O meditácii som nedávno písala komplexnejší článok, kde sme si dali taký úvod do sveta meditovania. Prešla som si nielen rokmi meditácie v praxi, ale napríklad i certifikovaným kurzom meditácie či učiteľstvom meditácie. Dnes sa pozrieme na taký mash up vlastných názorov, skúseností, vedy, výsledky z kníh či kurzov týkajúcich sa výhod pravidelnej meditácie na zdravie a celkový well-being. Poďme na to!
„Cieľom je stať sa šťastnejším... ide o podporu stavu. A nie je to činnosť, je to proces... Všetci sa posúvame od utrpenia k šťastiu. Len nevieme, ako to urobiť, a tak to zakaždým pokazíme.“
– Richard Gere, budhista
Fyzická, psychologická, emocionálna a duševná hodnota meditácie je veľmi dobre zdokumentovaná už viac ako tisíc rokov. Mnohí vedci, spiritualisti a podobní, ju označujú ako hlboké zamyslenie, prítomnosť, kontempláciu (sústredené premýšľanie, rozjímanie, uvažovanie, ponorenie sa do seba), modlitbu, meditáciu alebo jednoducho relaxáciu.
Je všeobecne známe, že meditácia je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako dosiahnuť pozitívnejší stav mysle a vo všeobecnosti sa cítiť lepšie. Dôsledné každodenné cvičenie mení našu fyziológiu a pomáha nám zvládať každodenný stres v tomto modernom a uponáhľanom živote. Rôzne typy meditačných štýlov nás zavedú na rôzne miesta. Niektoré nás upokojujú v okamihu, iné nás upokojujú po chvíli, ďalšie nás inšpirujú, ďalšie uvoľňujú, atď...
Psychická pohoda
Jedným z najvýznamnejších prínosov meditácie je kvalitnejší spánok. V dôsledku každodenného stresu a nadmerného premýšľania sa nespavosť stáva v dnešnej dobe vážnym problémom. Naučiť sa meditovať môže zlepšiť dĺžku a kvalitu spánku. Keď sme v strese, máme problém aj so sústredením a meditácia nám môže pomôcť aj v tomto smere. Meditácia nám pomáha lepšie sa sústrediť a toto sústredenie môžeme využiť aj mimo meditačnej praxe. Objavujú sa dôkazy o tom, že meditácia nám tiež pomáha byť šťastnejšími a vyzerať mladšie. Kto potrebuje botox, keď môžeme meditovať? :)