Seminár s jedným z najviac rešpektovaných odborníkov na výživu, Alanom Aragonom, ktorý sa vyjadril exkluzívne pre Fitclan (Fotoreport)

Seminár s jedným z najviac rešpektovaných odborníkov na výživu, Alanom Aragonom, ktorý sa vyjadril exkluzívne pre Fitclan (Fotoreport)

Simon Kopunec06.02.2018

Keď sa povie Alan Aragon medzi fitness nadšencami a odborníkmi, vedcami vo svete fitness, každý vie, o koho ide. Na Slovensku to tak možno nie je. Ale to nevadí, aspoň v skratke ti povieme, že Alan Aragon je jeden z najrelevantnejších a najvzdelanejších ľudí v oblasti výživy s vyše 20-ročným pôsobením. Ak náhodou nesleduješ jeho prácu, publikácie, research reviews, začni. Oplatí sa to.

A keď má Alan konferenciu vo Viedni, tak čo? Tak sa tam ide! Jedinečná príležitosť, ktorá sa nemôže premeškať, pretože Alan bližšie už možno nikdy nebude. Alebo, žeby sme si ho niekedy pozvali na náš Fitclan seminár? Ocenili by to slovenskí fanúšikovia evidence-based a objektívneho prístupu ku stravovaniu?

Budík zvoní v skorých ranných hodinách a ide sa do Viedne. Žiadna káva a tma. Nakoniec však ubehli necelé 2 hodiny cesty a my sme boli v hlavnom meste Rakúska. Tam už sme sa stretli s naším coachom Vilom a smerovovali na miesto konania. Okolo deviatej ráno sme už sedeli vo štvrtom rade. Prednášková miestnosť síce nebola veľká, ale to neprekážalo, keďže tam bolo to veľké meno. Alan Aragon! Už popíjal minerálku, sledoval čas a pár minút po deviatej sa odštartovala kanonáda vedomostí pod oficiálnejším názvom 'Nutrition Research, Dietary Strategies and Supplementation'.

Na začiatku sme si prešli, aké percento telesného tuku sa považuje za zdravé (mimochodom, je to 21,7 – 33.2 % u žien a 10.8 – 21.7 % u mužov podľa FFMI a BFMI). Alan rozoberal aj realitu toho, že ľudia jednoducho preceňujú svoj kalorický príjem, pričom sú tie čísla často šialené, pokojne o 47 %! Ak ťa táto problematika zaujíma, nevynechaj náš článok. No, a potom, že niekto nechudne. Rozoberali sa aj tzv. “hardgainers”, čiže ľudia, ktorí nemôžu pribrať. Teda, aspoň tak si to myslia a nechápu prečo, no všetko má svoje vysvetlenie. Neveríš? Mrkni na 6 najčastejších chýb.

Ďalej sme si prešli suplementáciou, napríklad zaujímavými faktami o rybom oleji, o ktorom pripravíme čoskoro článok. Vedel si, že to nie je podľa novších výskumov až taký zázrak v súvislosti s prevenciou kardiovaskulárnych ochorení, ako sa hovorilo pred niekoľkými rokmi? Tiež o HMB štúdii z rozprávkovej Wilsonovej laboratórie, kde sa preukázalo nabratie svalov pri suplementácii HMB v množstve 7,4 kg za 2 týždne. Uh! Samozrejme, nie je to realita, neraduj sa, že si objavil suplement účinnejší ako dávky testosterónu. Nasledovala suplementácia v okolí tréningu (primárne, či je, nie je, kedy, prečo dôležité prijímať proteín alebo sacharidy v okolí tréningu až po kreatín či citrulín malát.

Pokračovali sme nízkosacharidovo a spadli sme konkrétne do keto stravovania. Ocenil som okrem iného aj Alanove slová, že maslo v káve je bullshit (v zahraničí známe ako bulletproof coffee), čo by možno ranilo niektorých našich slovenských biznis-tuko-jehovistov, no fakty a vedu neoklameš. Bol som však rád, že Alan rozobral viac-menej to, čo sme (aj na základe jeho práce a ďalších iných odborníkov) spracovali do nášho článku o keto stravovaní, ktorý sme si včerajšou konferenciou tak nejak potvrdili.

Alan pokračoval témou ohľadne zlepšenia adherencie, čiže akejsi oddanosti k diéte a optimalizácie prostredia pre udržiavanie chudnutia, kde sa rozoberalo hlavne to základné – dlhodobá udržateľnosť. Schudnúť sa vždy dá, ale udržať novú hmotnosť počas rokov, to už býva problém. Ďalej vytiahol niekoľko veľmi zaujímavých štúdií o tom, ako prostredie, spoločnosť a porcie ovplyvňujú to, koľko ľudia prijmú kalórií. Vedel si, že veľkosť porcie môže zvýšiť konzumáciu daného jedla aj v prípade, že nám až tak nechutí? Alebo, že čím je nás v skupinke pri jedení viac, tým ľudia zvyknú jesť viac v porovnaní s jedením osamote? Alebo, že mať jedlo na očiach nie je dobrý nápad, pretože tak môžeš zjesť pokojne aj o 5 čokoládiek viac? Alebo, že zmrzlináreň, kde je priestor so zmrzkami otvorený, vedie k vyššej konzumácii než v zmrzlinárni, kde je priestor so zmrzkami zatvorený? Bolo toho samozrejme viac, tak nás sleduj a niektoré výskumy si určite uvedieme formou článku alebo do našej Premium sekcie.

Ďalej nasledovalo IIFYM. Od zrodu, ktorý sa datuje do rokov 1996/1997 až po súčasnosť, sociálne siete, o čom je flexibilné stravovanie, rigídne stravovanie a aké negatívne dôsledky vznikajú pri tom, že ľudia vidia jedlá ako “dobré” a “zlé”. Ak stále nevieš, sleduj náš príspevok na Instagrame. Mrkli sme aj na meta-analýzu riešiacu flexibilitu v rámci sacharidov vs. tukov, ak sú bielkoviny a kalórie rovnaké. V skratke, na prvom mieste sú kalórie, na druhom bielkoviny a to, či ostatok vyplníš tukmi a sacharidmi v takom alebo onakom pomere, má minimálny vplyv na telesnú kompozíciu.

Nesmelo chýbať čisté stravovanie, resp. “clean eating”, niekoľko trefných poznámok, ďalej glykemický index, o ktorom si môžeš prečítať aj v našom článku, Paleo, vegánstvo či intuitívne stravovanie, ktoré je hlavne v našich končinách v poslednej dobe dosť populárne kvôli instagramovým blogerkám, no realita je taká, že je takisto veľmi zle pochopené. Pokračovalo sa zaujímavými testami a systémami, ktoré sa dajú aplikovať pri coachingu klientov, a potom chlebíčky. Teda, neboli v rámci prezentácie, ale pri krátkej pauze, ktorá nastala. Po doplnení kalórií, vody a kofeínu sa pokračovalo v téme kardia nalačno. Či sa oplatí robiť sa však dozvieš aj z nášho článku a počas konferencie sme sa utvrdili v záveroch, ktoré sme uviedli aj my.

Nasledovalo nelineárne stravovanie, teda cyklovanie kalórií a makroživín, pričom jednu z posledných tém tvorilo prerušované hladovanie (Intermittent Fasting) v spojení s najnovšími výskumami a praktickou aplikáciou. Opäť aspoň v skratke - je to efektívna pomôcka, ktorej efektivita je primárne závislá od toho, či človeku zapadá do životného štýlu. Ide však o typ stravovania, ktorý oplýva rovnako pozitívnymi veličinami ako klasické stravovanie bez fastingu. Po očakávaných témach však Alan presedlal na trošku inú problematiku - práca, coaching, kariéra, peniaze, motivácia, biznis, úspech, risk. Môže sa to zdať ako klišé, ale podľa mňa to bolo veľmi skvelé zakončenie s mnohými vynikajúcimi myšlienkami a príbehmi Alana zo života. Rozobral nielen svoju cestu na vrchol evidence-based výživovej scény, ale niekoľko príkladov a poznatkov z praxe a tipov, keď človek nevie, čo s pracovným životom.

Celé by som to zhrnul do troch krátkych viet. Úžasná dávka vynikajúco podaných a hlavne na vede a praxi založených informácií. Talent v rámci rozprávania, skvelý mix ľudskosti, kritickosti, humoru, nadhľadu, vety a faktov. Alanova skvelá charizma a pokora.

Na záver krátky odkaz Alana Aragona exkluzívne pre fanúšikov Fitclanu a všetkých slovenských nadšencov pre fitness

Viac obrázkov z galérií. Slidy som nechcel pridávať, nepatrí sa to :)

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk