V kulturistickom svete sa za kardio považuje vlastne všetko, čo je nad 8 opakovaní. Je to ale len také memečko, ktoré vzniklo zo srandy. Ale poďme si do tejto témy prihodiť niečo, čo zo srandy nebude. Keď robíš desiate, dvanáste opakovanie, možno sa ti zdá, že to je fakt kardio. A náročné. Ale je to len pocit, alebo na tom niečo skutočne je?
Môže cvičenie s vysokým počtom opakovaní skutočne priniesť rovnaké výhody ako tradičné kardio? Skôr než zatratíš bežecký pás, ponorme sa do vedeckých poznatkov a odhaľme, čo sa deje s tvojím srdcom a pľúcami, keď zdvíhaš ťažké váhy s vysokým počtom opakovaní. Odpoveď ťa možno prekvapí a možno aj zmeníš prístup k tréningu.
Čo je to vlastne kardio?
Predtým, ako sa ponoríme do vedy o posilňovaní, musíme definovať, čo „kardio“ skutočne znamená. Tradične sa kardio cvičenia - ako beh, bicyklovanie alebo plávanie - označujú ako aktivity, ktoré zvyšujú srdcovú frekvenciu a udržujú ju dlhodobo zvýšenú, čím zvyšujú schopnosť tvojho tela efektívne využívať kyslík (známe aj ako zvyšovanie VO2max). Tieto cvičenia sú zamerané na kardiovaskulárny systém, zlepšujú kapacitu srdca a pľúc, krvný obeh a vytrvalosť.
Na druhej strane, silový tréning sa často spája s budovaním svalovej sily a veľkosti, pričom sa zameriava skôr na krátke prívaly energie. Čo sa však stane, keď skombinujeme zdvíhanie ťažkých činiek s vyšším počtom opakovaní? Mohol by tento typ tréningu priniesť kardiovaskulárne výhody podobné tradičnému vytrvalostnému cvičeniu?