Sú ovsené vločky preceňované alebo naopak podceňované? Toto si o nich možno nevedel

Sú ovsené vločky preceňované alebo naopak podceňované? Toto si o nich možno nevedel

Simon Kopunec12.09.2022

Avena sativa. Takto to vôbec neznie vábne. Ale sladučká ovsená kaša s rozpustenou čokoládou na vrchu, orieškovým maslom a ovocím, to už by šlo, že? V rôznych častiach sveta sa ovos pestuje viac ako 2000 rokov a je jednou z najstarších plodín známych pre ľudskú civilizáciu. Objavili sa o niekoľko tisíc rokov skôr ako napríklad pšenica či jačmeň. Táto obilnina je dôležitým zdrojom sacharidov, vlákniny, bielkovín, lipidov, rôznych fenolových zlúčenín, vitamínov a minerálnych látok.

Prečo jesť ovsené vločky?

#1 Redukujú cholesterol, vysoký krvný tlak a zlepšujú kardiovaskulárne zdravie

Ovos je bohatý na vlákninu (rozpustnú aj nerozpustnú). U vločiek hrajú hlavné husle beta-glukány (zložka rozpustnej vlákniny). Práve tie majú prsty v redukovaní cholesterolu a sú zdravé pre srdce, resp. bolo preukázané, že ovos má schopnosť znižovať riziko srdcových ochorení.

Výskumný tím zhromaždil údaje z ôsmich dlhodobých štúdií, ktoré zahŕňali takmer pol milióna účastníkov. Tí, ktorí uviedli, že jedli ovos (akýkoľvek), mali o 14 % nižšiu pravdepodobnosť cukrovky 2. typu a o 27 % nižšiu pravdepodobnosť kardiovaskulárnych ochorení v porovnaní s tými, ktorí uviedli, že nejedli žiadny ovos. Pri porovnaní tých, ktorí uviedli najvyšší a najnižší príjem ovsa, bolo riziko cukrovky 2. typu o 22 % nižšie.

V súvislosti s cholesterolom tu bolo niekoľko experimentov. Tie, kde jedna skupina konzumovala ovos a kontrolná skupina, ktorá mala stravu bez ovsa. Aj experimenty s alebo bez ovsa, ale v kalorickom deficite pri oboch skupinách. Experimenty, kde porovnávali ovos napríklad s ryžou alebo pšenicou. Čo zistili predchádzajúce prehľady? Ovos môže pomôcť znížiť celkový aj LDL cholesterol.

undefined

Ak ťa zaujíma taký ten “geek sh*t”, sleduj.

K hypocholesterolemickému účinku ovsenej vlákniny môžu podľa dát prispievať interakcie štyroch samostatných procesov.

  1. ovsená vláknina môže významne zvýšiť vylučovanie žlče stolicou a zmeniť metabolizmus žlčových kyselín
  2. ovsené otruby môžu zmeniť metabolizmus lipoproteínov, pravdepodobne zvýšením pečeňových LDL receptorov. Ovos má tendenciu selektívne znižovať LDL cholesterol vo väčšej miere ako HDL cholesterol
  3. ovsené otruby sa v hrubom čreve fermentujú na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ako sú acetát, propionát a butyrát, a po absorpcii do portálnej žily môže propionát inhibovať syntézu cholesterolu v pečeni
  4. zníženie sekrécie inzulínu spojené s vlákninou, ako sú ovsené otruby, by mohlo viesť k zníženiu syntézy cholesterolu. Vláknina z ovsa je účinná pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení, pretože priaznivo mení aterogénne sérové lipidy nalačno a postprandiálne a iné lipoproteínové frakcie nezávisle od iných zmien v strave. Preto sa zdôrazňuje, že konzumácia ovsa a ovsených výrobkov je mimoriadne dôležitá na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení.

S tým je spojený aj krvný tlak. Zdroje vlákniny vrátane ovsa môžu významne prispieť k zníženiu krvného tlaku a/alebo zabrániť vzniku hypertenzie.

#2 Manažment hmotnosti

Opäť vláknina. Strava bohatá na vlákninu môže pomôcť s udržiavaním hmotnosti. Epidemiologické a klinické dáta naznačujú, že vláknina môže pomôcť pri udržiavaní hmotnosti a/alebo prevencii nárastu hmotnosti a následnej obezity. Viskózne vlákniny (ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v ovse) tiež predlžujú vyprázdňovanie žalúdka, čas prechodu tenkým črevom & trávenie a vstrebávanie sacharidov a tukov. Ukázalo sa, že tieto účinky, ktoré menia glykemickú odozvu, zvyšujú pocit sýtosti a pomáhajú kontrolovať príjem energie.

#3 Zlepšujú postprandiálne reakcie na glukózu a inzulín

Výskum naznačuje, že ovos konzumovaný vo forme ovsených otrúb, ovsených vločiek alebo izolovaných beta-glukánov znižuje hladinu glukózy a inzulínu v krvi nalačno aj po jedle. Ovsené β-glukány sa použili vo viacerých štúdiách na zníženie hladiny glukózy v krvi.

undefined

#4 Znižujú riziko rakoviny

Ovos je považovaný za zdravý aj vďaka svojim antioxidantom, ako je vitamín E a mnoho druhov fenolových zlúčenín, u ktorých bola dokázaná silná antioxidačná aktivita in vitro aj in vivo.

Ak by som mal citovať:

Nedávny výskum rozvinul koncept, že perorálne podávaný beta-glukán môže mať adjuvantný účinok v kombinácii s exogénne podávanými protinádorovými protilátkami, ktoré aktivujú zložky, a preukázal, že tento mechanizmus účinku je účinný proti širokému spektru nádorových ochorení, ak sa použije v kombinácii so špecifickými monoklonálnymi protilátkami, ktoré aktivujú alebo spôsobujú naviazanie komplementu na nádor.”

Nedávno sa dokonca zistilo, že perorálne podávaný β-glukán významne zvyšuje proliferáciu a aktiváciu monocytov v periférnej krvi pacientok s pokročilou rakovinou prsníka.

#5 Sklad antioxidantov

Keď už som tie antioxidanty načal, povedzme, že ovos tiež poskytuje jedinečnú zmes antioxidantov, medzi ktoré patria estery voskového alkoholu a kyselín, avenantramidy a ovsené saponíny. Aventhramidy sú dôležité fenolové zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v ovse. Zistilo sa, že antioxidačná aktivita AVA je 10 až 30-krát vyššia ako aktivita typických obilných zložiek kyseliny ferulovej, gentisovej, fydroxybenzoovej, protokatechovej, syringovej, vanilovej a vanilínu.

undefined

#6 Pomocníci pre črevá a zdravú mikroflóru

Zvýšený príjem vlákniny je často užitočný pri prevencii a liečbe zápchy. Ovos obsahuje cca 55 % beta glukánu, čo je vo vode rozpustná vláknina, a cca 45 % vo vode nerozpustnej vlákniny. Rozpustná vláknina má vysokú schopnosť napučiť a viazať vodu a pôsobí ako substrát fermentácie hrubého čreva. Vzhľadom na zlú vstrebateľnosť nerozpustná vláknina zlepšuje objem stolice, laxáciu a zmierňuje zápchu Tým sa skracuje tranzitný čas a pomáha pri liečbe zápchy.

#7 Sú bezlepkové

Podľa nariadenia Európskej komisie č. 41/2009 je ovos oficiálne považovaný za bezlepkový, a preto je vhodný pre ľudí s celiakiou. Ovos môže pomôcť zlepšiť výživovú hodnotu bezlepkovej diéty. Bezpečnosť ovsa u jedincov s celiakiou sa tiež podrobne skúmala. Klinické dôkazy potvrdzujú, že konzumácia čistého a nekontaminovaného ovsa je bezpečná do 50-70 g/d (dospelí); a 20-25 g/d (deti). Bielkovina avenín obsiahnutá v ovse nevyvoláva autoimunitné reakcie u ľudí s celiakiou (alergických na gliadín a gluténové bielkoviny v pšenici/ďalších obilninách). Ak ťa zaujímajú ďalšie detaily, mrkni na tabuľku z výskumu “A Review of Health-Beneficial Properties of Oats”.

undefined

#8 Sú mega chutné!

Ak niekto nemiluje poriadne naloženú ovsenú kašu, buď ju nevie pripraviť alebo jedol takú, ktorú mu niekto nevedel pripraviť. Či už v hrnci alebo v mikrovlnke, dobrá ovsená kaša sa dá spraviť úplne jednoducho. Máme tu aj fitclan recept na krémovú ovsenú kašu, ak to chceš skúsiť prvýkrát a vsadiť na istotu.

Za mňa osobne musím vyzdvihnúť aj ovsené vločky z Aktinu, pretože už som kúpil a jedol rôzne vločky, či jemné, či také a onaké, ale tak dobrú ovsenú kašu z Aktin vločiek spravenú mikrovlnke, som z iných nedokázal spraviť až tak parádne. Základ vločiek sú samozrejme sacharidy, no primiešaj do nich sladší proteín, pridaj čokoládu a orieškové maslo, možno trochu tvarohu na zjemnenie, ovocie a máš úžasné nutrične hodnotné jedlo spravené za pár minút a hlavne s miliónom možností, resp. vychutení.

Mnohé dôkazy poukazujú na priaznivé účinky ovsa pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení, dermatologických porúch, zápalov a cukrovky 2. typu, pričom väčšina týchto účinkov je spojená s ovseným beta-glukánom. Ako pri všetkom, treba zohľadniť aj ďalšie faktory, ako napríklad úroveň bioaktívnych zlúčenín, individuálne genetické rozdiely a rozdiely v črevnej mikroflóre jednotlivca.

Ďalšie použité referencie:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325078/
https://www.researchgate.net/publication/321050257_Oats_Understanding_the_Science
https://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.512.7310&rep=rep1&type=pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/34977959

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk