Veľký článok o pesticídoch sme uverejnili pred pár dňami. Klikaj sem, ak ti to ušlo. Dnes sa pozrieme konkrétnejšie na tieto témy:
✔️ Ako dopadlo slovenské ovocie a zelenina?
✔️ Ako dopadlo dovezené ovocie a zelenina?
✔️ Ktoré druhy potravín sú podľa výsledkov kontroly najrizikovejšie?
✔️ Ako maximálne zamedziť konzumácii pesticídov?
Slovenské ovocie a zelenina
Čo sa týka potravín slovenského pôvodu, žiadne reziduá pesticídov neboli nájdené až v polovici vzoriek. Druhú polovicu tvorili vzorky, kde sa nejaké tie zostatky našli, avšak pod legislatívnym bezpečnostným limitom. Išlo najmä o jablká, jahody, pšenicu, mrkvu či zemiaky.
Ako nevyhovujúce sa medzi potravinami domáceho pôvodu ukázali iba 2 vzorky pšenice. Nie, nejde o tú pšenicu z Ukrajiny, ktorá nedávno zaplavil všetky médiá. Tá bola našimi orgánmi zachytená až v roku 2023, pričom sa v kontrolovanej vzorke našiel pesticíd, ktorý v EÚ nie je povolený. Kontrolné orgány na to následne zareagovali a informovali aj ostatné členské štáty EÚ cez systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF) a došlo k vytvoreniu ochranných opatrení.
Dovezené ovocie a zelenina
Čo sa týka vzoriek z iných krajín EÚ, asi v 3⁄4 boli nájdené reziduá v rámci povoleného limitu a iba 3 vzorky (1,4 %) boli vyhodnotené ako nevyhovujúce. Vzorky z krajín mimo EÚ dopadli najhoršie. Až v 75 % boli nájdené zvyšky pesticídov v rámci limitu. Reziduá nad tento limit však obsahovalo až 11,2 % vzoriek. Najčastejšie išlo o grepfruity, mandarínky či citróny z Turecka. Grepruity a mandarínky z Turecka navyše obsahovali kombináciu viacerých druhov reziduí pesticídov súčasne a tieto druhy ovocia preto možno vnímať ako najrizikovejšie. Ďalšie nevyhovujúce vzorky predstavovali pomaranče z Egypta, hrozno z Talianska, alebo baby špenát z Českej republiky či z Holandska.
Ktoré druhy potravín sú podľa výsledkov kontroly najrizikovejšie?
Ako skupina potravín majú prvenstvo určite ovocie a zelenina. Z hľadiska prítomnosti rezíduí pesticídov je ovocie o niečo problematickejšie ako zelenina. Nevyhovujúce výsledky sa najčastejšie ukázali pri citrusových plodoch - grepfruity, mandarínky, citróny, či pomaranče, pochádzajúce z krajín mimo EÚ.
Pri zelenine bol nevyhovujúci iba vyššie spomínaný špenát, ktorý však pochádzal z EÚ (ČR, Holandsko). Obilniny, strukoviny a olejniny sa ako skupiny potravín ukázali ako menej problémové, pričom nevyhovujúce vzorky boli práve pšenica od nás (SR) a fazuľa z Etiópie.
Pri živočíšnych produktoch sa ukázal ako problémový najmä hovädzí tuk slovenského pôvodu. U potravín, určených pre deti, sa nenašli absolútne žiadne zvyšky pesticídov a podobne na tom boli aj BIO potraviny, teda produkty ekologickej poľnohospodárskej výroby. V žiadnej vzorke biopotravín nebola zistená prítomnosť rezíduí pesticídov.
Ako maximálne zamedziť konzumácii pesticídov? (bonus)
Vo veľkom článku o pesticídoch sme si povedali nejaký ten základ. Poďme sa pozrieť na problematiku hlbšie.
Na internete sa môže človek stretnúť s kadečím. Zrejme nikoho neprekvapí, že niekto na zbavenie sa pesticídov odporúča umyť ovocie či zeleninu saponátom. Ak si nechceš privodiť vážne zdravotné problémy, tomuto experimentu sa radšej vyhni. Zvyšky saponátu môžu pre tvoje zdravie predstavovať oveľa vyššie riziko než reziduá pesticídov.
Dobrou voľbou môžu byť aj BIO potraviny. Označenie BIO nesú také potraviny, ktoré sú vyrobené z produktov kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Myšlienkou biopotravín je, že majú byť zdravšie pre nás a šetrnejšie k prírode aj k poľnohospodárskym zvieratám. Na výrobu a produkciu sa nesmú používať chemické prípravky, hnojivá minerálneho pôvodu, hormóny alebo pesticídy ani geneticky modifikované organizmy. Farmári, ktorí chcú mať ekologickú farmu, sú pod dohľadom kontrolných akreditovaných organizácií, ktoré sa starajú o to, aby títo poľnohospodári podmienky skutočne dodržiavali. Človek teda neplatí len za produkt, ale za celý udržateľný systém produkcie potravín. Pri BIO potravinách však treba počítať s rizikom, že nám ich môže ľahšie napadnúť pleseň. Konzumácia plesňou napadnutých potravín pre nás môže byť taktiež nebezpečná.
Špecifickou skupinou potravín, ktorá môže byť riziková, sú citrusy a používanie ich kôry. Práve šupka citrusov z klasickej (neBIO) produkcie totiž býva veľmi často povrchovo ošetrená pesticídmi a až 90 % celkovej dávky pesticídu ostane na povrchu. Umytie horúcou vodou je to preto viac než vhodné. Ak teda potrebujeme využiť kôru citrusu, napríklad do koláču, určite bude vhodné ak siahneme po citrusoch z BIO produkcie. Pri nakupovaní teda treba uvažovať - ak potrebujeme citrusovú kôru, siahnem po BIO produktoch, ktoré reziduá pesticídov neobsahujú vôbec. Ak nám ide primárne o šťavu z citróna, nemal by byť problém ani s konvenčným citrónom.
Čo sa týka pôvodu potravín - ak chceme minimalizovať pravdepodobnosť, že by sme kúpili potravinu s vyšším obsahom reziduí pesticídov, dobre spravíme ak sa vyhnem produktom z krajín mimo EÚ, najmä citrusovým plodom, a preferovať budeme skôr domáce, prípadne európske produkty.
BONUS - Ak niekto má možnosť pestovať si vlastné ovocie, zeleninu, či iné potravinárske produkty na svojej záhrade, dokáže svoju konzumáciu pesticídov znížiť na úplne iný level. Ak ich teda nezačne používať proti škodcom aj vo svojej záhradke :D
Ďalšie použité referencie:
https://bezpecnostpotravin.cz/termin/pesticidy/
https://www.mpsr.sk/?navID=47&sID=111&navID2=828
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2005R0396:20110101:CS:PDF
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/cs/TXT/?uri=CELEX%3A31991L0414
https://www.novinky.cz/diskuze/ekonomika-v-cesku-se-zatim-neobjevila-zavadna-psenice-z-ukrajiny-40428449
https://bezpecnostpotravin.cz/UserFiles/publikace1/Pesticidy_A5_web.pdf
https://www.bbc.com/news/business-42096405
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Pesticidy-v-ovoci-a-zelenine-jsou-toxicke.-Na-citrusy-saponaty-ale-nepouzivejte__s10012x19796.html
https://bezpecnostpotravin.cz/pesticidy-v-potravinach-nejnovejsi-informace-zverejneny
https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/6491