Najmä u začiatočníkov je niekedy nutné, aby ich v začiatkoch naviedol na správnu cestu niekto, kto sa vyzná a pomohol im k dosiahnutiu postavy, po ktorej túžia. Nie každý má chuť otravovať kamarátov, aby s nimi cvičili istý čas, potrebný pre osvojenie si základných tréningových metód. Človek, ktorý o cvičení nevie nič a práve začína, sa veľmi ťažko bude vo fitku orientovať len pomocou youtube videí, ako ten či onen cvik vykonávať. Pozrieť si pár inštruktážnych videí je síce pekné, ale v praxi (vo fitku) nastáva chaos. Ako to tam ukazovali? Kedy mám vydýchnuť? Robím to dobre? Toto je cvik na biceps, tak prečo najviac cítim chrbát?
Preto prichádza na rad voľba osobného trénera. Táto voľba je dôležitá, ale pre priemerného človeka, ktorý nemá vedomosti, aby mohol urobiť kvalitné rozhodnutie, to môže byť lotéria. Povedzme si narovinu, kvalitných trénerov, minimálne u nás na Slovensku, nie je veľa. Veď tréner môže byť (viac-menej) každý a spraviť si kurz nie je až taký big deal.
Mať až príliš málo znalostí môže byť nebezpečné
Keď ide človek onkológovi, asi ťažko sa bude s doktorom dohadovať o navrhovanej liečbe. Nemá znalosti. Celú svoju dôveru vkladá do svojho lekára a ten vyberie a určí, čo je pre človeka vhodné. Keď však človek chodí do fitka, situácia je iná. Počas niekoľkých rokov bol vystavený reklamám v časopisoch a v televízii a vlastne každý má už na základe tohto utvorený obraz, čo robiť, aby dosiahol postavu snov. Žiaľ, takáto nevedomá blaženosť môže ľudí doslova zničiť.
Dilema trénerov
Dajme stranou majoritnú časť trénerov, ktorí sa stali obeťou tých hlúpostí v časopisoch a naskočili na vláčik s cieľovou zastávkou 'trénujeme prevažne na strojoch', mysliac si, že drepy zničia vaše kolená, deadlifty sú nebezpečnejšie než domáca príprava pervitínu a radšej si idú 'vysoko-pokročilé cviky na fit lopte' a podobné srandy. Určite však treba vypichnúť trénerov, ktorí vedia, že komplexné cviky sú výbornými budovačmi sily, vedia ako cviky cvičiť a tiež, ako to všetko ľudí naučiť. Aj tak však dochádza k dileme.
'Súťažiť' s ostatnými trénermi v posilke, keď potenciálny klient príde za ním s novým vydaním nejakého kulturistického časopisu hovoriac, že chce, aby mu ukázal túto najnovšiu revolučnú tréningovú metódu pre dokonalý six-pack, aj keď vedia, že ťažké a hlboké drepy by mali oveľa lepší efekt na povestný pekáč buchiet, veľa trénerov má malú motiváciu presviedčať takýchto dobrodruhov o opaku, s myšlienkou, že tohto klienta stratia.
Sexy (čítaj: zložitý) tréning je to, čo predáva. Činky a zhyby sú síce efektívne, ale nie sexy. Povedať to klientovi môže byť niekedy náročné, keďže vybavenie vo fitku je do značnej miery niekedy dobrý vtip.
Prichádzame k problému: Dávno už tréneri vedia, že klienti len veeeľmi ťažko zvládnu bolesť a celé odhodlanie je fuč, keď musia drepovať hlboko, zatiaľ čo ostatných tréningová rutina je tak peknučká a ľahká. A ak to aj zvládajú, tak prichádza na rad strava, ktorá tvorí základ úspechu a nad ňou už samotný tréner nemá moc veľkú kontrolu, keďže to, čo robí klient doma, je otázne. V tomto prípade sa tréner môže aj rozkrájať, keď si jeho klient dá po tréningu pivo a 3 klobásky. Končí to jednoducho - žiadnym sixpackom, ukončením spolupráce s trénerom a nájdením si nového, 'lepšieho'.
Tak teraz čo, môžete trénerovi dôverovať a ukáže vám to, čo naozaj potrebujete? Alebo radšej zvolí tú jednoduchšiu cestu s vychytanými tréningami na horné prsia na parádnom stroji a vonkajší biceps?
Checklist pre výber dobrého trénera (alebo identifikáciu toho zlého). Majú dostatok vedomostí?
Ukazujú klientovi čo je naozaj dobré, alebo čo je len jednoduché?
Predtým, než si trénera najmeš, pozri si, ako trénuje niekoho iného.
Má tréner možnosť a znalosť ukázať ti prevedenia niektorých cvikov?
Povedz mu, nech ti ukáže, ako sa má drepovať. Ide pri drepoch ani nie na úroveň paralelu? Nájdi si iného.
Rieši nepodstatné veci a vynecháva tie, ktoré tvoria výsledky?
Rovnaké váhy pri každom tréningu, nezaznamenáva progres, rieši príliš detailné a nepodstatné hlúposti, o suplementoch vie toho viac ako o drepoch, hovorí ti, aby si išiel aspoň 15 opakovaní nech schudneš a 6 opakovaní, keď ideš objemovku, ukazuje ti revolučné špeciálne tréningy na brucho, namiesto toho, aby ti naordinoval základné ťažké cviky, toto je tvoj tréner, každý cvik v podstate cvičí za teba a kričí pri tom 'IDEŠ SÁM, IDEŠ SÁM!', radí ti špeciálne metódy na tvoj biceps, ale pritom nespravíš ani 8 kľukov na bradlách... Niečo podobné je charakteristické aj pre tvojho trénera? Nájdi si iného.
Je dostatočne prísny?
Je schopný postaviť sa pred teba a povedať ti, čo más robiť, a ako to máš robiť, namiesto prehodnotenia každého hlupučkého rozmaru, ktorý ti napadne? Je to natoľko silná osobnosť, že bude schopný pretlačiť ťa cez všetky tie dôležité momenty pri posledných opakovaniach, keď už ti myseľ hovorí, že viac nedáš, ale telo stále môže?
Vzbudzuje v tebe dôveru a motiváciu?
Vedomosti nie sú priamo úmerné vzhľadu, no keď už je to tréner, mal by asi nejak vyzerať a mal by ťa pri pohľade na neho aspoň trochu motivovať a vzbudzovať v tebe istú dávku dôvery a rešpektu. Pre širší pohľad sme dávnejšie publikovali Premium článok "Určuje vzhľad trénera úspech klienta?"
Robí pre teba až príliš?
Tvoj tréner by nemal robiť opakovania za teba. Nejaká tá pomoc sa v určitých momentoch hodí, ale začiatočníkovi určite nepomôže, keď mu tréner na benchpress naloží intergalaktickú váhu, klient si zraní obe ramená a tréner si pri tom dá príťahy na chrbát. Ak robí pre teba až príliš, nerobí si správne svoju prácu.
Dal ti divný tréning?
Ak ti do tréningu nezakomponuje ani drepy, mŕtve ťahy, príťahy veľkej činky v predklone, zhyby, benchpress, benchpress na úzko, bradlá, overhead press, ale namiesto toho máš tréning plný izolovaných, kladkových cvikov, hoď tento plán do koša a nájdi si iného trénera.
Kritérií je samozrejme viac, no pointa je jasná. Nie každý s certifikátom osobného trénera je dobrý osobný tréner. Nejdem vyťahovať trénerov, ktorí sa nachádzajú na Slovensku a každému klientovi posielajú už pár rokov v rade úplne identický jedálniček a tréningový plán (česť výnimkám). Či si 65 kg začiatočník, alebo 100 kg vyrysovaný buldozér, 120 kg žena, alebo štíhla fitnesska, dostaneš rovnaký plán a aj jedálniček. Veď čo. A ak náhodou v jedálničku nájdeš potravinu, ktorú nemôžeš konzumovať, náhrada neexistuje. Zarábať musí každý, ale týmto spôsobom? To je smutné. Takže ak si už nejakého trénera vyberieš, spätne si v mysli rozober jednotlivé tipy v článku a keď sa z tvojho trénera vykľuje artista spĺňajúci takmer každý atribút, daj mu padáka.