Flexibilné stravovanie, IIFYM vs. striktné jedálničky. Čo je lepšie?

Flexibilné stravovanie, IIFYM vs. striktné jedálničky. Čo je lepšie?

Simon Kopunec05.09.2021

Výskumov na túto tému nie je mnoho, ale dnes je tu úplne nový a dosť dobrý. Povieme si opäť viac o IIFYM, flexibilnom stravovaní, jedálničkoch a rigidite. Ak náhodou netušíš, čo je IIFYM a nechce sa ti čítať, môžeš začať naším dielom podcastu Flexibilné stravovanie & IIFYM: Ako to celé vzniklo a prečo je to mnohými stále nepochopené? A čoskoro bude pokračovanie. Dnes sa však zameriame na prvú štúdiu, ktorá porovnávala flexible dieting s rigid dietingom, kde boli trénovaní ľudia.

Máme tu 23 účastníkov (13 žien a 10 mužov v priemernom veku 25 rokov), ktorí sa zúčastnili 10-týždňovej diétky, pričom kalórie a makroživiny boli rovnaké. Príjem bielkovín im nastavili tiež super, 2 g/kg. Kalorický deficit bol nastavený na 25 %. Iný bol len štýl diéty (kalorického deficitu), kedy jedna skupina absolvovala IIFYM, teda trackovali si kalórie, makrá, jedlá si nahradzovali, menili, no deň čo deň hitovali svoje rozloženie makroživín/kalórií. Druhá skupina dostala jedálniček od registrovaného diétológa s pár jedlami, ktoré nemohli nijako meniť, resp. nahrádzať inými, len nasledovať, čo sa v jedálničku uvádza, aby teda taktiež hitli potrebné kalórie/makrá, no bez nejakých vedomostí, prečo, ako, načo. Proste typické nasledovanie jedálnička od A po Z. Účastníci boli poučení, aby počas štúdie pokračovali v bežnom rezistentnom a aeróbnom tréningu a nemenili štruktúru svojho tréningu.

Príklad jedálnička: V prvom jedle mali vaječné bielky, celé vajcia, avokádo, špenát, celozrnný toat a polovicu banánu. V druhom jedle kuracie prsia so zemiakmi, brokolicou a troškou mandlí. A tak ďalej...

Potom diétka skončila a prišla 10-týždňová doba, kedy výskumníkov zaujímalo, čo sa udeje. Počas, resp. tesne po diéte nenastali nejaké významné rozdiely a obe skupiny schudli tuk a ich diéta bola úspešná. To nie je prekvapko. Kalorický deficit, dostatok bielkovín, tréning... proste schudli a zachovali si aj svalovú hmotu.

Avšak, telesný tuk počas podiétových 10-týždňov sa zvýšil u rigídnej/jedálničkovej skupinky, zatiaľ čo u flexibilnej skupiny nie. Hmota bez tuku (teda svaly) sa po diéte u flexibilnej skupiny taktiež zvýšila v porovnaní s rigídnou skupinkou, ktorá žiadne svaly nenabrala. Flexibilný prístup viedol k lepšiemu osvojeniu si výživových zručností, vedomostí a návykov, ktoré z dlhodobého hľadiska podporili zlepšenie zloženia tela.

Na chvíľočku odbočím

Pamätáš si Premium článok z roku 2018? Bavili sme sa o jednom výskume, kde riešili tiež IIFYM, flexibilné stravovanie v porovnaní s jedálničkami, pričom hypotéza bola, že IIFYM spôsobí slabší príjem mikroživín. Nestalo sa tak. V rýchlosti prekopírujem záver: IIFYM nemá negatívny dopad na príjem mikroživín. Práve naopak, ukázalo sa, že striktný jedálniček môže byť v tomto u žien nevýhodou.

Čo sa teda zistilo?

Už som to písal vyššie a je to taká konzervatívnejšia odpoveď. Z hľadiska úspešného chudnutia nenastali výrazné rozdiely a aj IIFYM, aj jedálniček zožal úspech ak sa bavíme o schudnutí tuku a zachovaní svalovej hmoty. Keď to bolo, samozrejme, všetko rozumne nastavané a ten jedálniček nebol od nejakého random československého 'odborníka', ktorý ti copy-pastne jedálniček s 800 kalóriami a šialeným rozvrhnutím makroživín.

Podstatnejšie je, že rigídna skupina skončila horšie v období po. Nič sa nenaučili, pribrali viac tuku, nenaberali svaly. A tiež vieme, že ľudia s väčšími vedomosťami o strave, trackovaní, skúsenosťami lepšie odhadujú kalorický príjem. Ešte viac tí, ktorí sa profesionálne zaoberajú výživou v porovnaní s laickou verejnosťou.

Flexibilná skupina sa naučila viac o kalóriách, veľkosti porcií, naučila sa rozpoznávať potraviny s vyšším obsahom bielkovín a aj nízkokalorické potraviny, osvojila si zručnosti, a to všetko im pomohlo k lepším výsledkom v dlhodobom horizonte. A to je fakt dôležité, keďže nie je ťažké schudnúť, ale hmotnosť si aj udržať a naďalej v živote fungovať ako človek :) Je to proste dôležitý súbor faktorov, ktoré sa spájajú s nižším rizikom nadváhy/obezity.

Rigidita vs. flexibilita a úplný záver

Ako krásne povedal Eric Helms, rigidita a flexibilita sú skôr postoje ako systémy a sú ovplyvnené našou osobnosťou a skúsenosťami. Pretože, ako som povedal, sú jedálničky a sú jedálničky. Na jednej strane čosi, ako v tomto výskume a na druhej tie typické nezmyselné hovadiny, ktoré ponúkajú 'výživoví experti'. Česť výnimkám. Určite som to niekde spomínal, tuším v prvej časti podcastu o flexibilnom stravovaní, že aj IIFYM môže byť rigídne stravovanie. Teda to, ktoré nemusí viesť za dlhodobým úspechom. Ak sa ti vybijú baterky na váhe a chytáš paniku, ak hituješ makrá presne na gram, ak máš strach z jedla vonku / v reštike, to asi nie je úplne fiexibilný postoj. Teda, to fakt nie je flexibilita.

Ako sa ukázalo v dnes spomínanom výskume, flexibilná skupina dosiahla vo fáze po diéte solídne prírastky svalov, pričom pri absencii prírastku tuku získala významnú beztukovú hmotu... a to aj napriek tomu, že už mali po diéte voľnú ruku. To znamená, že si zachovali zručnosti a povedomie zo sledovania do fázy po diéte, keď už nesledovali, čo im pomohlo z dlhodobejšieho hľadiska.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk