Letná sezóna nás doslova láka konzumovať viac ovocia a zeleniny. Jedna z najobľúbenejších letných chuťoviek je určite melón. Zároveň sa na sociálnych sieťach začínajú objavovať názory a informácie o tom, že melón nie je bezpečný, najmä kvôli salmonelóze. Aký je teda v skutočnosti? Ako nebezpečný je melón? Prečo salmonelóza? A čo proti tomu môžem urobiť?
Pôvodcom salmonelózy je baktéria Salmonella enteritidis, ktorá bežne žije v tráviacom trakte zvierat, vtákov a ľudí. Ku kontaminácii melóna teda dochádza buď priamo počas pestovania alebo krížovou kontamináciou (prenos z človeka alebo z predmetu na potravinu). Teplé a vlhké prostredie je pre baktériu vhodné na rozmnožovanie a rast, takže takýto rozkrojený melón zabalený do fólie a skladovaný celý deň na slenku pri predaji na trhu je pre salmonelu ideálny. Prečo sa o tom toľko hovorí? Salmonelóza a kampylobakterióza sú dve najčastejšie alimentárne ochorenia (t. j. ochorenia spôsobené kontaminovanými potravinami). Prejavuje sa hnačkou, horúčkou, zvracaním a posledná vec, ktorú chceš na dovolenke robiť, je ležať v hotelovej izbe a striedať posteľ so záchodom. Situácia je horšia u ľudí s oslabenou imunitou (deti, seniori, ľudia so závažným ochorením).
Na dovolenke sú trhy skutočne obľúbené a takýto pohľad nie je zriedkavý. Síce to nepraží slnko, ale stále platí, že by si mal byť dosť opatrný.
Čo proti tomu robiť? Kúpiť celý melón?
No, áno. Ale pozor, už sme spomenuli krížovú kontamináciu. Preto sa neodporúča, aby si melón po prinesení domov hneď nedočkavo krájal. Kľúčovými krokmi sú umývanie rúk, umývanie melóna, najlepšie pod teplou tečúcou vodou pomocou špongie, a krájanie melóna na čistej doske čistým nožom. Nezabudni, že teplo je ideálne pre rast baktérií, preto sa odporúča melón bezpodmienečne skladovať v chladničke, ideálne do 5 stupňov. O rozkrojenom melóne ani nejdeme hovoriť. Rozhodne buď opatrný, keď vidíš (hlavne teda, keď kúpiš) rozkrojený melón z trhu zabalený vo fólii. Teda, taký by sme radšej ani nekupovali.
V skratke, kupovať rozkrojený melón, ktorý vidíš vyložený niekde na pultíku vo fólii nie je dobrý nápad. Nemusí sa stať nič, môže sa stať všetko vyššie spomínané. Tak na čo to riskovať, že?
A nie je to len melón
Takže melón by sme mali vyriešený. Ale čo ostatné ovocie, ktoré nie je ovplyvnené patogénmi? A čo zelenina alebo obľúbené čerstvé potraviny? A čo ostatné baktérie?
Ak si myslíš, že toho sa to netýka, mýliš sa. Vo všeobecnosti sa tento problém týka takmer všetkého ovocia a zeleniny, pričom svoju úlohu zohráva viacero faktorov, ako napríklad kontaminácia pôdou, hnojivami, zavlažovacou vodou, zvieratami, zlé podmienky skladovania (už spomínaná vysoká vlhkosť a teplota) alebo poškodenie šupky, ktorá vytvára výbornú bránu pre baktérie.
Veľa ľudí vie o tej zlej a škodlivej salmonele. Okrem salmonely však existujú aj ďalšie rovnako významné baktérie. Patrí medzi ne napríklad baktéria Listeria monocytogenes, ktorá má u ľudí tri rôzne formy. Bez toho, aby sme zachádzali do podrobností, by mali byť tehotné ženy najopatrnejšie. Táto baktéria totiž môže prejsť cez telo matky do plodu a spôsobiť potrat, predčasný pôrod alebo vážne zdravotné komplikácie u novorodencov.
V neposlednom rade treba spomenúť aj Escherichia coli, ktorej toxíny spôsobujú celý rad problémov, od gastroenteritídy až po hemolyticko-uremický syndróm. Aby toho nebolo málo, vírusy môžu spôsobovať aj rôzne gastrointestinálne problémy. Typickým príkladom sú norovírusy, ktoré sa vyskytujú najmä v bobuľovinách. Majú veľmi nízku infekčnú dávku a prejavujú sa hnačkou, vracaním a nevoľnosťou.
V prípade celého ovocia a zeleniny možno týmto rizikám predísť vhodným zaobchádzaním. Najväčším problémom je však tzv. hotové ovocie a zelenina, nakrájané v kelímku, ktoré možno bežne kúpiť v chladiacich boxoch v obchodoch s potravinami. Človek si ho kúpi na desiatu a zje.. A potom nestačí diviť. To isté platí aj pre populárny freshe. Takže nie hot dog, ale ovocný alebo ultra zdravý zeleninový džús. Riziko ďalej zvyšuje skutočnosť, že pri manipulácii s čerstvými produktmi dochádza k častému kontaktu rúk výrobcu alebo prevádzkovateľa (pri príprave čerstvých produktov).
Záver
Teraz to vyzerá tak, že by sme už nikdy nemali kupovať fresh, melóny čistiť ideálne savom a zeleninu si pestovať sami doma v skleníku. Našťastie, nič nie je také hrozné, ako sa zdá. Cieľom článku bolo objasniť, prečo môže byť melón rizikový. Že nejde len o melón, ale aj o iné ovocie a zeleninu, a že problémom sú aj iné baktérie a vírusy. Aby si mohol bezpečne konzumovať zakúpené ovocie a zeleninu, odporúčame ich dôkladne umyť teplou vodou, krájať čistým nožom na čistej doske na krájanie, manipulovať s nimi umytými rukami a skladovať ich pri vhodných teplotách.