O pečive máme komplexný článok, ktorý, ak si už čítal, vieš, že ho rozhodne nemusíš vyhadzovať z jedálnička. Pečivo samo o sebe nespôsobuje priberanie a nie je strojcom obezity, aj keď sa to vo fitness svete nejak dofarbilo (podobne ako tmavé pečivo karamelom) tak, že pečivo nepatrí do zdravého jedálnička. Problém nie je samotné pečivo, ale to, čo si naň zvyčajne ľudia dávajú. Ľudia si na ten rožok natrú 40 g masla, pridajú salámu a desiata je na svete. Desiata, ktorá ťa v tejto forme obohatí o vyše 600 kalórií, pričom bielkovina a vláknina, jedny z tých najdôležitejších, sú na bode mrazu.
Pozri:
Takáto desiata ti ukrojí kvantum tukov z celodenného príjmu (povedzme, že 80 kg muž prijíma cca 80-90 g tukov za deň, tak podobná desiata mu zoberie takmer polovicu z denného príjmu a navyše, mononenasýtené tuky, ktoré by mali byť v strave z hľadiska tukov zastupené vo vysokej miere, sú opäť na bode mrazu. Pridaj minimálne zasýtenie, ďalšie jedlá v podobnej réžii a je jasné, že ľudia priberajú. Malé zasýtenie, žiadna vláknina, minimum bielkovín a privysoký kalorický príjem. Bum!
Súboj rôznych druhov pečiva
BIELE
Biely chlieb sa vyrába z pšeničnej múky, ktorá sa pri výrobe melie. Cieľom je oddeliť obal zrna od jeho obsahu. Biela múka teda neobsahuje klíčky a obal zrna, ktorý obsahuje množstvo živín, ako sú vitamíny skupiny B (B1 a B3), minerálne látky a predovšetkým významné množstvo vlákniny. V dôsledku toho majú pekárenské výrobky z bielej múky nižšiu výživovú hodnotu a tiež menej zasýtia. Ak je tvoja strava nutrične hodnotná a vyvážená, biele pečivo si pokojne daj, nespravíš žiadny prešľap. Odporúčame ho doplniť bielkovinami vo forme šunky, syra alebo vajec a zeleninou pre vyšší obsah vlákniny.