Čo keby tajomstvo dlhého a zdravého života nevyžadovalo vyčerpávajúce tréningy alebo vysoko intenzívne kardio? Predstav si, že by rovnaké výhody priniesla aj obyčajná chôdza. Vo svete, kde nás fitnes trendy často tlačia k intenzívnejším formám cvičenia, najnovší výskum túto predstavu spochybňuje. Mohla by byť chôdza, činnosť, ktorú väčšina z nás vykonáva každý deň, rovnako účinná pre zdravie a dlhovekosť ako šprint, bicyklovanie alebo iné vysoko intenzívne formy kardia?
V jednej štúdii vedci zistili, že pre podporu celkového zdravia je rozhodujúce už len nahromadenie dostatočného množstva fyzickej aktivity bez ohľadu na jej intenzitu. Výsledky poukázali na prekvapivý záver: na celkovom množstve aktivít záleží oveľa viac ako na tom, ako intenzívne počas nich pracujete.
Na prvý pohľad sa to môže zdať proti intuícii. Je známe, že kardio cvičenie s vysokou intenzitou posúva kardiovaskulárny systém na jeho hranice, čím sa zvyšuje VO2max - kľúčový ukazovateľ kardiorespiračnej zdatnosti, ktorý je silne spojený s rizikom úmrtia. Hodnota VO2max, ktorá meria, koľko kyslíka dokáže telo využiť počas cvičenia, sa všeobecne považuje za jeden z najlepších prediktorov dlhovekosti. Je pravdou, že iba chôdza nezvýši váš VO2max tak, ako intenzívne cvičenie. Ale ak je VO2max takým silným prediktorom úmrtnosti, ako môže mať chôdza, ktorá má na tento ukazovateľ oveľa skromnejší vplyv, porovnateľné výhody? Našťastie tu máme nové a ďalšie výskumy a k tejto problematike vieme povedať oveľa viac!
V článku sa ďalej dozvieš:
✅ Čo hovorí nová štúdia: Intenzívne kardio cvičenie vs. chôdza
✅ Bitka s poznatkami ohľadne VO2max
✅ Čo to znamená pre zdravie a dlhovekosť?
✅ Ako aplikovať tento výskum na tvoju rutinu