Je to záhadný paradox: Ženy sú zvyčajne menej aktívne ako muži, ale žijú dlhšie. Ako je to možné? Výskum ukazuje, že ženy sa v priemere hýbu menej ako muži, najmä v bohatších krajinách, ako sú USA, kde sa rozdiely v aktivite zväčšujú. Zároveň sa ženy v USA dožívajú takmer o šesť rokov viac ako muži. Nemalo by menej pohybu viesť ku kratšiemu životu? Odpoveď by mohla priniesť prelomová štúdia - a jej výsledky by mohli zmeniť naše predstavy o fyzickej aktivite a dlhovekosti.
Výskum
Výskumníci analyzovali údaje od viac ako 400 000 dospelých Američanov, ktorí sa v rokoch 1997 až 2017 zúčastnili na Národnom prieskume zdravia (NHIS). Skupina mala priemerný vek 44 rokov (pri začatí výskumu), no a niečo cez 200 000 boli ženy. Títo účastníci boli sledovaní v priemere 12 rokov, čo výskumníkom poskytlo komplexný pohľad na to, ako fyzická aktivita ovplyvňuje dlhovekosť. Na základe údajov o vlastnej úrovni aktivity boli účastníci kategorizovaní ako „aktívni“ alebo „neaktívni“ na základe usmernení pre aeróbne a silové cvičenia. Toto je rozdelenie:
Aeróbne cvičenie
Aktívne: viac ako 150 minút stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivity (SIIA) týždenne
Neaktívne: menej ako 150 minút SIIA týždenne
Silové cvičenie
Aktívne: Aspoň dva silové tréningy týždenne
Neaktívne: Menej ako dva tréningy týždenne
Na konci roka 2019 zomrelo približne 40 000 účastníkov, pričom 29 % z týchto úmrtí sa pripisuje kardiovaskulárnym ochoreniam. Zistenia štúdie poukázali na výrazné rozdiely medzi mužmi a ženami v úrovni aktivity aj v dĺžke života.
Poďme na zistenia
V článku sa ďalej dozvieš:
✅ Zistenia tejto štúdie a štatistické rozdiely
✅ Prečo u žien platilo, že menej je vlastne viac (z pohľadu dlhovekosti)?
✅ 2 kľúčové závery a čo to znamená v praxi