohým zruinuje nielen náladu, ale rovno i celý deň. Veľa ľudí ale stále ignoruje jeden podstatný fakt, kompozícia postavy – pomer svalov a tuku. Pretože, ako sme si už povedali v článku o štíhlej obezite, a čo-to sme načrtli aj v príspevku o meraní tuku, nie je hmotnosť ako hmotnosť a 56 kíl môže vyzerať akokoľvek a veľakrát vyššia hmotnosť ukáže ešte krajšie a lepšie.

56 kg / 59 kg

Váha však nie je zlo, je skvelou pomôckou, ak daný feedback v podobe toho dvojciferného (alebo aj troj) čísla vieme využiť správne. Rozčulovať sa a ničiť si deň len kvôli tomuto číslu, bez uvedomenia si faktu o kompozícii tela, je to, kde začína problém. Váha ako taká ti klame. A prečo ti klame?

Hmotnosť nerovná sa množstvu tuku

Prvý, možno najdôležitejší bod, prečo ti váha klame. Číslo, ktoré ukáže, ti nepovie nič o tom, aké množstvo z tvojej celkovej váhy je tuk a aké množstvo tvoria svaly. Váha ti jednoducho povie celkovú hmotnosť, bez ohľadu na tuk, kosti, svaly, orgány, vodu, glykogén, atď. Veľakrát môžeme hlavne ženy pristihnúť pri domnienke, že pribrať váhu je niečo zlé. Ale čo ak drivá väčšina pribranej váhy sú svaly? To je zlé? A máme tu aj druhú stranu mince. Čo ak väčšina stratenej hmotnosti pozostávala zo svalov? Máme sa radovať, že strácame dôležitú svalovú hmotu? Stručne povedané, ak vážiš 75kg, môžeš byť vysekaný šampión, ale aj skinny-fat nešťastník.

To, čo zješ, sa len tak nevyparí

Váha ti klame, pretože záleží aj od obsahu čriev. Nejdeme to riešiť do detailov, no hmotnosť exkrementu môže byť aj niekde na úrovni jedného solídneho kilogramu. Ranné postavenie sa na váhu po tom, ako si si doprial kopec jedla, hlavne teda večer (a nemusia to byť len sacharidové jedlá), môže finálnu hmotnosť tiež ovplyvniť a nabraté kilogramy nemusia hovoriť zrovna o tuku. Jednoducho povedané, tak ako po 'ťažkom' jedle môžeš mať z krátkodobého hľadiska na druhý deň ráno vyššiu váhu a nemusí ísť o tuk či svalovú hmotu, takisto nejedením môžeš nejakú váhu stratiť, pritom opäť nejde o stratu tuku, no ani svalovej hmoty.

Čo majú spoločné tieto ženy? Identickú váhu 69 kg

Fluktuácia vody. Fluktu... čo?

Jednoducho zmena, respektíve kolísanie hmotnosti kvôli tomu, že telo udržiava vodu. Každý gram uložených sacharidov udržiava dodatočné 3 gramy vody, preto nám môže hmotnosť zo dňa na deň kolísať aj o viac ako 2 kilogramy. Mnohí by okamžite hromžili, že počas včerajšieho dňa pribrali 2 kilá tuku, to však nie je pravda. Každý trošku inak reagujeme na retenciu vody, ale treba si uvedomiť, že práve tento faktor zohráva veľmi dôležitú úlohu.

Sacharidy & Glykogén

Sacharidy ťa robia tučným! Počuli ste už toto nezmyselné tvrdenie, však? A viete, aká je jedna z mnohých nezmyselných teórií, ktoré za tým stoja? Po pridaní nejakého množstva sacharidov sú uložené ako glykogén do svalov či pečene. Spomeň si ta fluktuáciu vodu, a výsledok? Zvýšenie váhy. Po 2 dňoch už však mnohí nevedomí bedákajú, že pribrali tuk zo sacharidov. To však nie je pravda. Samozrejme, nepochopte ma zle, zo sacharidov sa dá nabrať tuk, ale to sa dá aj z inej makroživiny, ktorej je dostatok na to, aby vytvorila kalorický nadbytok, ktorý povedie telo ku priberaniu hmoty. V tomto ťa váha môže solídne oklamať, pretože množstvo skonzumovaných sacharidov môže ovplyvniť to, čo uvidíš na displeji váhy. A číslo nemusí byť len vyššie, ale aj nižšie, tým, že vyčerpáme glykogén.

Magické diéty

Poznáš tie rôzne „revolučné a magické“ diéty vrátane detoxov, ktoré naivné ženy dokážu vydržať väčšinou len pár dní. Sú zároveň očarené, že naozaj schudli a asi našli diétu, ktorá fakt funguje (mimochodom, každá diéta funguje, pretože diéta = kalorický deficit = chudnutie). Čo sa však v skutočnosti deje, je fakt, že stratili množstvo zadržiavanej vody, zároveň boli v obrovskom deficite, ktorý hneď na začiatok nie je vhodný a možno aj odstránili zo stravy sacharidy, ktoré viažu spomínanú vodu. Nehovoriac o tom, že pravdepodobne stratili dosť dôležitej svalovej hmoty, pretože podobné „diéty“ sú postavené na hlavu. Áno, môže nastať chcená a očakávaná strata hmotnosti, a po postavení na váhu si povieš, že si to dokázala, ale za prvé, nemusí ísť o značnú časť tuku a za druhé, na základe podobných nezmyslov je veľmi jednoduché rozhádzať si hormóny, metabolizmus, zdravie a normálne zdravé dlhodobé fungovanie organizmu. To neskôr zapríčiní, že môžete začať menej jesť, môžete mať len decentný kalorický deficit, ale telo dostalo za ten čas také KO, že jednoducho nič nebude fungovať tak, ako by malo a v konečnom dôsledku budete tučnieť. Avšak, na základe číselka na váhe ukazujúceho menšiu hodnotu si môžete myslieť, ako daná diétka a detox skvele pomohli. Prd.

Číslo, ktoré dostaneš, je číslo, ktoré dostaneš... ale toto číslo nehovorí celú pravdu. Zo všeobecného pohľadu je váha dobrá pomôcka, mnohí využívajú pravidelné váženie a následný týždenný priemer z odvážených hodnôt. Takisto je skvelou pomocníčkou pre ľudí, ktorí majú ošéfovanú stravu, tréningy, periodizáciu a jednoducho vedia, o čom toto číselko hovorí a vedia si tak kontrolovať týždenný, mesačný progres. Ďalší extrémny problém je ten, že u mnohých pri vážení nastane demotivácia. Začnú makať napríklad mesiac, cvičia, sú štastní a zároveň majú cieľ dať dole nejaké to kilečko. Po mesiaci driny sa postavia na váhu a vidia dole len pol kila. Ale vieš, čo nevidia? Že mohli nabrať svalovú hmotu a stratiť tuk! Kompozícia postavy, dámy a páni, nezabúdajte. Niekedy je lepšie orientovať sa podľa pravidelného fotenia pod rovnakým svetlom a uhlom, a možno podľa centimetrov, hlavne v páse, nie podľa číselka na váhe.

Jasné, existuje oveľa viac menších faktorov, ktoré do toho všetkého majú tiež čo povedať. Za zmienku stojí čas, kedy sa vážime, extrémne výkyvy teploty, hormonálne záležitosti, ktoré poznajú najmä ženy, choroba či stres. Tak či onak, váha, podobne ako BMI, klame a niektorí si to neuvedomujú.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk