Predstav si, že môžeš skrátiť čas tréningu o približne 40 % bez toho, aby si obetovali svalové prírastky. Znie to príliš dobre na to, aby to bola pravda, že? Ukázalo sa, že supersérie sú možno práve tým superhrdinom tréningových techník, ktorého niektorí cvičenci tak trochu podceňovali.
Tradične sa supersérie považovali len za akési korenie, ktorým si si posypali svoj tréningový plán, aby si si ho spestrili alebo prekonal stagnáciu. Najnovší výskum pod vedením Ryana Burka a jeho tímu však naznačuje, že supersérky by mohli zmeniť pravidlá hry aj pre skúsených cvičencov.
V minulosti akútne štúdie naznačovali, že supersérie nebránia výkonu a svalom v porovnaní s tradičnými sériami. A zatiaľ čo predchádzajúci dlhodobý výskum ukázal sľubné výsledky u netrénovaných jedincov, to nám nedalo moc relevancie pre tých, ktorí už majú za sebou dva, tri, či desať rokov tréningu. Predsa len, netrénovaným ľuďom rastú svaly, odľahčenie povedané, aj z pozerania sa na jednoručku. Čo hovoria najnovšie výskumy? Poďme si celú problematiku rozobrať na súčiastky.
V článku sa ešte dozvieš:
☑️ Kompletný rozbor a výsledky najnovšej štúdie na trénovaných ľuďoch
☑️ Ktorý typ supersérií sa ukazuje za najefektívnejší?
☑️ 3 ďalšie významné štúdie o supersériách a efektívnosti tréningu
☑️ Vysvetlenie času prestávok pri supersériách
☑️ Ako by to mohlo vyzerať v praxi & záver