Načo písať články o kreatíne, keď som o ňom napísal tú najaktuálnejšiu evidence-based príručku, ktorú majú navyše roční Premium členovia zadarmo a mesační Premium členovia s 50 % zľavou? Nuž, niekedy ma nové dáta o kreatíne zaujmú natoľko, že sa krátkym článočkom musím podeliť.
To, že kreatín má poziívny efekt aj na kognitívne funkcie, už vieme. Ak nevieš, mrkni na Kreatín Handbook.
Ako vyzeral výskum?
V novom výskume (1), ktorý bol publikovaný v marci tohto roku máme 15 mladých dospelých (priemerný vek 23 rokov, pričom tu je 8 žien a 7 mužov), ktorí nemali poruchu spánku ani iné neurologické ochorenie. Ide o randomizovanú krížovú štúdiu, kde sa účastníci podrobili dvom samostatným nociam spánkovej deprivácie. V jednom prípade dostali pred spánkovou depriváciou kreatín (0,35 g na kilogram telesnej hmotnosti - teda, ak mal niekto 80 kíl, dostal 23 g kreatínu) a v druhom prípade dostali placebo. Každú podmienku oddeľovalo minimálne 5 dní.
Áno, viem. Konzumovať toľko kreatínu je "blbosť", ale pri tom, čo sa skúmalo, to rozhodne blbosť nebola. Pamätaj, špecifické podmienky! V niekoľkých časových bodoch počas noci účastníci vykonali niekoľko testov kognitívneho výkonu, vyplnili dotazníky týkajúce sa ospalosti a únavy (Karolinska Sleepiness Score, resp. skóre únavy) a podstúpili MRI a MRS, teda techniky magnetickej rezonancie (MRI) a magnetickej rezonančnej spektroskopie (MRS) na meranie pH a mozgových metabolitov. Tieto hodnotenia sa vykonali na začiatku (o 18.00 hod.) a o 12.00, 2.00 a 4.00 hod. ráno - po tom, čo účastníci nespali približne 12, 18, 20 a 22 hodín.
V článku sa ešte dozvieš:
- Ako dopadla ospalosť, únava, priemerný výkon a testy jazykových úlohoh
- Konkrétne percentá a časy v súvislosti so zlepšením (alebo zhoršením)
- Ako sa zmenil pomer PCr/Pi (uznávaný ukazovateľ schopnosti svalových buniek riadiť produkciu energie) a pH