Silový tréning v kombinácii s primeraným príjmom bielkovín je základom svalového rastu, predovšetkým vďaka stimulácii syntézy svalových bielkovín (MPS). To vieš. MPS je proces, pri ktorom sa svaly obnovujú, rastú a prispôsobujú sa fyzickým požiadavkám. To tiež vieš. Hoci je jasné, že bielkoviny sú pre MPS nevyhnutné, nie všetky zdroje bielkovín sú rovnaké. A aj to vieš. Jedným z rozhodujúcich faktorov je obsah esenciálnych aminokyselín (EAA) v danom proteíne. Bielkoviny bohaté na EAA, ako napríklad srvátkové bielkoviny, zvyčajne poskytujú silnejší impulz pre MPS v porovnaní s bielkovinami s nižším obsahom týchto stavebných zložiek, ako napríklad kolagén.
Svalové tkanivo však nie je len o kontraktilných bielkovinách zodpovedných za pohyb. Spojivové tkanivo vo svaloch zohráva dôležitú úlohu pri prenose sily, stabilizácii pohybov a umožňovaní maximálneho výkonu. Na rozdiel od myofibrilárnych proteínov (napr. aktínu a myozínu), ktoré poháňajú svalové kontrakcie, proteíny spojivového tkaniva - z veľkej časti zložené z kolagénu - prispievajú k štrukturálnej integrite. Napriek ich významu bol vplyv suplementácie bielkovín, najmä kolagénových peptidov, na syntézu bielkovín spojivového tkaniva menej preskúmaný.
Výskumníci predpokladali, že suplementácia kolagénu môže zvýšiť syntézu bielkovín spojivového tkaniva vďaka vysokému obsahu glycínu a prolínu. Predchádzajúce štúdie však naznačujú niečo iné. Napríklad výskum Aussiekera a kol. nezistil žiadny významný prínos kolagénu oproti srvátke alebo placebu pre syntézu spojivového tkaniva. Podobne Jacinto a kol. uviedli, že srvátka bola lepšia ako kolagén na zvýšenie hrúbky svalov. Vzhľadom na obmedzený výskum sa nová štúdia zamerala na opätovné preskúmanie účinkov kolagénu na MPS počas intenzívneho tréningu v gyme. Čo zistili?