Ponor sa do ľadovej vody, otužuj sa, rob toto a tamto. Zíškaš kvantum (špekulatívnych) výhod. O tom sme písali tu. Dosť často sa skloňuje zvýšený energetický výdaj a oxidácia tuku, čo by malo zapríčiniť lepšie, rýchlejšie a proste jednoduchšie chudnutie. Tento benefit sa spája s tým, že vystavíš sympatický nervový systém (SNS) chladu, aktivuje sa hnedé tukové tkanivo. A takáto aktivácia SNS vyvolá neuroendokrinnú reakciu, ktorá zvyšuje výdaj energie a oxidáciu tukov, a chvenie zvyšuje výdaj energie prostredníctvom zvýšenej svalovej aktivity.
Výskumy za posledných 10 až 20 rokov hovoria, že dospeláci majú zhluky hnedého tukového tkaniva a že toto tkanivo je stimulované vystavením chladu. Pri stimulácii hnedé tukové bunky (ktoré sú bohaté na mitochondrie) zvyšujú rýchlosť metabolizmu s cieľom generovať teplo. Výdaj energie a oxidácia tukov sa teda akútne zvyšujú v dôsledku týchto vplyvov na sympatický nervový systém, chvenie a aktiváciu hnedého tukového tkaniva, ale pravdepodobné sú aj chronické účinky.
Zameriame sa na tieto dáta, kde výskumníkov zaujímalo porovnanie obrovského zoznamu fyziologických charakteristík a reakcií u "mužov, ktorí plávajú v zime", a kontrolnej skupiny porovnanej na základe veku, pohlavia, BMI a úrovne fyzickej aktivity.
Dvakrát až trikrát týždenne sa účastníci venovali forme zimného plávania, ktorá zahŕňala kombináciu krátkeho ponorenia do veľmi studenej vody a horúceho saunovania, čo sa zdá byť populárne v niektorých škandinávskych krajinách. Meralo sa kadečo, ale sústreďme sa na energetický výdaj a aktivity hnedého tuku. Výskumníci merali pokojový energetický výdaj v stave tepelného komfortu (príjemná teplota okolia) a počas 30-minútového ochladzovania (ktorého cieľom bolo udržať účastníkov tesne nad prahom chvenia).