Spaľovače tukov. Nesmrteľná téma, o ktorej už však aspoň tá Fitclan bublina má jasno. Stále sa ale nájdu ľudia, ktorým nesmú chýbať na poličke s výživovými doplnkami. V prvom rade si prečítaj článok, kde sme prebrali termogenické spaľovače. A potom si môžeš prečítať článok o karnitíne. No a do tretice spomeniem meta-analýzu z roku 2021.
Dala za cieľ spracovať a určiť efektivitu spaľovačov, či už na chudnutie alebo zlepšenie kardiometabolického zdravia. Zahrnutých bolo 21 výskumov, ktoré trvali viac ako 8 týždňov. Analýza hovorí, že spaľovače tukov nie sú účinné pre dosiahnutie cieľov v podobe chudnutia či pri zlepšení kardiometabolického zdravia. Taktiež treba pripomenúť, že tá daná tabletka, ten konkrétny spaľovač nedá pravý hák oxidácii tuku. Jednoducho len nepriamo spôsobí napr. zníženie apetítu či zvýšenie energetického výdaja. Ale aj u nelegálnych spaľovačov sú tie rozdiely fakt malé. Takže čo čakať od tých na našom trhu? Prd. Veľa peňazí za málo... teda, skoro až žiadnu muziku. Ak poznáš toho, čo vyhľadáva "ten najlepší spaľovač", pošli mu túto meta-analýzu. Stráca čas.
Bližší pohľad na výskum
Aby som však zostal aktuálny, poďme na najnovší výskum, ktorý riešil pomerne známy spaľovač OxyShred vs. placebo. Ten obsahuje "fat burning matrix" v podobe látok ako sú: Acetyl L-karnitín HCl, extrakt z plodov Garcinia Cambogia, konjugovaná kyselina linolová (CLA), extrakt z grapefruitových semienok, malinové ketóny, extrakt zo semien Mangifera Indica, extrakt z plodov horkého pomaranča, extrakt zo zelených kávových zŕn, extrakt z olivových listov, prášok z extraktu guggulu a pikolinát chrómu.
V štúdii figurovali všeobecne zdraví dospelí ľudia, nefajčiari a ich vek bol od 18 do 40 rokov. Z celkového počtu 52 účastníkov (26 mužov a 26 žien) 28 (54 %) uviedlo, že súbežne trénuje (t. j. pravidelne sa venuje vytrvalostnému, silovému a/alebo obom druhom tréningu); 20 (38 %) robí výlučne silový tréning a 4 (8 %) robia vytrvalostný tréning.
V kontrolnej skupine boli poučení, aby obmedzili príjem kofeínu na maximálne 100 mg denne a aby sa počas štvortýždňovej štúdie zdržali používania akýchkoľvek doplnkov zvyšujúcich výkonnosť alebo termogénnych doplnkov.
V skupine proteín + spaľovač dostali rovnaké poučenie. Mimo to konzumovali proteín v množstve 1-3 odmerky za deň podľa telesnej hmotnosti.
V poslednej skupine máme proteín + placebo s rovnakým poučením.
Výsledky
Výsledky ťa asi neprekvapia. Spaľovač nedopadol lepšie ako placebo z hľadiska telesnej kompozície (svaly vs. tuk), obvodu pása či energetického výdaja v pokoji (REE). Je pravda, že v štúdii nájdeš informáciu, že tu efekt na energetický výdaj v pokoji bol, ale ten nastal v dôsledku konzumácie proteínu, ktorý pili v skupinke so spaľovačom, pretože rovnaké zvýšenie REE sa udialo aj v "proteínovej" skupinke.
Máme tu teda ďalšiu štúdiu, ktorá vyvracia všetky tie nadpisy o dokonalom spaľovači, ktorý by si si mal kúpiť. Zistil sa jednoducho nevýznamný vplyv kofeínu a "spaľovačov tukov" na odbúravanie tukov. Účinky na energetický výdaj sú príliš malé a krátkodobé, ak nie úplne negované toleranciou, aby významne ovplyvnili energetickú bilanciu.
Ako vidíš, toto bol kratší článoček, ale snáď ďalším ľuďom otvorí oči a prestanú si kupovať predražené a neúčinné doplnky výživy. Ak chceš spaľovať tuk, buď v kalorickom deficite, jedz dostatok bielkovín a buď aktívny. 40-eurový (alebo koľko) spaľovač ťa z biedy nevytrhne.